Ako na klíčky a mikrobylinky

Nádoba na klíčenie patrí medzi najjednoduchšie spôsoby ako si doma jednoducho  pripraviť malú záhradku za niekoľko dní. V skle je možné pestovať rôzne semená zeleniny, strukovín, obilia alebo mikrobyliniek, semien žeruchy, brokolica, reďkovky a rukoly. Pre správne klíčenie musia byť semená neporušené, nepoškodené a nelúpané.

Mikrogreens

Ako pripraviť semienka ku klíčeniu

1.krok

Najprv sa semienka vložia do pohára, ktoré sa následne naplní do ¾ vodou a nechajú sa namáčať po dobu, ktorá je uvedená na obale daných semien. Po uplynutí doby namáčania sa semienka prepláchnu vodou a pretrepú, aby odtiekla nadbytočná voda. Takto pripravené sklo sa vloží do stojana do šikmej polohy dnom nahor. Najlepšie je udržiavať semienka v teplote okolo 20 ° C a mimo dosahu priameho slnečného svitu.

2.krok

Nasledujúce dni by sa semienka mala preplachovať 2x denne (ráno a večer). Vodu stačí tieto dni nalievať cez sieťku, takže sa nádoba nemusí vôbec otvárať. Ak sa všetky faktory (prísun vody, kyslíka, tepla a nižšie prístup svetla) dodržiavajú, semienka sú po naklíčení pripravené na zber, k nasledujúcemu spracovaniu a konzumáciu.

3.krok

Väčšina semien začne klíčiť už druhý deň a počas 5-7 dní ich môžete žať. Sklenená nádoba sa následne umyje a je pripravená na ďalšie klíčenie. TIP! Skladujte klíčky a naklíčené mikrobylinky v chladničke, predĺžite tak ich trvanlivosť. Najlepšie však chutia čerstvé!

Sprouts

Semienka sú lacným zdrojom vitamínov tej najvyššej kvality! Nechajte vitamínov v lekárni a poďte s nami klíčiť. 

Čo sa v semienkach deje?

Vo chvíli, keď sa semienko premieňa cez kľúčik na výhonok, sa prebúdza rad enzýmov, ktorá premieňa zásobné škroby na cukry. Semienko je doslova a do písmena takou časovanou bombou. Celá rastlinka sa premieňa na neuveriteľnú zásobáreň plnú vitamínov, minerálov, bielkovín a enzýmov. Podľa druhu klíčkov sa samozrejme líši aj konkrétne zloženie vitamínov a minerálov, ale v základe ide hlavne o vitamíny skupiny B a C, minerály ako napríklad vápnik, horčík, železo a fosfor, množstvo chlorofylu, ktorý regeneruje a detoxikuje a v neposlednom rade aminokyseliny, ktoré podporujú imunitný systém a metabolizmus.

Sklo aj semienka zoženiete u nás

Samotné sklo je vyrobené zo zdravotne nezávadného a bezpečného skla. Nádoba sa uzatvára skrutkovacím viečkom, ktoré je opatrené sieťkou z nerezovej ocele, ktorá rastlinkám poskytuje dostatočný prísun kyslíka. Pohár je posadený na kovovom stojane, ktorý ju drží v šikmej polohe, vďaka čomu môže na keramický podstavec odtiecť všetka prebytočná voda, ktorá zo semien odkvapkáva po ich prepláchnutí.

2183-3_sklenice-na-kliceni-1-image

Vzhľad skla je veľmi praktický a jednoduchý, nenaruší teda štýl žiadnej kuchyne!