Čo sa v článku dozviete?
Rešpektujte preferencie vášho dieťaťa
Študovať odborné odporúčania a nasledovať rady lekárov je úplne v poriadku. Každé dieťa je však trochu iné a čo si budeme hovoriť... väčšinou má nejaké tabuľky a grafy na háku. Nesnažte sa preto deti za každú cenu nútiť do potravín, ktoré im vyložene nechutia.
Zdravé jedlo im ale neprestávajte ponúkať. Vypozorujte, či je problém v chuti, konzistencii alebo úprave, a skúšajte rôzne obmeny. Napríklad ovocie sa oplatí podávať nakrájané na kúsky, zamiešané v jogurte alebo ako smoothie. Rovnako tak môže byť čerstvé, rozvarené alebo napríklad sušené mrazom.
Farebné smoothie štvorčeky vyrobené len z ovocného pyré odporúča 11 z 10 malých maškrtníkov!
Majte na pamäti, že sa chute časom menia, a ani ochota skúšať nové veci nie je stále rovnaká. Obrňte sa preto trpezlivosťou, a netlačte na pílu.
Buďte príkladom
Chcieť po dieťati, aby nadšene baštilo ovsené vločky, zatiaľ čo sami raňajkujete kávu a cigárko, nie je práve dvakrát fér. Pokiaľ si budete pravidelne dopriavať zdravé a vyvážené raňajky, mnohonásobne zvýšite šancu, že vás deti budú chcieť napodobňovať.
Ako na to? Nutrične vyvážené raňajky pre deti i dospelých by mali tvoriť 20–25 % celkového denného príjmu energie. Zároveň by mali obsahovať kvalitné sacharidy, bielkoviny, zdravé tuky a trochu ovocia alebo zeleniny. Nezabudnite pri raňajkách ani na (najlepšie nesladené) tekutiny.
Aby ste však celé ráno nestrávili v kuchyni, jednoducho pripravte všetkým členom domácnosti podobné raňajky. Sebe a ďalším dospelákom potom naservírujte väčšiu porciu a prizdobte ju tak, aby vás zasýtila a uspokojila vaše chuťové bunky.
Stavte na food styling
Poučka, že jeme aj očami, by mohla byť v dokonalom návode na zdravú stravu detí na jednej z prvých strán. Ale nedeste sa – nemusíte pracne vyrezávať labute z melónu a každé ráno vyrábať dúhovú tortu s prskavkami. Stačí nazdobiť lievančeky jogurtom a banánom tak, aby sa na deti usmievali, alebo napichať guličky hrozna na špajľu tak, aby vyzerali ako húsenica.
Všeobecne sa oplatí dať zelenú farbám. Food styling niektorých vizuálne neatraktívnych pokrmov potom vyrieši veselý tanier alebo lyžička. Staršie deti vám môžu pri príprave asistovať, a nazdobiť si svoju porciu podľa momentálnej nálady.
Uľahčite si to
Pre dni, keď nie je čas strácať čas, buďte vybavení surovinami na rýchle (ale stále rovnako veselé) raňajky. Zásobte sa napríklad lyofilizovaným ovocím, ktoré dodá šmrnc každej kaši alebo jogurtu. Akýkoľvek pokrm od smoothiečka po palacinky potom lusknutím prsta zafarbíte práškom z mrazom sušeného ovocia.
Nezatracujte ani najrýchlejšiu klasiku typu „chleba s niečím“. Pre deti v batoľacom veku to však nepreháňajte s celozrnným pečivom. Môžete ho podávať napríklad s avokádom a trochou žervé, domácou nátierkou z červenej šošovice alebo s orechovým maslom a kvalitnou marmeládou.
„Hoďte“ to na papier
Aby ste sa vyhli stereotypu a rannému zavareniu mozgových závitov, zapisujte si všetky pripravené raňajky, ktoré zožali pozitívne ohlasy. Časom si tak vytvoríte zoznam osvedčených raňajkových receptov, ktoré vás ráno nenechajú v štichu.
Snažte sa, aby bol váš repertoár čo najpestrejší. Obsiahnite sladké aj slané varianty, všednodenné rýchlovky, cestovné raňajky do krabičky aj víkendové rozmaznávačky.
A že neviete, čím začať?
Vyskúšajte naše recepty na pečenie, ktoré deti milujú!