Objednávky expedujeme. Ďakujeme, že ste s nami! Viac o situácii tu.

Mandle

Čo ste vedeli/nevedeli o mandliach...

Rozhodli sme sa, že sa s Vami podelíme o tajomstvá našich mandlí. Začneme s tým, že si ich postupne predstavíme... Vedeli ste, že sa radia do rôznych kategórií podľa typu,odrody, triedy či veľkosti?

 

Sladké a horké mandle:

Horké mandle sa pestujú hlavne v severnej Afrike (Maroko, Alžírsko). Menšie množstvo sa vyrába v stredomorskom regióne. Orechy sú menšie, majú sklon k prasknutiu a majú väčšiu kontamináciu (zvyšky ulity, menšie kamene) - vhodné na výrobu esencií a marcipánu. Stačí Vám iba pár, pretože obsahujú škodlivú látku amygdalín.

Sladké mandle sú sladké, tvrdé, vnútri biele či krémové. Chutia jemne a sladko. Ďalej sa delia na mandle s tvrdou a mäkkou škrupinou:

Tvrdú škrupinu majú väčšinou mandle zo Španielska či Portugalska. Napríklad odroda Marcona z Alicante, ktorá má veľký okrúhly tvar, špecifickú chuť a patrí medzi najkvalitnejšie odrody na svete. Známe sú aj Planeta, Desmayo a Fitas z Ibizi alebo ploché, mäkké a šťavnaté mandle Valencia. Vo Francúzsku takéto mandle zvykli kedysi volať princezné.

Mäkkú škrupinu majú zase mandle California, napríklad Nonpareil s veľmi tenkým a bledým povrchom, asymetricky tvarované Carmel alebo dlhé a ploché NE plus ultra.

 

Neviete, ktoré vyskúšať skôr? Sme radi, že Vám môžeme ponúknuť mandle odrody Nonpareil a Valencia.

 

nonpareil valencia

 

Mandle sa ďalej triedia aj podľa typu spracovania, triedy a veľkosti:

Podľa typu spracovania môžu byť mandle buď v škrupine alebo bez, so šupkou alebo blanšírované (bez šupky), kúsky, úlomky, rozdrvené alebo prášok (múka).

Mandle VALENCIA RAW Exclusivka 1 image b a c d

 

Trieda závisí na počte škrabancov, úlomkov, rozdrvených mandlí a či je prítomná nejaká prímes. Každá trieda má určité percentá, ktoré nesmie prekročiť:

Fancy (najkvalitnejšia)
Extra No. 1
No. 1 (Supreme)
Select Sheller Run
Standard Shell Run
No. 1 Whole and Broken  
No. 1 Pieces
 
 
 
Máme veľa možností ako sa dá merať veľkosť mandlí. Do tabuľky sme pre Vás vybrali tie najpoužívanejšie a najvhodnejšie. Samozrejme, že okrem merných jednotiek sa čísla môžu meniť aj podľa krajiny, tak sme sa snažili vybrať zlatú strednú cestu a ukázať čo najpresnejšie hodnoty.

sk

* Oz je bežná merná jednotka pre orechy. Predstavuje množstvo mandlí (ks), ktoré sa zmestia do jednej unce. Jedna unca má 28,3495231 gramov.