Čo sa v článku dozviete:
Podzemné oriešky? ale kdeže
Arašidy nerastú na strome ani kríku. Plodí ich podzemnica olejná – rastlina z Južnej Ameriky vyšľachtená už asi pred 6 tisíc rokmi. Za tú dobu sa všeličo zmenilo, plodom podzemnice ale stále zostáva lusk! Arašidy sú nefalšované strukoviny. A ako už botanický názov napovedá, rastú pod zemou – oplodený semenník sa zavŕta niekoľko centimetrov do pôdy, kde sa struk vyvíja.
Občas sa im síce hovorí búrske oriešky, ale márna snaha – teraz už na to neskočíte! Až si ich budete nabudúce objednávať v obľúbenej krčmičke, spolu s vrecúškom solených arašidov odteraz pristane na stôl aj téma konverzácie, v ktorej vďaka informáciám z tohto článku zažiarite.
Rovnakú paseku predvádzajú arašidy aj v sortimente orieškových masiel. Po prvej lyžičke im to ale prepáčite, uvidíte! Krásne jemné arašidové maslo je totiž neodolateľná pochúťka, či už sa jej hovorí akokoľvek. Úsmev na tvári pritom dokáže vykúzliť už samotným názvom, stačí zapátrať v zahraničí. Trebárs holandský preklad pindakaas vám jednoducho vykrúti kútiky smerom hore!
Rozlúštite rastlinné bielkoviny
Tak už sa na ne nehnevajte, veľa orieškov vlastne nie sú botanicky oriešky! Ani naše obľúbené kešu. Všetky nám ale na oplátku ponúkajú výživové hodnoty, ktoré prídu vhod. Oproti ostatným orechom majú menej tuku, ale o to viac bielkovín. Nie nadarmo sa z tejto bielkovinovej bomby vyrába aj arašidový proteín. Má jemnú chuť a viac ako 50 % bielkovín!
Zároveň obsahujú spektrum vitamínov B (B1, B3, B5, B6 a B9) rovnako ako antioxidanty – hlavne resveratrol, ktorý bojuje proti oxidačnému stresu, zápalom, degenerácii nervovej sústavy, a niekoľkým typom rakoviny. Arašidy sú tiež zdrojom koenzýmu Q10, ktorý je známym elixírom mladosti. Pomáha mierniť známky starnutia a prospieva kardiovaskulárnemu systému. A aby toho nebolo málo, nájdete v nich aj nevyhnutné minerály, ako sú fosfor alebo draslík, a fytosteroly, ktoré blokujú vstrebávanie škodlivého LDL cholesterolu z potravy.
Ale pozor! Niet na svete orechu toho, ktorý by sa zavďačil všetkým maškrtníkom. A to platí aj pre arašidy. Spolu s para orechmi patria medzi najčastejšie alergény z tejto alergénnej skupiny. Ak vás po konzumácii arašidov trápia opuchy, tráviace ťažkosti a svrbenie či pálenie kože, vydajte sa na vyšetrenie k lekárovi.
Pri výbere potom dbajte na kvalitu a osvedčený zdroj. Arašidy sú totiž náchylné na výskyt toxických a karcinogénnych aflatoxínov, ktorým sa darí pri nesprávnom zaobchádzaní. K slovu sa dostávajú vo vlhkom prostredí alebo pri poškodení plodiny.
Čo s arašidmi v kuchyni?
Na rozdiel od ostatných orechov, ktoré sú najvýživnejšie v nepraženej RAW podobe, arašidy je vhodné najprv tepelne upraviť. Je to logické – ani fazuľu nechrúmete len tak. Nevyhnutným minimom je blanšírovanie, ktoré zároveň pomáha zbaviť arašidy šupiek. Oveľa lepšou voľbou ale zostávajú pražené arašidy. Sú lepšie stráviteľné a ak sú opražené správne, vynikne ich typická chuť.
A ako si na nich pochutnať?
- Prepadnite arašidovému maslu – vyskúšajte najkrémovejšie orechová maslá od českého výrobcu Lepé. Poďakovať za novú závislosť nám môžete až neskôr..
- Vyskúšajte RAW maškrtenie – rozmixované arašidy sú obľúbenou prísadou nepečených dezertov a domácich RAW tyčiniek či guličiek. Zvýšia podiel bielkovín, a tým aj schopnosť vás zasýtiť na dlhšiu dobu!
- Vyrábajte dezerty – arašidom to skvele klape s kakaom, čokoládou alebo karamelom, rovnako ako s banánom aj kyslejším ovocím. Z arašidového masla vykúzlite napríklad skvostné a hlavne rýchle čokoládové košíčky.
- Vylepšite kung-pao, kari alebo inú exotiku – arašidy sa často používajú v mexickej, ázijskej i africkej kuchyni. Prihoďte ich do panvice alebo pripravte omáčku z arašidového masla a pravej sójovej omáčky tamari.
- Pridajte ich do müsli alebo šalátu – v záplave zŕn to arašidom pristane, s čerstvou zeleninou si zase nótujú v labužníckom chrumkaní.
- Alebo je zobte len tak – odporúčaná porcia, ktorú si môžete bez výčitiek dopriať, je zhruba jedna hrsť denne. A aby ste ich mali vždy pri ruke, nasypte si ich do Desiatonosiča! V kombinácii so sušeným ovocím sú výživnú desiatou, ktorá zasýti a dodá energiu pre oslnivý pracovný výkon i náročný horský výšľap.
So soľou to síce neradno preháňať, pre sviatočné maškrtenie ale vrelo odporúčame luxusné ochutené varianty – napríklad v pizza cestíčku alebo netradičné spojenie medu a chilli. Naozajstných gurmánov potom nadchne náš Gourmet popcorn s príchuťou arašidového masla.
Tip!
Arašidy si môžete opražiť aj doma tesne pred konzumáciou. Na rozdiel od mandlí nemusíte na panvicu alebo plech pridávať tuk.
Tak a je to vonku. Svet už nikdy nebude ako predtým – bude totiž ešte lepší! Prednosti arašidov teraz môžete využiť vo svoj prospech, a navyše ste konečne našli nepriestrelnú výhovorku, prečo si arašidové maškrtenie dopriať. Dajte si ich len tak, alebo vyskúšajte najjemnejšie orechové maslá. Poradíme, ktoré si vybrať!