Co se v článku dozvíte?
Prastaré ovocie z Himalájí
Mangovník je vždyzelený strom z čeľade obličkovcovitej. Že vám to nič nehovorí? Nečudujem sa. Čo keby sme vám ale povedali, že v rovnakej čeľade nájdete v botanických príručkách i stromy, z ktorých zberáme kešu a pistácie? Stále to je trošku zvláštne, že? Na rozdiel od nich totiž z mangovníka nezberáme orechy, ale veľké sladké plody. Mangovník má jednoduché oválne listy a v období kvitnutia sa na ňom rozvinie veľké kvetenstvo. To tvorí veľké množstvo drobných kvietkov, ktoré sú usporiadané do tzv. laty.
Stromy manga pochádzajú z oblasti Himalájí, odkiaľ sa postupne rozšírili najprv do Barmy, Malajzie a Číny a postupne aj do Indie a ďalších ázijských krajín. Dnes sú na svete stovky odrôd manga, ale pre komerčné pestovanie sa využíva len pár desiatok z nich.
Produkcia manga každým rokom výrazne rastie. Medzi rokmi 2009 a 2019 jeho celosvetová produkcia vzrástla o viac ako 60 %! Na svetovom trhu sa mango radí zároveň s guavou a mangostany do jednej skupiny. Najväčším producentom týchto plodov je India. V roku 2019 sa ich na svete vypestovalo 55,8 milióna ton! To už je poriadna porcia, čo poviete?
Takmer polovičný podiel na tom mala India, ale tá zásobuje predovšetkým vlastný trh. V závese za Indiou je Čína a Indonézia s produkciou okolo 2–3 milióna ton ročne. Thajsko, odkiaľ pochádza naše mango, zaberá na svetovom trhu zhruba len 3 %. Nám to ale nevadí. Nezáleží nám na veľkosti producenta, my vyhľadávame tú najlepšiu možnú kvalitu!
Hlavne opatrne
Od kvitnutia po zber to väčšinou trvá okolo 4–5 mesiacov. Keď sa mangá zbierajú, väčšinou ešte nie sú zrelé na konzumáciu. Sú len dostatočne vyzreté na zber. Tomuto bodu sa hovorí „mature green" – s farbou šupky to ale nemá veľa spoločného. Je to iba signál pre pestovateľov, že majú zelenú na zber.
Ak ste niekedy držali čerstvé mango v ruke, určite viete, že je pomerne mäkké. Preto sa s ním aj pri zbere musí zaobchádzať veľmi opatrne! Mangá sa zo stromov zbierajú ručne – žiadne trasenie strojom a zdvíhanie ovocie zo zeme. Pomocou dlhých tyčí so sieťkou či košom ich pracovníci opatrne odtrhnú zo stromu aj so stopkou a potom vkladajú do veľkých nádob alebo košov.
Ešte predtým je ale potrebné stopku odstrániť. To je pomerne nebezpečná práca, pretože miazga vytekajúca zo stopky môže popáliť pokožku a vyvolať silnú alergickú reakciu. A to nielen u ľudí. Silné kyseliny môžu naleptať aj šupku plodu, ktorá potom rýchlejšie hnije a je náchylnejšia k napadnutiu škodcami.
Potom sa manga nechávajú ešte prirodzene dozrieť na slniečku a podľa toho, k čomu sú určené, putujú ďalej. Niektoré sa exportujú do celého sveta ako čerstvé ovocie, z iných sa vyrába pyré alebo sa dokonca lyofilizujú. Lyofilizovanému mangu to pristane na tortách aj v smoothie, ale my ho máme najradšej v našom MYXe Leto. Očarila nás tá dokonalá vôňa a chuť. Ako by ste ležali na pláži, počúvali šumenie mora a nemuseli vôbec nič. Mmmm!
Naše sušené mango sa po dozretí umyje, odstráni sa z neho šupka aj kôstka a nakrája sa na plátky. Tie sa potom šetrne sušia 4–6 hodín. Ale iba tak, aby mu vnútri zostala jeho neodolateľná chuť i šťavnatosť! To všetko sa deje ešte v Thajsku. Neradi totiž zbytočne vozíme po planéte vodu sem a tam. Keď sušené mango dorazí na náš sklad v Břidličné a nákupca Tom ho ocení dvojitým „Hmmm", môže ešte len putovať k vám domov alebo do našej Tyčinkárne, kde z neho Saša vyrobí tú najsladšiu exotickú tyčinku pod slnkom. A kam sa potom vydá s vami? To už je len na vás!
Na hory aj do práce
Vo Světě plodů ho najviac milujeme pre jeho neutíchajúcu energiu. Je s nami každý deň v kancelárii, sprevádza nás v desiatonosiči pri výletoch na hory a dávame ho deťom na desiatu do školy namiesto presladených tyčiniek.
Mango si ale môžete dať vždy a všade, kde vás chytí chuť na sladké. Výhodou sušeného manga je totiž to, že od neho nebudete ušpinení! Môžete si ho vychutnať aj tam, kde nie je okamžitý prístup k umývadlu (a u menších detí možno rovno k sprche). Vieme totiž veľmi dobre, ako je niekedy náročné si s gráciou vychutnať čerstvé mango, ktoré je plné lepkavej šťavy.
Sušené mango obsahuje veľa prirodzene sa vyskytujúcich sacharidov, a tak bezpečne zaženie chute aj tým najväčším maškrtníkom! Vďaka tomu, že je mango sušené šetrne a neobsahuje žiaden pridaný cukor, môžete si ho v primeranom množstve dopriať naozaj každý deň. A nebojte, naše ovocie nesírime.
Okrem sacharidov obsahuje tiež mango vitamín B6 (pyridoxín), ktorý pomáha udržiavať v rovnováhe psychiku. To môžeme potvrdiť. Keď otvoríte balenie nášho fancy sušeného manga v kancelárii, málokomu sa nerozleje úsmev na tvári! Okrem toho sa tiež pýši obsahom vitamínu C, medi a polyfenolov. To sú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť naše telo. Najvýznamnejším z nich je mangiferín, ktorého je mango najväčším zdrojom.
Vplyvom sušenie na slnku síce mango o časť vitamínu C prišlo, ale nebojte, aj tak mu to v každom jedálničku pristane! A ak si na ňom chcete pochutnať bez obáv z premrhaných vitamínov, siahnite po lyofilizované verzii – šetrným sušením mrazom si totiž suroviny zachovajú svoje vitamíny a minerály! Mango je tiež jedným z najvýraznejších zdrojov beta karoténu, antioxidantu, ktorý je dôležitý pre zdravie pokožky.
Tak čo? Už máte svoje oranžové plátky lásky v košíku? Pamätajte, že doma mu bude rovnako ako jeho čerstvému bratovi najlepšie pri izbovej teplote na suchom mieste. Mimochodom, obmedzený prístup vzdušnej vlhkosti sme už vyriešili za vás. Vďaka našim ZIP sáčkom uchránite všetky suroviny pred všetkým, okrem maškrtných jazýčkov celej rodiny.