Objednávky odosielame do 5 pracovných dní. Ďakujeme, že ste s nami! Viac o situácii tu.

Kešu orechy

Najpredávanejšie

MYX Orechy Základka 1 image
MYX Orechy Základka
Náš produkt
Skladom
 
od €6,03
(od €5,03 bez DPH)
Kešu orechy JUMBO z Indie 1 image
 
od €1,23
(od €1,03 bez DPH)
MYX Orechy Exclusivka 1 image
 
od €1,47
(od €1,23 bez DPH)
MYX Cestovateľka 1 image
MYX Cestovateľka
Náš produkt
Skladom
 
od €1,38
(od €1,15 bez DPH)
MYX Orechy Salty 1 image
MYX Orechy Salty
Náš produkt
Skladom
 
od €6,72
(od €5,60 bez DPH)
Kešu orechy z Tanzanie 1 image
 
od €8,29
(od €6,91 bez DPH)
Kešu orechy pražené solené 1 image
 
od €9,67
(od €8,06 bez DPH)
MYX Salty Exclusive 1 image
 
od €10,13
(od €8,44 bez DPH)
Kešu orechová pasta DOYPACK 1 image
 
od €3,15
(od €2,63 bez DPH)
Kešu pražené v čiernom korení 1 image
 
od €12,53
(od €10,44 bez DPH)
15 položiek celkom
Kešu orechy z Tanzanie 1 image
od €6,91 bez DPH
od €8,29
Kešu orechy JUMBO z Indie 1 image
Unikátne
od €1,03 bez DPH
od €1,23
Kešu orechy pražené solené 1 image
od €8,06 bez DPH
od €9,67
Kešu orechy drvené 1 image
od €8,98 bez DPH
od €10,78
MYX Cestovateľka 1 image
Náš produkt
od €1,15 bez DPH
od €1,38
MYX Orechy Exclusivka 1 image
Tip
od €1,23 bez DPH
od €1,47
MYX Orechy Salty 1 image
Náš produkt
od €5,60 bez DPH
od €6,72
MYX Orechy Základka 1 image
Náš produkt
od €5,03 bez DPH
od €6,03
MYX Športovec 1 image
Náš produkt
od €1 bez DPH
od €1,20
Kešu orechová pasta DOYPACK 1 image
od €2,63 bez DPH
od €3,15
Kešu orechová pasta 1 image
€14,20 bez DPH
€17,04
Kešu orechy JUMBO EXCLUSIVE 1 image
Tip
od €1,15 bez DPH
od €1,38
Kešu pražené v čiernom korení 1 image
Tip
od €10,44 bez DPH
od €12,53
MYX Salty Exclusive 1 image
od €8,44 bez DPH
od €10,13

Kešu orechy - informácie a zaujímavosti 

                                                

Kešu orechy

Kešu sú olejnaté orechy ľadvinkovitého tvaru, s jemnou chuťou. Patria medzi obľúbené občerstvenie, podávajú sa vo všetkých formách. Najobľúbenejšie sú kešu natural, pražené, solené. Tieto možno ľahko nájsť na ktoromkoľvek trhovisku, alebo v obchode. Vyrába sa z nich tiež chutné maslo, a používajú sa aj ako prísada do šalátov. Okrem skvelej chuti sú zároveň prospešné ľudskému zdraviu, obsahujú dôležité minerály a vitamíny. Odporúčaná denná dávka je asi 30 - 50g, čo je asi jedna hrsť kešu orieškov.

Kešu orechy sú plody stromu Ľadvinkovníku západného, ​​stromu, rastúceho v tropických oblastiach, stromu dorastajúcemu do výšky 10 - 15 metrov.

Pre potreby produkcie ale boli vyšľachtené menšie, trpaslíčie, kešu stromčeky, vysoké 5 - 6 metrov, ktoré začínajú rodiť v prvom roku a v treťom roku sa produkcia z ekonomického hľadiska oplatí, výnosnosť v tomto roku býva zhruba tona na hektár. Plodom tohto stromu sú jablká, oriešky kešu sú semená takýchto jabĺk. Stromom sa darí v tropických a subtropických oblastiach, kde býva nedostatok ročných zrážok.

Strom pochádza z pobrežných oblastí Brazílie. V 16. storočí bol rozšírený na ďalšie kontinenty Portugalcami, ktorí oblasť Brazílie kolonizovali. Strom bol rozšírený najskôr do portugalských kolónií v západnej Afrike, kde začal byť pestovaný kvôli svojmu drahému drevu, jablkám a kešu orieškom. Postupne bol prinesený do ďalších krajín, kde mali Portugalci svoje obchodné záujmy, do ďalších Afrických krajín a najmä Indie, ktorá je v súčasnosti hlavným svetovým producentom kešu orechov.

Čo sa produkcie kešu týka, prvé miesto v produkcii patrí Indii, druhé miesto patrí Pobrežiu Slonoviny. Dôležitými svetovými producentmi sú tiež Vietnam a Brazília.

Kešu orechy a zdravie

Je mnohokrát dokázané, že kešu orechy majú veľmi pozitívne účinky na naše zdravie. A dokážu byť skvelým pomocníkom na prevenciu mnohých neduhov.

