Čo sa v článku dozviete?
Je opaľovanie tak škodlivé, ako sa hovorí?
V súvislosti s opaľovaním a pobytom na slniečku sa väčšinou objavujú predovšetkým informácie o negatívnych účinkoch slnečného žiarenia na pokožku a celkové zdravie. Je pravda, že súvislosť medzi nadmerným pôsobením ultrafialového žiarenia a predčasným starnutím kože alebo výskytom niektorých vážnych diagnóz, ako je napríklad rakovina kože, bola už mnohokrát vedecky dokázaná.
Na druhej strane stojí však fakt, že rovnica platí aj naopak: nedostatok slnečných lúčov prináša ľudskému organizmu mnoho nepríjemností. Vedci sa tak začínajú čoraz viac venovať aj tejto perspektíve a skúmajú, aký vplyv má nedostatok slnečného žiarenia napríklad na výskyt depresií, úzkosti, zlý stav kostí, oslabenú imunitu, hormonálnu disbalanciu alebo napríklad prejedanie. Niektoré ambiciózne štúdie sa dokonca neboja nazývať nedostatočnú expozíciu slnečným lúčom za skutočný problém verejného zdravia.
S istotou teda dnes vieme len to, že vplyv slnka na zdravie môže byť pozitívny aj negatívny. Záleží to hlavne na tom, či dodržiavame zásady zdravého opaľovania. Tu zjednodušene platí zlaté pravidlo: ničoho priveľa a všetkého s mierou. Aké zásady teda dodržiavať?
- Vyhnite sa najostrejšiemu slnku. Počas leta to je predovšetkým medzi 11 a 15 hodinou.
- Nezabudnite aj pri vode dodržiavať dostatočný pitný režim.
- Používajte kvalitnú kozmetiku s vysokým ochranným faktorom a každých pár hodín sa znovu namažte.
Opaľovaním ku zdraviu aj dobrej nálade
Okrem toho, že získate zvodný snedý odtieň, prináša zdravé opaľovanie aj ďalšie benefity. Medzi hlavné výhody patrí to, že ultrafialové lúče B (UVB) naštartujú v koži produkciu vitamínu D. V ľudskom tele hrá vitamín D nezastupiteľnú úlohu. Prispieva napríklad k vstrebávaniu vápnika a fosforu zo stravy, čím prispieva k udržiavaniu zdravých kostí a bráni ich odvápňovaniu. Ďalej vitamín D preukázateľne posilňuje imunitný systém a podporuje správnu činnosť mozgu i srdca.
Okrem slnečného žiarenia sú bohatým zdrojom vitamínu D tiež niektoré potraviny ako napríklad losos, tuniak, olej z treščej pečene, hovädzia pečeň či žĺtky. Zvlášť počas mesiacov s nižším množstvom slnečného svitu je preto vhodné si tieto suroviny častejšie prihodiť na tanier.
Najskôr už ste si všimli, že bez ohľadu na ročné obdobie sú slnečné dni oveľa príjemnejšie ako dni, kedy je obloha zamračená. Keď sa smeje slniečko, smejeme sa tiež a zamračená obloha nám dokáže privolať na tvár chmúry. A nie je to len pocit, ale vedecky preukázaná skutočnosť: množstvo slnečného svitu má na našu náladu a duševné rozpoloženie oveľa väčší vplyv ako zrážky, teplota vzduchu a ďalšie vplyvy prostredia. Čo za tým väzí?
Zase v tom majú prsty hormóny. Slnečné lúče zvyšujú v tele hladinu serotonínu, známemu hormónu šťastia. Okrem toho, že zlepšuje náladu, napomáha tiež k upokojeniu a sústredeniu. Pri nedostatku slnečného žiarenia sa môžete nielen cítiť nárazovo viac podráždene a unavene, ale v krajnom prípade hrozí aj rozvinutie závažnej depresie sezónneho charakteru (známe pod skratkou SAD – seasonal affective disorder).
Táto forma depresie býva typicky vyvolaná meniacimi sa ročnými obdobiami. Nie nadarmo sa tak na liečbu depresií, výkyvov nálad alebo porúch spánku používa tzv. svetelná terapia, ktorá dnes patrí medzi oficiálne uznávané liečebné metódy.
Serotonín pôsobí v tele v tandeme s hormónom menom melatonín, ktorý okrem iných účinkov organizmus utlmuje a podporuje pokojný spánok. Z tohto dôvodu je vhodné dodržiavať denný režim s pravidelným striedaním svetla a tmy. Optimálna hladina serotonínu a melatonínu prispeje k tomu, že budete spať ako bábätko.
Vo chvíli, keď na kožu dopadá slnečné svetlo, začne telo do krvi uvoľňovať oxid dusnatý, ktorý je jednou z najdôležitejších molekúl v ľudskom tele. Medzi jeho hlavné prínosy patrí, že rozširuje cievy a tým zvyšuje prietok krvi a zároveň znižuje krvný tlak. Vo výsledku tak táto zlúčenina zlepšuje zdravie srdca a redukuje riziko srdcových chorôb a mŕtvice.
