Lieskové orechy - lúpané, nelúpané, ochutené a mixy

Najpredávanejšie

Lieskové orechy RAW jadra 1 image
 
od €7,56
(od €6,30 bez DPH)
Lieskové orechy blanšírovaná jádra 1 image
 
od €7,60
(od €6,33 bez DPH)
MYX aktivovaných orechov
Novinka
Pripravujeme
 
€14,06
(€11,72 bez DPH)
Lieskovoorieškové kúsky 2-4mm 1 image
 
€15,52
(€12,93 bez DPH)
MYX ŠPORTOVEC 1 image
Náš produkt
Vypredané
 
od €1,30
(od €1,08 bez DPH)
MYX Orechy Základka 1 image
Náš produkt
Vypredané
 
od €6,55
(od €5,46 bez DPH)
MYX Orechy Exclusivka 1 image
 
od €1,60
(od €1,33 bez DPH)
Lieskové orechy v 70% horkej čokoláde 1 image
 
od €8,80
(od €7,33 bez DPH)
Lieskové orechy v 30% mliečnej čokoláde 1 image
 
od €8,90
(od €7,42 bez DPH)
Lieskové orechy orechová pasta 1 image
 
€11,05
(€9,21 bez DPH)
11 položiek celkom
Lieskové orechy RAW jadra 1 image
od €6,30 bez DPH
od €7,56
MYX Orechy Exclusivka 1 image
Tip
od €1,33 bez DPH
od €1,60
MYX ŠPORTOVEC 1 image
Náš produkt
Vypredané
od €1,08 bez DPH
od €1,30
MYX Orechy Základka 1 image
Náš produkt
od €5,46 bez DPH
od €6,55
Lieskovoorieškové kúsky 2-4mm 1 image
€12,93 bez DPH
€15,52
Lieskovoorechová múka 1 image
€9,71 bez DPH
€11,65
Lieskové orechy orechová pasta 1 image
€9,21 bez DPH
€11,05
MYX aktivovaných orechov
Novinka
€11,72 bez DPH
€14,06

Lieskové orechy - viac informácií a zaujímavostí

                                  

Lieskové orechy sú plody Lísky všeobecnej (Corylus avellana), kríky vysoké medzi 5 - 10 metrami, ktoré sú rozšírený po celej Európe, od teplého stredozemia, až po chladný sever Škandinávie. V menšej miere sa vyskytuje na Kaukaze a Turecku. Všeobecne sa líške všeobecnej darí skôr v miernom pásme, v stredomorských oblastiach rastie skôr vo väčších nadmorských výškach, preto je celkom prekvapujúce, že hlavnými producentmi je práve Turecko a Taliansko, nasledujú USA, ďalšie štáty, ktoré sa podieľajú na svetovej produkcii, sú Kaukazské republiky , ako je Gruzínsko. Lieskové oriešky sa zberajú v obvykle v polovici jesene. Väčšinou sa nechávajú spadnúť sami a potom sú iba zozbierané zo zeme, buď mechanicky, alebo aj ručne.

Čo sa skladovanie týka, vylúpané lieskové orechy môžeme skladovať v uzatvorenej nádobe v mrazničke, pričom by si mali uchovať svoju chuť a arómu po dobu jedného roka, v chladničke vydržia od 6 - 8 mesiacov. Lieskové orechy sú aj sami o sebe veľmi odolné, vysoký obsah antioxidantov a vitamínu E poskytuje ochranu proti baktériám a proti skorému skazeniu orieškov, na suchom tmavom mieste môžu vydržať až 6 mesiacov bez toho aby prišli o svoju chuť. Kratšia doba trvania môže potom byť u lieskových orieškov v čokoláde alebo s rôznymi mixami ovocia.

Lískové ořechy - RAW neloupanéLieskové orechy - RAW nelúpané

Solené lieskové oriešky

Lieskové oriešky sú väčšinou robené na sladký spôsob, ale môžete si ich bez problémov vychutnať aj v slanej podobe. Stačí sa riadiť podľa veľmi jednoduchého postupu. Pre zbavené šupky, dajte lieskové orechy na plech, a pečte pri 350 stupňoch 10 - 15 minút. Vyberte ich z rúry a nechajte vychladnúť, potom ich vložte medzi dva obrúsky a intenzívne trite, pre odstránenie šupky z orieškov, premiešajte oriešky vo veľmi malom množstve olivového oleja so soľou, dobrú chuť.


