Co se v článku dozvíte?
Strava ľudí v dobe kamennej
Aká bola? Pozostávala z toho, čo ulovili alebo zozbierali. Vzhľadom k tomu, že nepestovali obilie, nemali múku, teda ani žiadne pečivo. Základ jedálnička tvorili sezónne plodiny, medzi ktoré patrili rôzne bobule, orechy, med divých včiel, vajcia a samozrejme mäso ulovenej zveri. Pokiaľ žili v blízkosti riek alebo mora, svoj jedálniček obohatili aj o ryby a ďalšie morské živočíchy. Tí, ktorí sa zdržiavali blízko lesa, sa zase sústredili na lov lesnej zveri a zber húb. Paleo diéta je teda spôsob stravovania, ktorý sa zložením jedálnička snaží priblížiť tejto dobe.
Filozofia paleo diéty
Paleo diéta znamená návrat k prírodnému spôsobu stravy, ktorého základ tvorí priemyselne nespracované potraviny – kvalitné mäso, sezónne druhy ovocia a zeleniny, orechy, semienka alebo vajcia. Táto strava eliminuje tie potraviny, ktoré spomaľujú náš metabolizmus a majú negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Na začiatku stravovania môžeme pociťovať nedostatok sacharidov, na ktorých prísun je naše telo zvyknuté. Sacharidy možno doplniť ovocím s vyšším obsahom cukrov. Netreba sa však báť. Vzhľadom k tomu, že telu dodáme vyššie množstvo proteínov, chuť na sladké čoskoro zmizne.
Čo jesť pri paleo diéte?
Zdá sa vám, že bez lepku a mlieka sa pri paleo diéte budete musieť obmedzovať? Medzi vhodné potraviny pri tomto spôsobe stravovania patrí viac vecí, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Aké sú teda vhodné potraviny? Stravovanie stojí na prísune zdravých tukov a bielkovín. Hlavným zdrojom bielkovín je pri paleo diéte mäso a vajcia, zaradiť môžete aj morské plody. Mäso si vyberajte chudé a z ekologických chovov. Budete sa tak držať myšlienky paleo stravovania – jesť čo najčistejší suroviny z prírody.
Zdravé tuky je najlepšie dopĺňať z orechov a semienok. Vhodné sú všetky prírodné neupravované orechy, záleží čisto na vašich preferenciách. Napríklad také mandle majú sladkastú chuť, a tak môžu pomôcť zahnať chuť na sladké. Tekvicové a slnečnicové semienka zase dodajú chrumkavosť do vášho obľúbeného šalátu.
Ak by ste sa nemohli rozhodnúť, ktorý orech bude ten pravý, alebo ste mali práve chuť na všetko, vyskúšajte náš Paleo MYX. Je plný neupravovaných orechov a výrazných chutí. Je vhodný nielen pre zástancov paleo stravovania, ale aj pre všetkých, ktorí si radi pochutnajú na kvalitných chrumkavých orechoch. MYX obsahuje vlašské orechy, mandle, kokos, marhuľové jadrá, lieskače a obrie pekany! Mňam.
Vlákninu a vitamíny pri paleo strave hravo získate z ovocia a zeleniny. Opäť dbajte na pôvod surovín a snažte sa jesť sezónne potraviny.
A ako variť? Používajte kvalitný kokosový, avokádový alebo olivový olej, bravčovú masť alebo prepustené maslo. Vyhnite sa zbytočnému vyprážaniu, radšej pripravujte zeleninu v pare. Korenín a byliniek sa nebojte, dodajú jedlu výraznejšiu chuť. Vďaka tomu, že nebudete používať ani presolené potraviny plné dochucovadiel, sa nemusíte báť ani soli. Ako ale platí vždy – všetko s mierou.

Nevhodné potraviny
S filozofiou paleo diéty sa nezlučujú všetky suroviny, ktoré neboli pravekým ľuďom bežne dostupné. Jedná sa predovšetkým o priemyselne spracované potraviny a všetky produkty klasického konzumného štýlu stravovania. Takéto potraviny sú väčšinou plné aditív, či už sa jedná o umelé pridávanie rafinovaného cukru, soli alebo stabilizátorov a emulgátorov. Tieto produkty nie je vhodné vo veľkej miere jesť, ani pokiaľ paleo diétu nedodržiavate. Ďaleko lepšie je zahnať chuť napríklad nesíreným sušeným ovocím!
Výrazným zásahom do jedálnička väčšiny spoločnosti je vynechanie mlieka a mliečnych výrobkov. Zabudnite na tvaroh, jogurty alebo napríklad smotanu. Využiť miesto živočíšneho môžete napríklad akékoľvek orechové mlieko. Neviete ako na to? Poradíme, ako si doma pripraviť jemné mandľové mlieko.
Vynechať zo svojho jedálnička pri tejto diéte budete musieť aj všetky obilniny. Tie sa totiž začali vo veľkom spracovávať až s príchodom poľnohospodárstva, ktoré rozhodne nepatrilo do života lovcov a zberačov. Nevhodné sú výrobky z pšeničnej, kukuričnej, ražnej alebo pohánkovej múky, teda bežne predávané pečivo, ale napríklad aj ovsené vločky alebo tortilly.
Možno vás to prekvapí, ale súčasťou paleo diéty nie sú ani strukoviny. Tie síce obsahujú pomerne veľké množstvo bielkovín, oproti iným rastlinným produktom, a sú tak obľúbenou surovinou vegánov a vegetariánov, do paleo diéty však z rovnakého dôvodu ako obilniny nepatria. Rovnako tak sa pri paleo diéte nevyužíva slnečnicový, repkový alebo sójový olej.
Zároveň týmto stravovaním výrazne obmedzíte cukry vo vašom jedálničku a svoje miesto budú musieť opustiť aj potraviny, do ktorých je cukor vo veľkom pridávaný – šťavy, nízko ovocné nápoje, sušienky a ďalšie pochutiny alebo napríklad zmrzliny. Ak budete mať v lete chuť na niečo sladké, nie je nič jednoduchšie ako si pripraviť osviežujúcu dreň z čerstvého ovocia, ktorú stačí rozmixovať a následne zamraziť.

