Čo sa v článku dozviete?
Čo sú orechy zač a prečo obsahujú toľko kalórií?
Ako je známe, zdravé potraviny nemusia nutne znamenať diétne. V množstve prípadov je to práve naopak. Za zdravé potraviny považujeme také, ktoré sú bohatým zdrojom makroživín a mikroživín. Diétne sú potom také, ktoré naopak obsahujú čo najmenej cukrov, tukov a predovšetkým kalórií.
Orechy sú z hľadiska svojho nutričného profilu skvelým príkladom komplexnej potraviny doslova nabitej prospešnými živinami. Jedná sa vlastne často o plody či semená, ktorých účelom je rozširovanie daného rastlinného druhu. Orech tak obsahuje zárodok celej rastliny a ďalšie látky pre zabezpečenie rastu mladého organizmu. Orechy sú teda doslova zásobárňou energie, rastových živín, vitamínov a minerálov! To všetko ale prispieva aj k tomu, že sú pomerne kalorické. Najviac kalórií v sebe ukrývajú makadamy, pekany a píniové oriešky. Menej kalorické sú naopak pistácie a kešu orechy.

Dávka zdravia pre každý deň
Vysoký obsah mononenasýtených mastných kyselín a ďalších živín je dôvodom, prečo by sme mali oriešky pravidelne jesť. Jedna z najväčších štúdií týkajúcich sa stravovania a životného štýlu prebiehala medzi rokmi 1980 až 2010 na viac ako 118 000 respondentoch. Podľa výsledkov výskumu bolo u osôb, ktoré pravidelne každý deň konzumovali 28 gramov orechov, zistené o 20 % nižšie riziko smrti v priebehu sledovaných 30 rokov. Vedci u týchto osôb zistili tiež menšiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby, respiračné choroby i rakovinu.
Najčastejšie sa ako ideálne denné množstvo orieškov uvádza porcia s hmotnosťou 25 až 30 gramov, čo predstavuje zhruba jednu hŕstku. Austrálsky národný úrad pre výživu Nutrition Australia uvádza vo svojich materiáloch odporúčanú dennú dávku 30 gramov. Tento úrad si nechal pred vydaním oficiálnych odporúčaní vypracovať analýzu, podľa ktorej iba 2 % dospelých obyvateľov Austrálie vyššie uvedené odporúčané denné množstvo orechov konzumuje. Priemerný dospelý človek by mal podľa tejto analýzy svoju spotrebu orechov a semienok zvýšiť o neuveriteľných 350 %. V odporúčaní sa ďalej uvádza, že pravidelná konzumácia orechov napomáha znižovaniu hladiny cholesterolu a regulácii krvného tlaku a podporuje zdravie kostí a trávenie. Navyše tiež prispieva k znižovaniu rizika cukrovky či srdcových chorôb.
Nie je orech ako orech
Odporúčanú dennú dávku by sme teda mali, ale ktoré orechy sú pre naše zdravie najlepšie? Každý druh má trošku iné zloženie a nutričné hodnoty a každý dodá telu iné živiny. Najlepšie teda urobíte, ak budete konzumovať zmesi obsahujúce viac druhov orechov. Tie totiž prinesú vášmu telu benefity viacerých rôznych plodov. V prípade zmesí orechov máte v zásade dve možnosti. Buď zmes kúpite už hotovú, alebo si ju namiešate sami podľa svojich vlastných chutí a preferencií. Obe varianty majú niečo do seba!