Lieskové orechy a ich vplyv na zdravie človeka

Zdravé srdce

Orechy sú celkovo známe svojím pozitívnym vplyvom na ľudské srdce, a lieskové orechy nie sú výnimkou. Vysoký obsah mononenasýtených mastných kyselín môže pomôcť pri odbúravaní zlého LDL cholesterolu, ktorý sa zvyčajne usadzuje v cievach a spôsobuje problémy z prietokom krvi, a zvyšujú hladinu HDL cholesterolu, ktorý sa podieľa na výžive samotného srdca a ciev a odnáša tuk z ciev do pečene. Zároveň vďaka obsahu horčíka môže pomôcť znižovať krvný tlak.
pre diabetikov

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, cukrovka nie je spôsobená ani tak príjmom cukru, ako že sa skôr jedná o záležitosť tukov. Ak trpíte cukrovkou, je pre vás veľmi dôležité si kontrolovať, aké tuky a v akom množstve prijímate. Preto by pre vás mohlo byť dobré zaradiť lieskové orechy do vašej stravy, vysoká hladina mangánu môže byť významným pomocníkom v boji proti cukrovke. Vysoký obsah horčíka (160 mg / 100g) môže pomôcť znížiť riziko ochorenia na cukrovku.

Potrava pre mozog

Lieskové oriešky môžu byť tou správnou odpoveďou na to ako posilniť svoj mozog, zostať bystrý. Vysoký obsah vitamínu B1, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu mozgu a nervovej sústavy, podporuje mozgovú činnosť a zlepšuje pamäť, vám môže pomôcť udržať váš mozog v pohotovosti a pomôcť vám sa sústrediť.


Dôležitý Antioxidant

Lieskové oriešky obsahujú veľa vitamínov, ako napríklad vitamín E, ktorý je silným antioxidantom. Antioxidanty pomáhajú vylučovať škodlivé radikály v našom tele, môže pomôcť zabrániť mutácii buniek a tým pádom vzniku nádorových ochorení.
Vlasy a pokožka

Vitamín E je zároveň dôležitý ešte z jedného hľadiska, môže prispievať k udržaniu zdravej pokožky a vlasov. Chráni kožu pred UV žiarením a zabraňujú starnutiu, vďaka svojej schopnosti regenerovať kožné bunky.

Ako si vychutnať lieskáče

Recept na vlastnú Nutelu

Ak ste fanúšik Nutelly, je pre vás určite najjednoduchšie napochodovať do obchodu a jednu si kúpiť, však Nutella nie je práve zdravím pokrmom, áno, má síce vysokú energetickú hodnotu, ale za cenu toho, že ide viac menej len o tuk a cukor. Ak teda prahnete po vašej obľúbenej pochúťke, v ktorej budú skutočné orechy a u ktorej máte skutočne istotu, čo obsahuje, nasledujúci recept je presne pre vás:

-    75 g lieskových orechov
-    180 ml sladkého kondenzovaného mlieka
-    90 g mliečnej čokolády, nastrúhané nahrubo
-    3 lyžice medu

Predhrejeme si rúru na 180 stupňov.

Lieskové orechy pečieme v prehriatej rúre 10 - 12 minút. Potom vyberte z rúry a nechajte vychladnúť. Dajte oriešky do mixéra a mixuje zhruba 5 minút, alebo kým sa z orieškov hladký krém.

Teraz vezmite panvicu, alebo dvojitý hrniec a zmiešajte med, mlieko a čokoládu dohromady. Teraz zmes nahrievajte nad vriacou, alebo skoro vriacou vodou, tak dlho, kým nebude zmes riadne premiešaná. Potom zmes pridajte do krému z lieskových orechov a premiešajte všetko dohromady, alebo pokojne znovu premixujte. Nechajte stuhnúť, alebo priamo podávajte.