Dátum spotreby
Začína to väčšinou slovami ,,spotrebujte do:", nasleduje údaj označujúci deň, mesiac a rok. Ale čo to znamená? Týmto pojmom sa označujú potraviny, ktoré podliehajú rýchlej skaze a po uplynutí dátumu spotreby sa považujú za zdravotne závadné. Patria sem čerstvé potraviny ako mäso, ryby, mliečne výrobky alebo nátierky, ktoré sa najčastejšie skladujú v teplotách okolo 2-4 °C. Doporučený spôsob skladovania je potrebné dodržať. Po uplynutí dátumu spotreby by ste potraviny už nemali konzumovať.
Takže nie je dobré jesť potraviny po dátume uvedenom na obale? To nie je tak úplne pravda!
Dátum minimálnej trvanlivosti
Široká škála trvanlivých potravín ako sú práve orechy, sušené ovocie, superfoods, semienka a tyčinky používa práve toto označenie. Ak je na balení uvedený dátum minimálnej trvanlivosti (DMT), znamená to, že aj po jeho uplynutí môžeme tieto potraviny ďalej konzumovať, nestanú sa zdravotne závadnými, ale môžu vykazovať zmeny vlastností. To v stručnosti znamená, že potravina môže zmeniť farbu, stratiť vôňu alebo môže dôjsť k zmene nutričných hodnôt. Dajte si jednoducho pozor, či je ešte vhodné ju jesť. Najlepšie vystihuje definíciu dátumu minimálnej trvanlivosti jeho anglický preklad - best before (najlepšie pred).
U nás sú všetky suroviny označené práve dátumom minimálnej trvanlivosti, teda DMT.
Pozor!
Pri všetkých potravín je potrebné si dávať pozor na odporúčaný spôsob skladovania, ktorý nájdete na obale. Inak sa ľahko stane, že sa vám produkt skazí aj pred dátumom spotreby alebo dátumom minimálnej trvanlivosti.
Naše suroviny balíme do praktických ZIP vrecúšok, ktoré neprepustia vzduch a bránia tak navlhnutiu a znehodnoteniu obsahu. Zaujíma vás, ako skladovať orechy a sušené ovocie, aby vydržali čo najdlhšie? Prečítajte si náš článok o skladovaní surovín.