Zmes presne podľa vášho gusta
Vy sami viete najlepšie, čo večer pri televízii radi chrumkáte. So Světem plodů nie je nič jednoduchšie, než zostavenie vašej vlastnej (nielen) orechovej zmesi. Ak vám okrem chuti záleží aj na obsahu prospešných živín, mali by ste preferovať nesolené, nesladené a nepražené orechy v raw podobe. Kvôli vysokému podielu soli a cukru by plody v polevách, krustách či korení mali byť v zmesi zastúpené v primeranom množstve. Kto sú naši orechový favoriti, na ktorých si pochutíte, a navyše vášmu telu dodajú veľa živín?
- Jumbo kešu orechy – Tieto kešu orechy WW240 z Indie vás prekvapia nielen svojou veľkosťou, ale aj dokonalou jemne krémovou chuťou, ktorá sa doslova rozplýva na jazyku. Kešu sú z nutričného hľadiska jedny z najvyváženejších orechov. Vedľa zdravých tukov sú skvelým zdrojom proteínu a ďalej obsahujú napríklad vitamíny E, K a B6 či minerály ako je meď, fosfor, zinok, horčík, železo a selén.
- Blanšírované vlašské orechy – Horkosti u vlašských orechov zbavených šupky sa rozhodne báť nemusíte. Dokonalá chrumkavosť z nich spraví hviezdu každého šalátu. Vlašské orechy sú veľmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré zlepšujú schopnosť koncentrácie a posilňujú kognitívne schopnosti vrátane pamäte.
- Kráľovské mandle z USA – Tieto Američanky vás očaria na prvý pohľad. Vďaka svojej sladkej maslovej chuti a perfektnej chrumkavosti sú výborné ako samostatne, tak aj ako súčasť zmesí. Z 30gramovej porcie mandlí získa telo 6 gramov proteínu, 4 gramy vlákniny a navyše aj 77 % odporúčanej dennej dávky vitamínu E, ktorý je veľmi dôležitý antioxidant.
- Pistácie – Pri prvom zahryznutí sa môžete tešiť nielen na jemne sladkastú chuťovú explóziu, ale aj na poriadnu porciu prospešných látok. Okrem zdravých tukov totiž obsahujú veľa bielkovín a vlákniny, takže aj v malom množstve zasýtia na naozaj dlhú dobu.
- Para orechy – Títo obri z Bolívie sa ostatným orechom vymykajú. Nie je to ale chrumkavosťou, jedinečnou maslovou chuťou alebo dokonalým zovňajškom. Ich unikátnosť sa skrýva vo vnútri. Para orechy prirodzene obsahujú vysoké množstvo selénu, ktorý je pre naše telo vo veľkých dávkach toxický. Preto by sa nemali konzumovať viac ako dva para orechy denne!

Naše najobľúbenejšie MYXy
Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme pre vás veľa originálnych MYXov. Všetky v perfektnej kvalite, žiadne plané kúsky. Ktoré pripravené zmesi frčia u nás v kancelárii najviac?
- MYX Exclusivka – Alebo to najlepšie z našej ponuky pekne pohromade. Nájdete v nej nepražené a nesolené kešu orechy, mandle, lieskové orechy, pistácie, para orechy, pekanové orechy a makadamové orechy. Všetky v tej najvyššej kvalite, ktorú bežne rozhodne nezoženiete.
- MYX Základka – V tejto zmesi sa stretáva šesť najobľúbenejších druhov orechov a naozaj to stojí za to. Mandle, kešu orechy, blanšírované arašidy, lieskové, para a vlašské orechy vám zaručene vždy prídu na chuť a zároveň vášmu telu dodajú toľko prospešných živín.
- MYX Paleo – Na MYXe si pochutnajú nielen tí, ktorí vyznávajú zdravé stravovanie alebo držia paleo diétu. Kombinácia mandlí, kokosových plátkov so šupkou, vlašských orechov, pekanových orechov, marhuľových jadier a lieskových orechov vám nedá spať.

Pozor na cukor a soľ
Zdravie by malo byť vždy na prvom mieste, a tak by ste mali do vašej každodennej rutiny zaradiť skôr nesolené, nesladené a nepražené orechy. Majte na pamäti, že plody v čokoláde, polevách, rôznych krustách či koreniacich zmesiach obsahujú väčšinou viac cukru a soli a vo vašom jedálničku by nemali hrať prim. U nášho sušeného ovocia pamätajte na to, že hoci je veľmi chutné a neobsahuje žiaden pridaný cukor, stále je v ňom vysoký podiel prírodných sacharidov. Tie vám nijako neublížia, ale môžu vám zahýbať tabuľkami, ak si starostlivo strážite celkový príjem cukrov.
Sami dobre vieme, že dodržať 30gramovú dennú porciu orieškov môže byť občas náročné. Niekedy sa jednoducho stane, že celé balenie záhadne zmizne počas chvíľky. Ak sa to stáva aj vám, nezúfajte. Obsah tukov v takejto porcii je síce vyšší, na druhú stranu vyššie bude aj množstvo prijatých prospešných živín. Hlavné je mať jedálniček dlhodobo vyvážený s adekvátnym podielom všetkých dôležitých zložiek.

Orechy sú plné výživných makroživín a v primeranom množstve by mali byť pravidelnou súčasťou nášho každodenného jedálnička. Obrovskou výhodou orechov je ich všestrannosť. Vynikajúce sú samostatne aj skombinované s ovocím a pochutnáte si na nich aj v najrôznejších pokrmoch od raňajok cez dezerty, pečivo či polievky až po šaláty. Nezabudnite, že v našom desiatonosiči môžete mať svoju delikátnu dávku vitamínov, minerálov a zdravých tukov vždy a všade po ruke. Tak hurá na výlet!
Čítajte tiež

Vápnik v potravinách: Je mlieko jedinou prevenciou osteoporózy?
11.05.23 | 732× prečítané | 6 minút

Nech priletí bocian! Čo jesť na podporu plodnosti a ako ľahšie otehotnieť
13.04.23 | 2259× prečítané | 8 minút