7 potravín pre krásne opálenie a zdravú pokožku
Všetky vyššie uvedené výhody opaľovania sú samozrejme dôležité, avšak rovnako tak je príjemné, keď dosiahnete vysnívaného tmavého odtieňa pokožky. Okrem dodržiavania zásad zdravého opaľovania a používania kvalitných kozmetických prípravkov môžete opálenie podporiť konzumáciou niektorých potravín. Čo jesť pre krajšiu pokožku?
1. Mrkva
Vďaka obsahu žltočerveného farbiva betakaroténu napomáha ľahšiemu a rovnomernejšiemu opáleniu. Pozor ale na „predávkovanie“ mrkvou, ktoré sa prejavuje žltooranžovým sfarbením pokožky predovšetkým na dlaniach, chodidlách alebo na kolenách. Pokiaľ na chrumkavú mrkvičku nedáte dopustiť, odporúčame vyskúšať kúsky lyofilizovanej mrkvy, ktorá si vďaka šetrnému sušeniu mrazom zachovala nielen oranžovú farbu, ale aj všetky vitamíny a živiny.
2. Marhule
Ďalšou potravinou s vysokým obsahom betakaroténu sú marhule. Okrem toho, že podporujú pigmentáciu kože, chránia ju tiež pred voľnými radikálmi a bránia jej predčasnému starnutiu. Napríklad také divoké sušené marhule, ktoré dozreli pod horúcim tureckým slnkom bez použitia siričitanov, sú úžasne mäkké, šťavnaté a ľahko kyslé. Mňam! Vôbec sa nečudujem, že si sušené marhule berú so sebou do kozmických lodí aj astronauti! Neveríte? Mrknite na video!
3. Vlašské orechy
Rovnako ako niektoré ďalšie druhy orechov sú vlašáky zásobárňou vitamínu E. Ide o silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred poškodením aj prejavmi pribúdajúcich rokov. Máte radi veľké polovičky? Vlašáky sme pre vás vylúskali v prémiovej kvalite, a tak si ich jemnú vláčnu chuť a krémovú textúru môžete vychutnať úplne bez námahy.
4. Vajcia
Kolagén je najviac zastúpenou bielkovinou v ľudskom tele. Okrem svalov ho nájdeme v kostiach, väzivách, krvných cievach alebo práve v koži. Množstvo kolagénu v tele sa postupom času znižuje, čo prispieva k vzniku vrások a oslabeniuc svalov či kĺbov. Skvelým zdrojom kolagénu sú vajíčka, ktoré navyše obsahujú tiež vysokú koncentráciu vitamínu A, ktorý je nepostrádateľný pre zdravie pokožky a zaistí aj trvalejšie opálenie.
5. Brokolica
Niektoré druhy potravín vykazujú potenciál v boji proti rakovine. Patrí medzi ne aj brokolica, ktorá obsahuje značné množstvo zlúčeniny sulforafanu, enzýmu zaisťujúceho detoxikáciu organizmu. Sulforafan podporuje aj vyplavovanie niektorých látok spôsobujúcich rakovinu, ktorá je asi najväčším rizikom nadmerného vystavovania sa slnku. Naša mrazom sušená brokolica vám okrem sulforafanu dodá veľa vitamínov, minerálov a ďalších zdraviu prospešných látok.
6. Čučoriedky
Svoju typickú fialovomodrú farbu majú čučoriedky vďaka obsahu pigmentov zvaných antokyány. Tieto rastlinné zlúčeniny sú zároveň silnými antioxidantmi, ktoré chránia pokožku pred voľnými radikálmi produkovanými ultrafialovým žiarením zo slnka aj zo solária. Čučoriedky navyše podporujú cirkuláciu krvi. Vďaka tomu sa do pokožky aj ďalších tkanív rýchlejšie dostávajú živiny a kyslík, čo odporuje celkové zdravie kože. Skúste, ako chrumkajú naše divoké čučoriedky!
7. Voda
Dostatočný pitný režim je dôležitý neustále a v teplejších mesiacoch to platí dvojnásobne. Pri pobyte na slniečku preto nezabúdajte pravidelne piť a dodávať tak pokožke a celému telu dostatok hydratácie. Ako veľmi je voda dôležitá a koľko toho denne vypiť? Poradíme!
Ak budete dodržiavať zásady zdravého opaľovania, môžete svoje telo bez obáv vystaviť slnečným lúčom. Ale pamätajte, že len päťdesiatka opaľováku vašu pokožku zdravú neudrží. Skúste počas leta zaradiť do jedálnička aj potraviny, ktoré nielen uľahčia získavanie vysnívaného opálenia, udržia tiež vašu pokožku zdravú a zvodne jemnú. Obdivné pohľady na vaše opálenie potom budú len čerešničkou na torte!