Potraviny na pomedzí
Rovnako ako u iných typov selektívneho stravovania nejde u úplne všetkých surovín striktne povedať, či sú vhodné, alebo nie. A názory sa rozchádzajú. Niektorí ľudia tak do paleo diéty zaraďujú v malom množstve aj potraviny, ktoré by iní zástancovia na svoj tanier nikdy nedali. Medzi tieto sporné suroviny patrí napríklad škrobová zelenina, ako sú zemiaky, sladké zemiaky alebo maniok. Ryžu alebo suroviny bežne využívané podobne ako obilniny – quinou či pohánku, si niektorí tiež občas zaradia do svojho jedálnička. Vo výsledku teda vždy záleží na vašom rozhodnutí.
Výhody paleo stravy
Je to spôsob stravovania, ktorý je pre náš organizmus veľmi blízky a prirodzený. Táto strava vyhovovala pravekým ľuďom a rovnako tak vyhovuje človeku dnes. Tráviaci systém sa nezmenil a naopak fyzická aktivita, ktorú denne priemerný človek vykonáva, sa znížila.
V prípade, že chcete zhodiť nejaké to kilo, ponúka táto strava dlhodobý chudnúci efekt. Potraviny, z ktorých si pripravujete pokrmy, sú kvalitné a telu dodáte dostatok potrebných bielkovín, minerálov a vitamínov. Naopak vynecháte všetky potraviny, ktoré váš tráviaci systém zaťažujú. Nebudete sa navyše zaťažovať prázdnymi kalóriami a dráždiť telo potenciálne alergénnymi aditívami. Vynechaním lepku a laktózy tiež odľahčíte tráviacemu systému.
Nevýhody paleo stravy
Zo začiatku môžu telu chýbať sacharidy. To možno vyriešiť zaradením väčšieho množstva ovocia. Problém by mohli mať ľudia, ktorí nie sú zástancovia konzumácie mäsa, lebo im budú chýbať kvalitné bielkoviny – tie väčšinou vegetariáni a vegáni dopĺňajú z rastlinných zdrojov, ktoré sú v paleo diéte zakázané. V neposlednom rade sa jedná o dosť veľkú zmenu stravovacích návykov, ktorá by pre niekoho mohla byť veľmi náročná. Pomôcť môže postupný prechod z pôvodného jedálnička.

Tipy na recepty pre každý deň
Vynechanie mlieka a múky môže byť zo začiatku veľmi ťažké. Čoskoro ale zistíte, že sa v dnešnej dobe dajú obe potraviny veľmi ľahko nahradiť. Či už sa rozhodnete pre orechové mlieka alebo siahnete po orechovej múke, môžete si v ľahko obmenenej podobe dopriať obľúbené jedlá aj pri paleo diéte.
Na raňajky si môžete pripraviť napríklad chia puding s ovocím. Ak budete potrebovať viac energie, vyberte miešané vajíčka so slaninou a k tomu čerstvú zeleninu. Rovnako dobre vám počas dopoludnia doplnia palivo prírodné oriešky a semienka alebo superpotraviny.
Na obed sa väčšinou porcia skladá z kvalitného mäsa a zeleniny. Skvelým oživením sú pyré s bylinkami, nakladaná alebo kvasená zelenina a pre naše končiny aj trošku exotické morské plody. Mäso by však nemalo tvoriť prevažnú časť vášho jedálnička, ľudia v dobe kamennej ho tiež nemali denne.
Zeleninové omáčky a dipy budú skvele fungovať aj na večeru. A ak by ste predsa len čas od času zatúžili po „pečive", môžete siahnuť po mandľovej alebo kokosovej múke, doplniť ju obľúbenými semienkami, vajíčkom a troškou ghí a rozmixovať. Vzniknuté cesto potom stačí upiecť a paleo pečivo je na svete! Na takéto domáce krekry potom stačí namazať zelerový šalát alebo tatarák z baklažánu, dozdobiť bylinkami a výživná večera je na svete!

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob stravovania, vždy dbajte na vyváženosť a svoje zdravotné limity. Jedálniček prispôsobte aktivitám počas dňa a tiež alergiám a intoleraciam, na ktoré trpíte. A ak chcete razantne zmeniť svoj jedálniček, odporúčame sa poradiť s nutričným špecialistom.