S kešu orechmi k zdravému srdiečku

Obsahujú oproti ostatným orieškom nižší obsah tuku. Okrem toho, približne 66% tukov kešu tvoria nenasýtené mastné kyseliny, podobné tým čo sú v olivovom oleji, ktoré sú pre srdce veľmi prospešné, regulujú hladinu krvných tukov, čím znižuje riziko ochorenia srdca.

Ak chcete znížiť riziko ochorenia srdca a ciev, vychutnajte si hŕstku najlepšie nepražených kešu najmenej štyrikrát týždenne.

Prevencia ochorenia krvi

Pravidelná konzumácia kešu orechov v obmedzenom množstve pomáha pri prevencii krvných ochorení. Obsahujú veľké množstvo medi, práve jej nedostatok, spoločne s železom spôsobuje chudokrvnosť, znížené množstvo hemoglobínu, červeného proteínu obsiahnutého v krvi, dôležitého pre transport kyslíka z pľúc do orgánov a buniek.

Kešu oriešky pre zdravé vlasy a pleť

Kešu oriešky sú veľmi zdravé aj pre našu pleť a vlasy, čo sa pleti týka, platí to najmä pre olej, ktorý obsahuje množstvo selénu, dôležitého oxidantu chrániaceho bunky, zabraňujúci pleťovým neduhom ako je napríklad akné, zinku a fosforu. Konzumácia kešu orechov je zároveň prospešná pre zdravú pokožku hlavy a vlasov. Meď obsiahnutá v orieškoch pomáha pri tvorbe pigmentu, melanínu, chrániaceho pokožku pred UV žiarením. Tiež zvyšuje farbu vlasov a zlepšuje ich štruktúru.

Pomoc pri chudnutí

Sú všeobecne považované za veľmi tučné orechy a sú spojené s priberaním. Opak je ale pravdou. Obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré urýchľujú metabolizmus a pomáhajú spaľovanie tukov, preto nespôsobujú buď žiadne, alebo len minimálne prírastky hmotnosti. Kešu sú preto ideálne pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, pretože dodávajú veľké množstvo energie už pri malom množstve, a udržia nás sýte, mali by však byť konzumované v surovej podobe.

Obsah vitamínov

B1 - Pôsobí na nervový systém, zlepšuje pamäť, celkové podporuje mozgovú činnosť a zároveň pomáha aj s prekonávaním drobných psychických problémov, ako je nepozornosť a zmätenosť. Tento vitamín nevie naše telo "skladovať" preto je vhodné ho čas od času dopĺňať.

B3 - Znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, znižuje vysoký krvný tlak, hodí sa ako prevencia srdcových ochorení a pomáha pri stresových situáciách

B5 - Dôležitý pre tvorbu nových buniek, zdravej pokožky, vlasov a nechtov, kĺbov, podporuje imunitu

B6 - pomáha urýchľovať reakcie v bunkách, dôležitý pre premenu zásob cukru na energiu

E - Antioxidant, spomaľuje starnutie buniek, prevencia proti mutáciám buniek a nádorovým ochorení, zvyšuje plodnosť

K - Prevencia porúch krvi, podporuje zrážanlivosť krvi, zamedzuje rednutiu kostí a zubov

Kyselina listová - Dôležitá pre tehotné ženy, podporuje vývoj plodu, zároveň podporuje rast

Špeciality

Sušené kešu, pražené, solené, či obaľované v čokoláde poznáme každý, predávajú sa v každom obchode a každý z nás je určite jedol, preto pre vás máme pár ďalších tipov na to, ako si kešu oriešky poriadne vychutnať:

Kombinácia kešu a iných orieškov je dobrá voľba, ak chceme zdravú desiatu, ktorá dodá energiu a uspokojivo zasýti aj v malých dávkach.

Namočte ½ šálky orieškov do ¾ šálky vody na 15 minút. Rozmeľte na kašu. Pridajte kašu k akémukoľvek dusenému mäsu, alebo ku kari.

Pridajte si kešu s medom, prípadne ešte mandľami do vašich raňajkových cereálií.

Užite si mlieko z kešu orechov - nechajte rozmočiť ½ hrnčeka kešu vo vode asi 8 hodín, potom zmiešajte s dvoma šálkami filtrovanej vody a rozmixujte, pre sladší verziu mlieka pridajte trochu medu, či javorový sirup.

Ak ste fanda ázijskej kuchyne, nebojte sa ich rozdrviť a pridať do thajských a čínskych pokrmov.

Zaujímavosti o kešu

Kešu nie sú orechy, z technického hľadiska sa jedná o semená jabĺk, ktoré sú jedlé ako normálne ovocie, vyrába sa z nich marmeláda, a dajú sa jesť aj surové, človek by si mal však dať pozor na jedovatý obal, obaľujúci semená týchto jabĺk.

Môžete ich nájsť aj vo svojom aute, kešu oriešky sú obalené v obale živice, ktorá je síce jedovatá, ale našla svoje využitie v priemysle, kde sa používa na výrobu brzdových vložiek a ako aditívum do farieb a auto laku.