Čo sa v článku dozviete?
Jedlo ako odmena
Sladkým a tučným jedlom zvyčajne zaháňame stres, nervozitu alebo len zlú náladu. Je to návyk, ktorý si pestujeme už od bábätka. Dojčatá často dostávajú mlieko alebo iné jedlo tesne pred zaspaním alebo keď plačú. Neskôr, keď sú deti smutné alebo nešťastné, dostanú „pre lepšiu náladu“ zmrzlinu, čokoládu alebo kus torty. Tento návyk si mnohí prenesú do dospelosti.
Len si spomeňte, na čo máte automaticky chuť, keď nemáte práve ten najúspešnejší deň. Večer si „obalíte nervy" celou čokoládou, vrecúškom zemiakových lupienkov a zákuskom. Problém však nie je až toľko v tom, že si doprajete nezdravú dobrotu, ale že ju máte zafixovanú ako „odmenu“ a že sa jedlom snažíte vyriešiť ostatné problémy.
Emočné jedenie
V posledných rokoch sa čoraz častejšie skloňuje nezdravý prístup k jedlu. Patrí sem aj emočné jedenie alebo emočný hlad. A nohy nám pri ňom podráža naše vlastné telo! Vysoko spracované potraviny nášmu mozgu totiž „chutia“. Pri ich konzumácii sa v mozgu zvyšuje hladina dopamínu – jedného z hormónov šťastia. Keď ale potešenie z konzumácie takéhoto jedla pominie, telo chce ďalšiu dávku. A pritom je úplne schopné ignorovať pocit sýtosti.
Skutočná závislosť
Štúdia z Michiganskej univerzity pritom opisuje, že niektoré potraviny môžu skutočne spôsobovať závislosť na jedle. Vedci zaraďovali v prvej časti štúdie potraviny podľa stupnice návykovosti Yale Food Addiction Scale. V dotazníku k tejto stupnici sa zisťuje, v akej fáze závislosti na jedle sa človek nachádza – kritériá sú podobné ako u závislosti na návykových látkach. Padajú otázky ako:
- Zjete nakoniec viac, než bolo plánované?
- Jete, aj keď už dávno nepociťujete pocit hladu?
- Jete ďalej, aj keď už cítite, že je vám zle?
- Bojíte sa, že nebudete môcť jesť určité druhy potravín?
- Ste schopní preorganizovať svoje aktivity, len aby ste si dopriali jedlo, ktoré chcete?
Dotazník tiež zisťuje, ako jedlo ovplyvňuje sociálny život a ako sa ľudia cítia, ak je pre nich určitý druh jedla nedostupný.
V druhej fáze výskumu skúmali vedci 35 rôznych potravín a to, ktoré atribúty týchto potravín sa najviac podieľajú na návykovom stravovacom správaní.
A ako to dopadlo? Zistili, že najviac sa na závislostnom stravovaní podieľajú potraviny s vysokým podielom nezdravých tukov a vysokou glykemickou záťažou (odhad zvýšenia hladiny cukru v krvi po konzumácii určitého jedla). Zároveň to sú vysoko spracované potraviny. Okrem toho zoradili skúmané položky do zoznamu podľa schopnosti vyvolávať závislosť. Pozrite sa s nami, na čo konkrétne si dať pozor!
Ktoré potraviny sú nejviac návykové?
1. Čokoláda
Aj keď si poviete: „len jeden štvorček“, nakoniec neodoláte a polovica tabuľky čokolády je preč. Môže za to cukor, ktorý sa zo spracovaných potravín dostáva do krvi rýchlejšie než napríklad z ovocia, čo stimuluje oblasti v mozgu, ktoré sú spojené so závislosťami.
Čokoládu plnú stužených tukov a cukru radšej vymeňte za vysokopercentnú kvalitnú čokoládu. Jej hutná a sýta chuť vám pohladí chuťové bunky, tak ktorú si vyberiete?
2. Zmrzlina
Osviežujúca letná dobrota ukrýva vo svojom kornútku tiež riziko „závislosti“. Na príchuti až toľko nezáleží, zmrzlina so smotanovým základom má veľa kalórií a navyše sme (podľa spomínanej štúdie) schopní si na ňu počas chvíle vytvoriť závislosť.
Chute na zmrzlinu zažeňte ovocnou dreňou. Jednoducho rozmixujte obľúbené ovocie, zmes dajte do formičiek a nechajte zamraziť. Namiesto aditív si osladíte život prírodnou zmesou sacharidov. A ak si chcete užiť trošku exotiky a zároveň mať pod kontrolou zloženie zmrzliny, vyskúšajte naše domáce kokosovo-mangové nanuky alebo domácu zmrzlinu.
3. Hranolky
Chrumkavé vyprážané hranolky na obed, večeru alebo len tak, keď je chuť. Spolu s chuťou ale aj veľa oleja a soli. Základné ingrediencie pre vznik závislosti. Alternatíva? Skúste hranolky piecť v rúre bez oleja. Okrem tých zemiakových vyskúšajte aj inú pečenú zeleninu. A pre trochu chuti časť soli nahraďte korením.
4. Pizza
Talianska pochúťka, bez ktorej si mnohí z nás nevie predstaviť svoj život. Či už na ňu dáte slaninu, šunku, mozzarellu alebo veľa zeleniny, ide o kalorickú bombu a jedno z najnávykovejších jedál vôbec. Nechcete sa pizze vzdať? Vyskúšajte cesto z celozrnnej múky alebo rôzne verzie z karfiolového alebo cuketového cesta. Keď už si pizzu čas od času dáte, počúvajte svoje telo a pocit sýtosti. Naozaj nie ste po pár kúskoch plní?
