Čo sa v článku dozviete?
Čo je dôležité pre produktívny mozog?
Mozog je energeticky náročný orgán. Síce zaberá len približne 2 % telesnej hmotnosti priemerného človeka, využíva ale až 20 % kyslíka! Celý metabolizmus mozgu je tiež veľmi energeticky náročný, a preto potrebuje k správnemu výkonu dostatok paliva na udržanie koncentrácie po celý deň. Prečítajte si tipy, ako správne desiatovať a raňajkovať (nielen) v kancelárii!
Podpora mozgovej činnosti a teda udržanie našej mysle a mozgu v dobrej kondícii ale nie je žiadny oriešok. Základom je pitný režim. Spomeňte si, kedy ste si naposledy dali pohár čistej vody... Naša nervová sústava potrebuje k správnej činnosti dostatočné množstvo vody. Práve nedostatočný pitný režim často vedie k únave, podráždenie a zníženie výkonu – a to nielen toho športového! Pri dehydratácii sa cítime unavení, bolí nás hlava a to všetko ovplyvňuje našu pozornosť.
Vedeli ste, že náš mozog je doslova závislý na cukre? Spotrebuje na svoje fungovanie asi 120 gramov glukózy denne! Preto je potrebné mu ju neustále dopĺňať – my vo Světě plodů to robíme najradšej sušeným ovocím. Svoju úlohu vo fungovaní celého súkolesia zvaného organizmus ale sacharidy nezvládnu samy. Myslite preto na to, že je potrebné telu dodávať aj zdravé tuky, hlavne omega-3 mastné kyseliny, a tiež vitamíny a minerály. Mrknite sa s nami, z akých potravín vyžmýkate pre mozog maximum!
10 potravín pre lepšie fungovanie mozgu
- Vlašské orechy
Že vlašské orechy vyzerajú trochu ako mozog? Predstavte si, že dokonca mozgu prospievajú! Vďaka obsahu zdravých tukov a vitamínov E, B1, B2, B3 a B6 sú vlašské orechy dokonalým pomocníkom na udržiavanie správnej činnosti nášho mozgu. V popredí je vitamín E, ktorý napomáha kognitívnym schopnostiam a podporuje zdravie mozgu. Obsahujú tiež dôležité minerály – draslík, horčík, železo, zinok. Ich pravidelná konzumácia sa odporúča pri rôznych poruchách nervovej sústavy, napríklad pri Alzheimerovej chorobe.
- Tekvicové semienka
Tekvicové semienka nielenže skvele chutia, ale obsahujú silné antioxidanty, ktoré chránia telo a mozog pred poškodením voľnými radikálmi. Sú tiež vynikajúcim zdrojom horčíka, železa, zinku a medi, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu. Na riadenie nervových signálov potrebuje náš mozog hlavne meď.
Zinok je pre nervovú sústavu taktiež zásadný a jeho nedostatok môže spôsobiť vážne problémy. Horčík je nevyhnutný pre učenie a pamäť. Nízka hladina horčíka súvisí s mnohými neurologickými chorobami, vrátane migrény, depresie a epilepsie. Náš mozog potrebuje tiež dostatok železa. Nedostatok železa je často charakterizovaný takzvanou mozgovou hmlou.
- Čučoriedky
Čučoriedky a ďalšie bobule dodávajú nášmu telu takzvané antokyány, skupinu rastlinných zlúčenín s protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Pôsobí proti oxidačnému stresu i zápalu i proti starnutiu mozgu a neurodegeneratívnym ochoreniam. Okrem našich lyofilizovaných čučoriedok si pre zdravý mozog môžete dopriať aj jahody, čierne ríbezle či černice. Nebojte sa toho, že sú sušené. Boli sušené mrazom, a tak si zanechali svoje živiny. Navyše vydržia dlho, takže si ich môžete do kaše alebo smoothie pridať, aj keď práve nie je sezóna.
- Banány
Všetci športovci vedia, že banán je najlepším ovocným zdrojom draslíka! Ale tušili ste, že draslík tiež priamo podporuje prísun kyslíka do mozgu a zvyšuje jeho výkonnosť? Takže nielen športovci, ale aj študenti, ktorí potrebujú byť produktívny počas skúškového obdobia, ocenia viac draslíka v strave.
Dobrou správou je, že sušené banány majú draslíka na 100 gramov až 4× viac ako tie čerstvé. Zároveň dodajú telu palivo v podobe sacharidov! A ak vás už omrzelo hryzenie, máme v ponuke prášok z lyofilizovaných banánov, ktorý ľahko a rýchlo primiešate kamkoľvek.
- Avokádo
Avokádo je zdroj zdravých nenasýtených tukov. Konzumácia mononenasýtených tukov, napríklad práve z avokáda, pomáha udržiavať krvný tlak v rovnováhe. Vysoký krvný tlak súvisí s poklesom kognitívnych funkcií, takže je dobré nielen pre srdce, ale aj pre mozog, udržiavať krvný tlak v norme! Viete, s čím avokádo kombinovať, aby ste z neho vyťažili maximum?
