Úroda orechov v roku 2020/2021

 

Aká bude úroda v tohtoročnej sezóne? Čaká nás nedostatok niektorých surovín a zvýšenie cien, alebo naopak nadbytok a plné sklady? Prinášame Vám najnovšie informácie o práve prebiehajúcom zbere úrody. Dozviete sa tiež, aká je predpoveď pre trh s orechmi a sušeným ovocím na budúci rok.

 

gif_ořechy3 

mandle-sk

Svetová produkcia mandlí; zdroj: Almond Board of California

Kalifornská rada pre produkciu mandlí (Almond Board of California) hlási rekordnú úrodu. Počet nazbieraných plodov je oproti minulému roku vyššia o celých 30,7%. Tohtoročné mandle sú však celkovo menšieho vzrastu, čo znamená, že ani jadrá v premium kvalite nebudú také veľké, ako ste zvyknutí. Zber prebieha od septembra do novembra, súčasné odhady zozbieraných mandlí v tejto sezóne predpovedajú až 1,91 miliónov ton plodov!

Dodávatelia aj odberatelia sú s aktuálnou cenou mandlí na trhu spokojní, ich dopyt pre budúci rok sa ale nijako zvlášť nezvýši. Dodávatelia preto budú nútení zabezpečiť nové zmlúvy a začať spolupracovať s väčšími a stabilnejšími obchodníkmi, čo by mohlo viesť k ustáleniu ceny mandlí na trhu a minimalizácii možných škôd.

 

 kešu-sk

Svetová produkcia kešu; zdroj: Global Statistical Review

Cena kešu je v tomto roku najnižšia za posledných 10 rokov! Dôvodom je nadpriemerná úroda tejto jari. Ceny sa však z pohľadu dodávateľov pohybovali v naozaj hraničných číslach. Až 50% úrody pochádza zo severnej Afriky, pre miestnych pestovateľov je tohtoročná nízka cena suroviny takmer likvidačná.

V druhej polovici roka 2020 sa exportovali predovšetkým orechy z východnej Afriky a Indonézie. Orechy týchto dodávateľov sú o niečo väčšie a ich producenti sú zároveň omnoho lepšie finančne ohodnotení. Ponuka aj dopyt je u kešu vyvážená a nepredpokladá sa, že by sa tento stav v dohľadnej dobe výrazne zmenil, a ovplyvnil tak cenu.  

 para-sk

Svetová produkcia para orechov; zdroj: Global Statistical Review

Rovnako, ako kešu, sú aj para orechy na pomyselnom dne vývoja ceny za posledných desať rokov. Je to ovplyvnené predovšetkým nepríjemnou globálnou situáciou spojenou s ochorením COVID-19. Jeden z popredných dodávateľov para orechov, Bolívia, čelila a stále čelí ťažkému obdobiu pandémie. Ceny para orechov sú dlhodobo nízke, ale nárazovo môžu stúpať kvôli obmedzenej dostupnosti plodín pre nasledujúci zber. Informácie o novej úrode a jej cene zatiaľ bohužiaľ nie sú dostupné.

 

 lieskove-sk

Svetová produkcia lieskovych orechov; zdroj: Global Statistical Review

Na tureckom trhu vládne zmätok, a to nielen z dôvodu neistej politickej situácie, ale aj menovej politiky. Práve turecká líra, ktorá voči doláru tento rok stratila približne pätinu svojej hodnoty, je hlavným faktorom pre cenový tlak na trh orechov a plodín. Úroda lieskových orechov pre nasledujúce obdobie je však v poriadku a žiadne výrazné problémy s kvalitou nie sú hlásené.

Najväčším odberateľom tureckých lieskových orechov je spoločnosť Ferrero, ktorá má na trhu obrovskú kúpnu silu a dalo by sa povedať, že do istej miery udržuje stabilnú cenu. Vďaka veľkému dopytu odoberá Ferrero orechy aj z malých farmárskych oblastí. Farmári však nie sú ochotní predávať svoju úrodu veľkým korporáciám za minimálne ceny, preto sa musia firmy prispôsobovať cenovým požiadavkám pestovateľov, ktoré sú vyššie, než by si firmy želali. Vzhľadom k zlej politickej i menovej situácii toho využívajú farmári vo svoj prospech, takže do budúcnosti môžeme očakávať nárast ceny lieskových orechov.