5. Sušienky
Sušienka doobeda, poobede, po ťažkej porade, stresujúcej ceste alebo len tak, pre zlepšenie nálady. Aké sú vaše najobľúbenejšie? Celé čokoládové alebo naopak s kúskami bielej čokolády? Stavíme sa, že nech už si vyberiete tie alebo ony, budú plné bieleho cukru, emulgátorov a nekvalitných surovín.
Máte chuť na niečo sladké? Namiesto sušienok vyskúšajte naše tyčinky. Vybrať si môžete z proteínových alebo ovocných, sú vyrobené z poctivých surovín a spracované ručne v Tyčinkárni našej Saši. Dodajú energiu na výlete aj v práci medzi poradami!
6. Lupienky
Solené, paprikové, s príchuťou cesnaku alebo slaniny. Dať si balíček chipsov k vínu alebo pivu alebo si ho otvoriť večer čo večer k televízii? Soľ spoločne s tukom nám prirodzene chutí. Okrem väčšej veľkosti oblečenia je ale často konzumácia spojená so zvyšovaním hladiny cholesterolu.
Ak potrebujete pri víne alebo televízii niečo zobať, potom vyskúšajte MYXy orechov. Sú zdravšou alternatívou než chipsy plné prepálených tukov. Obsahujú síce tiež veľké množstvo tukov, ale na rozdiel od chipsov aspoň nie tých transmastných. Oriešky sú zdrojom zdravých tukov, minerálov a vitamínov. A ak sa nedokážete vzdať rozmanitých príchutí, vyskúšajte oriešky pražené. Mali ste už napríklad na sucho pražené kešu v šupke?
7. Torta
Tortám neodolá veľa z nás a na oslavách si s chuťou dáte kúsok. Keď však postupom času zistíte, že bez tortičiek nie je váš deň úplný, je to problém. Ak si chcete dať tortu, vyskúšajte ľahké varianty s ovocím alebo želé a pri domácom pečení skúste obmedzovať množstvo cukru. Mrknite do našej rubriky recepty. Čaká tam na vás množstvo dobrôt u ktorých budete mať pod kontrolou všetky použité suroviny – skúste napríklad jahodový koláč s posýpkou.
8. Popcorn
Dávno už nie je len pochutinou v kine. Vďaka mikrovlnkám si ho robíme doma k seriálu, návšteve na zobanie a deťom ako „zdravšiu" variantu namiesto chipsov. Dávajte si však pozor na obsah soli a tukov. Vyhnite sa popcornu s farbivami a miernite tiež skonzumované množstvo. Naše gurmánske popcorny pochádzajú z malej rodinnej firmy v Londýne, kde ich vyrába malý tím cukrárov a kuchárov. Nepoužívajú však žiadne umelé ochucovadlá, farbivá ani arómy – všetky sú z poctivých surovín!
9. Cheeseburger
Tuky z mäsa a syra, biela žemľa a veľa majonézy. Najproblematickejšie sú v tejto kategórii priemyselne spracované polotovary burgerov a rýchle občerstvenia. Keď už vás prepadne chuť, vymeňte bielu žemľu za celozrnnú, mäso pripravujte na dobre vetranom grile a obložte si ho množstvom zeleniny. Ťažký majonézový dip vymeňte za kyslú smotanu s lyofilizovanými bylinkami alebo horčicu. A neodsudzujte ani vegetariánske varianty s repou, halloumi syrom alebo šampiňónmi, milo vás prekvapia!
10. Muffiny
Vedci z Michiganskej univerzity do štúdie zaradili muffiny typické pre anglosaský svet, v našich podmienkach si na tomto mieste predstavte koláčiky, šišky a ďalšie sladké pečivo zo zmrazených polotovarov. Všetky tieto pochúťky majú vysokú glykemickú záťaž, obsahujú často veľké množstvo cukru a aditívnych látok, ako sú farbivá, emulgátory a stabilizátory. Nahradiť šišku či muffin u popoludňajšej kávy môžete kvalitným sušeným ovocím bez pridaného cukru. Ale aj na neho si dávajte pozor. Aj malé množstvo obsahuje pomerne veľa sacharidov.
Ako sa stať závislákom na lepšej strave?
Ak trpíte závislosťou na jedle, pravdepodobne to sami len tak cez noc nevyriešite. Na rozdiel od závislosti na alkohole, ktorú sa často podarí vyriešiť úplnou abstinenciou, závislosť na jedle má zásadný problém. Jesť sa jednoducho musí. Ak cítite, že vám jedlo prerástlo cez hlavu, nie je vôbec žiadna hanba obrátiť sa na odbornú pomoc. Zájdite za psychológom a nutričným terapeutom, ktorý sa týmito problémami zaoberájú.
Vyradením jedného jedla z jedálnička ale nedosiahnete takmer žiadne zmeny. Neudržateľné sú tiež veľké a razantné zmeny. Radšej začnite malými krôčikmi.
- Sladké malinovky vymeňte za obyčajnú vodu. Ak vám samotná nechutí, prihoďte do džbánku obľúbené lyofilizované ovocie.
- Celú pizzu vymeňte za polovicu a zvyšok taniera ozdobte šalátom a ako chrumkavý element k televízii využite čerstvú zeleninu alebo nesolené oriešky.
- Namiesto presladeného müsli vyskúšajte poctivú granolu.
- Deti naučte namiesto cukríkov plných cukru maškrtiť MYX Smoothie zo 100% ovocia.
Dôležité je jesť pestro a sústrediť sa na kvalitné suroviny plné vitamínov a minerálov. Tak čo, stanete sa závislákom na zdravej strave?