- Brokolica
Koľko sa toho tak vojde do jednej brokolice? To by ste sa čudovali. Brokolica je bohatá na zlúčeniny nazývané glukozinoláty. Keď ich telo spracováva, premenia sa metabolickými procesmi na izotiokyanáty. Tie môžu znižovať oxidačný stres a znižovať riziko neurodegeneratívnych ochorení. Navyše obsahuje vitamín C a flavonoidy, ktoré posilňujú zdravie. Výhodou je, že brokolica je nadupaná vitamínmi a antioxidantmi aj v lyofilizovanej podobe!
- Mäta pieporná
Jazykovedci si nie sú istí, z ktorého jazyka pochádza anglické slovo pre mätu – mint. Nám sa ďaleko viac než etymologické výklady páči poetický príbeh z gréckych povestí. Podľa nich sa nymfa Mintha zamilovala do boha podsvetia Háda. Keď sa to dozvedela jeho manželka Persefona, zo žiarlivosti premenila Minthu v rastlinu s voňavými lístkami. Mäta sa neskôr používala pri pohrebných rituáloch, práve kvôli jej výraznej vôni, ktorá prebila ostatné pachy.
Mäta stimuluje prúdenie krvi do hlavy, posilňuje pamäť, sústredenie a hlavne osviežuje. Pitie mätového čaju môže pôsobiť aj ako upokojujúci prostriedok a navyše tak doplníte toľko potrebné tekutiny. Práve jej uvoľňujúce a protizápalové účinky z nej robia skvelý prostriedok pre všetky ťažkosti spojené s bolesťou a kŕčmi.
- Kurkuma
Toto žlté korenie je kľúčovou zložkou karí zmesi a neverili by ste, koľko výhod má pre mozog. Je prospešné, pretože svojou špecifickou chuťou sa vám zavŕta hlboko do mozgu. A to doslova! Bolo preukázané, že kurkumín, aktívna zložka kurkumy, prechádza hematoencefalickou bariérou, čo znamená, že môže „priamo vstúpiť do mozgu" a ochraňovať tamojšie bunky. Vďaka tomu môže kurkumín pomôcť zlepšiť pamäť u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Kurkumín podporuje tiež neurotrofický faktor, čo je typ rastového hormónu, ktorý pomáha rastu mozgových buniek.
Jedno kari týždenne vás ale nespasí. Kurkumín sa totiž v kurkume nachádza len vo veľmi malom množstve. Ak teda chcete, aby z neho vaše telo benefitovalo, mali by ste kurkumín prijímať pravidelne.
- Čokoláda
Čokoláda môže byť prospešná. Samozrejme, že nie hocijaká! Zaraďte do svojho maškrtenia vysokopercentné horké čokolády s obsahom kakaa nad 70 % alebo samotné kakaové bôby. A začnú sa diať veci. Tmavá čokoláda a kakaový prášok sú nabité zlúčeninami podporujúcimi mozog, vrátane flavonoidov, kofeínu a antioxidantov.
Flavonoidy v čokoláde sa zhromažďujú v oblastiach mozgu, ktoré sa zaoberajú učením a pamäťou. Vedci sa domnievajú, že tieto zlúčeniny môžu zlepšiť pamäť a tiež pomôcť spomaliť mentálny pokles súvisiaci s vekom. Vyskúšať môžete napríklad kvalitné horké čokolády z Madagaskaru alebo mandle obalené v našej 70% horkej čokoláde z Českej republiky! Viete vôbec, ako to v takej výrobni dražé vyzerá? Vstúpte!
- Ryby
Že ryby sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, už asi viete. Čo ale omega-3 pomocníci v tele robia? Pomáhajú budovať membrány okolo každej bunky v tele, vrátane tých mozgových. Štúdia z roku 2017 zistila, že ľudia s vysokou hladinou omega-3 mastných kyselín majú vyšší prietok krvi mozgom, čo podporuje jeho kognitívnu činnosť!
Nebezpečenstvo pre mozog
Na čo si dať pozor? Mozgu neprospievajú vysoko spracované a presladené potraviny a nezdravé transmastné tuky – vysoké hladiny cukru v krvi zvyšujú riziko vzniku demencie a cukrovky. Samozrejme ani pitie alkoholu nie je pre zdravé telo nič ideálneho! Jeho nadmerná konzumácia porušuje neurotransmitery – látky zodpovedné za komunikáciu medzi nervovými bunkami.
„Oddýchnutý mozog" je oveľa kreatívnejší. Čím to? Dôležitou zložkou pre náš kognitívny výkon je samozrejme kvalitný spánok, pravidelný rytmus a relaxácia. Krátkodobé vypätie nás síce môže vyšvihnúť k lepším výkonom, dlhodobo sa ale stres nevypláca.
Aby ste zbystrili svoju pozornosť a udržali váš mozog zdravý a aktívny, doprajte si každý deň potraviny bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. A nezabúdajte si okrem zdravej stravy ordinovať aj odpočinok!