Čo sa v článku dozviete?
Najtučnejší orech zo všetkých
Pri nakupovaní ste si už možno všimli, že makadamy triedy 0 svojou cenou ďaleko presahujú iné druhy orechov. Prečo tomu tak je, sa dozviete v našom predošlom článku. Výška ceny ale zďaleka nie je to jediné, v čom tieto lahodné plody pôvodom z Austrálie držia prvenstvo. Kvôli obsahu okolo 76 g tuku na 100 gramov produktu sa totiž jedná o úplne najtučnejšie oriešky vôbec. Vysoký podiel tuku však nie je v tomto prípade vôbec na škodu, naopak! Z viac ako 75 % totiž makadamové oriešky obsahujú zdraviu prospešné tuky, z ktorých najväčšiu časť tvoria práve mononenasýtené mastné kyseliny. Z tohto dôvodu sú tiež najmenej náchylné k natuchnutiu!
Tabuľka uvádza približný obsah tuku v surovine a vzájomný podiel nasýtených, mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín.
Vedecké výskumy spájajú konzumáciu mononenasýtených mastných kyselín sa znižovaním „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a zároveň so zvyšovaním hladiny toho dobrého“ – HDL cholesterolu. To znamená, že dochádza k zlepšeniu celkového pomeru medzi LDL a HDL cholesterolom. Optimálna hladina cholesterolu v krvi je dôležitá pre správne fungovanie viacerých telesných procesov vrátane cievneho a obehového systému. V roku 2007 prebehla štúdia na mužoch s vysokou hladinou cholesterolu. Po štyroch týždňoch každodennej konzumácie makadamových orechov boli u týchto mužov zaznamenané výrazne nižšie hodnoty rizikových faktorov pre vznik aterosklerózy (kôrnatenie tepien). Ak teda chcete mať srdce ako zvon, siahnite bez obáv po tejto tučnej dobrote.
Množstvo sacharidov v makadamových orieškoch je naopak veľmi nízke. V 100-gramovej porcii ich nájdeme len 4,5 gramu. To robí z plodov exotického stromu makadamie ideálnu potravinu pre nízkosacharidové diéty alebo pre pacientov s cukrovkou, pretože nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Makadamy navyše obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Tieto základné stavebné jednotky bielkovín si naše telo nevie vyrobiť, a tak musí byť v dostatočnom množstve zastúpené v našej strave. Esenciálne aminokyseliny sú nevyhnutné pre rast a regeneráciu svalov a imunitný systém.
Poctivá dávka vitamínov a antioxidantov
V hŕstke makadamových orieškov do seba dostanete poriadnu porciu vitamínov, minerálov a antioxidantov. Za zmienku stojí vysoký podiel mangánu, ktorý je dôležitý pre krvotvorbu a významne sa podieľa na správnom vývoji a fungovaní kostí a chrupaviek. Meď zase priaznivo ovplyvňuje fungovanie svalstva, vrátane srdcového svalu, a podporuje správny vývoj mozgu a zdravú činnosť celej nervovej sústavy.
Vitamín B1 (thiamin) má výrazne pozitívny vplyv na energetický metabolizmus predovšetkým cukrov, alkoholu a nasýtených mastných kyselín. Ďalej je tento enzým nenahraditeľný pre neporušenú funkciu nervového systému, srdca, obličiek a tráviaceho systému.
Každá gulička zo stromu makadamie obsahuje dôležité antioxidanty: selén a vitamín E. Ľudské telo si tieto látky nedokáže samo vyrobiť, a tak je veľmi dôležité prijímať ich v jedle. Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom, ktorý je spájaný so vznikom niektorých chronických ochorení. Oxidačný stres spôsobuje tiež predčasné starnutie buniek a preukázateľne zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody.
Pod tvrdou škrupinkou lahodné jadro
Možno ste si už všimli, že celé vylúpané makadamové orechy v sortimente obchodov úplne chýbajú. Prečo to tak je? Ich škrupina je totiž tak tvrdá, že sa jadrá musia vylúpavať pomocou špeciálnych nárezových strojov. Verte nám, že by vám nestačil ani váš najspoľahlivejší luskáčik! Takto zložité spracovanie sa v tomto prípade ale rozhodne oplatí.
Jadrá makadamových orechov sú totiž príjemne mäkké, a tak z nich doma ľahko vyrobíte makadamové mlieko či maslo. Veľmi často sa makadamy v kuchyni používajú pri príprave raw tôrt, dezertov a sušienok všetkého druhu a skvele doplnia aj váš obľúbený šalát. Tým z vás, ktorí si s kuchynským náradím príliš nerozumejú, určite urobí radosť naša makadamová pasta pripravená z tých najlahodnejších orieškov. Dokonale krémovú chuť so smotanovými tónmi a zdravými tukmi si tak budete môcť vychutnať aj v ovsenej kaši!
Rovnako ako iné druhy orieškov, aj plody makadamie sú bohaté na vlákninu, ktorá v črevách pôsobí ako prebiotikum. To znamená, že vyživuje baktérie dôležité pre správne fungovanie trávenia a zažívania. Ďalším benefitom vlákniny je, že navodzuje dlhodobý pocit sýtosti a znižuje tendenciu jesť. To sa vám môže hodiť, hlavne keď sa snažíte zatočiť s prebytočnými kilami.
Pružné vlasy a žiarivá pleť
Použitím v kuchyni ale príbeh makadamu zďaleka nekončí. Z makadamových orechov sa lisovaním za studena získava tzv. makadamiový olej. Na tom by ste si síce asi nepochutili, pretože sa jedná o kozmetický prípravok, ale aj tak prináša veľa benefitov. Makadamiový olej sa hodí na starostlivosť o pleť, o vlasy a tiež napríklad na masáže. Vďaka vysokému podielu mastných kyselín blahodarne pôsobí na vysušenú pokožku, ktorej navracia prirodzenú pružnosť a vláčnosť.
Medzi zaujímavosti patrí aj to, že má makadamiový olej prirodzený SPF faktor, ktorý chráni pokožku pred slnečným žiarením. Skvele tak poslúži na upokojenie a vyživenie pokožky po opaľovaní. Obsiahnuté antioxidanty zase chránia pleť pred poškodením aj predčasným starnutím a navyše v hlbokých vrstvách kože stimulujú regeneráciu. Ozdravné procesy spúšťa makadamiový olej tiež vo vlasoch, ktorým navyše dodáva oslnivý lesk. Jeho použitie je vhodné aj na detskú pokožku.
Zdravá lahôdka, ktorá stojí za ochutnanie
Dôvodov, prečo jesť makadamové oriešky, je celý rad. Okrem toho, že báječne chutia, sú navyše plné zdraviu prospešných látok. Ťažko sa môžeme diviť tomu, že vo svojej najvyššej obchodnej triede sú najdrahšími orechmi na trhu. Ak ste ešte nemali tú česť, rozhodne vám odporúčame týchto orechových kráľov, makadamové orechy triedy 0, vyskúšať. Makadamové orechy triedy 1 pochádzajú z druhej najvyššej obchodnej triedy, ale verte, že až ich ochutnáte, vaše chuťové bunky zaplesajú rovnako. Chcete sa dozvedieť o obchodných triedach makadamu viac?
Zdroje
- ROS, Emilio a José MATAIX. Fatty acid composition of nuts – implications for cardiovascular health. British Journal of Nutrition [online]. 2006, 96(S2), S29-S35 [cit. 2021-9-8]. ISSN 0007-1145. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/6671762_Fatty_acid_composition_of_nuts_-_Implications_for_cardiovascular_health. doi:10.1017/BJN20061861.