 

 pekany-sk

Svetová produkcia pekanových orechov; zdroj: Global Statistical Review

Úroda a ďalšia fáza distribúcie pekanových orechov prebehla veľmi podobne, ako v predchádzajúcich rokoch. Už teraz preto vieme, že v roku 2021 môžeme očakávať rovnakú kvalitu a cenu, ako tento rok.

 vlasske-sk

Svetová produkcia vlašských orechov; zdroj: Global Statistical Review

Vlašské orechy zo Spojených štátov postihol v posledných rokoch silný pokles ceny, ktorá sa ale tento rok stabilizovala. Vývozcovia uvádzajú, že vďaka poslednej hojnej žatve predávajú obrovské množstvo orechov predovšetkým do Indie, Číny a Turecka. Zber tohtoročnej úrody nás čaká v priebehu mesiaca október.

 

makadamy-sk

Svetová produkcia makadamových orechov; zdroj: Global Statistical Review

Južnú Afriku tento rok zasiahli vysoké teploty, ktoré mali vplyv na produkciu makadamových orechov. Teplo spôsobilo premnoženie hmyzu, ktorý likvidoval úrodu. Aj napriek značnej strate sa ale neočakáva podpriemerná úroda. Podobne, ako vo väčšine oblastí, aj tamojšie poľnohospodárstvo ochromila pandémia COVID-19. Najviac postihnutá bola Keňa, ktorá sa potýkala s oneskorením dodávok a zaznamenala takisto úbytok objednávok. 70% úrody makadamových orechov sa však podarilo predať za stabilnú cenu už v júni.

V Austrálii predpokladajú aj napriek veľkým suchám sľubnú úrodu makadamových orechov, a to až 11 000 ton jadier bez škrupiny (pri vlhkosti suroviny 3,5%). Novým podmienkam kvôli pandémii COVID-19 sa miestni poľnohospodári rýchlo prispôsobili a vďaka stúpajúcim požiadavkám odberateľov spracovávajú aj jadrá menšieho vzrastu, než je u austrálskych orechov bežné.

 

 pinie-sk

Svetová produkcia piniových orieškov; zdroj: Global Statistical Review

Čína, Rusko a Severná Kórea očakávajú väčšiu úrodu ako v minuloročnej sezóne, čo by trhovú cenu píniových orieškov z týchto oblastí mohlo znížiť. Kvôli pandémii boli rusko - čínske hranice od marca uzavreté, v dôsledku čoho došlo k spomaleniu celého trhu.

Kvôli obmedzenej ponuke píniových orieškov z Európy bola ich cena začiatkom roka najvyššia za posledné roky. Začiatkom júna však cena začala pomaly klesať. Z dôvodu obmedzenia aktivity v oblasti gastro priemyslu boli objednávky dramaticky nižšie a dodávatelia sa museli spoliehať na kúpnu silu menších odberateľov (domáci kuchári a bežní, maloobchodní zákazníci), pre ktorých znížili ceny kvôli dostupnosti.


pistacie-sk

Světová produkcia pištácií; zdroj: Global Statistical Review

V USA sa tento rok kvôli chladnejšiemu počasiu úroda oneskorila. Napriek tomu však môžeme očakávať silnú úrodu, ktorú pestovatelia odhadujú na 363 - 544 000 ton. Americký trh tento rok výrazne ovplyvní nárast iránskych dodávok, ďalšie clá medzi Čínou a USA, či vplyv COVID-19 (najmä vo vývoznom segmente). Objem vývozu pistácií v škrupine sa do marca 2020 pohyboval do 100 000 ton, čo znamená pokles o 22% v porovnaní s úrodnejším rokom 2017.

Irán na tom nie je o moc lepšie. Okrem narušenia trhu pandémiou COVID-19 mali na iránsky vývoz negatívny vplyv aj faktory ako neskorý zber, devízové ​​reštrikcie uložené vládou, alebo obmedzenie logistiky a peňažných prevodov. Vzhľadom k atraktívnej cene iránskych pistácií však objednávky významne porastú. 

Pre turecké pistácie bude 2020/21 historicky rekordnou sezónou. Skorá predpoveď veľkosti úrody odhaduje približne 325 000 ton plodov v škrupine, čo je štyrikrát viac ako v sezóne 2019/20.

Aj Španielsko očakáva väčšiu úrodu po minuloročnom prepade. Pomohlo im vysadenie nových sadov a kontrolované opeľovanie spojené s výdatnými jarnými dažďami. V sezóne 2020/21 sa podľa odhadov urodí približne 2 500 ton pistácií.

 

 arasidy-sk

Svetová produkcia arašídov; zdroj: Global Statistical Review

Od čínskej produkcie sa v sezóne 2020/21 očakáva viac než 17,8 miliónov ton arašidov. S nástupom pandémie koronavírusu od polovice marca 2020 došlo k liberalizácii riadenia dopravy v rôznych regiónoch Číny, čo značne obmedzilo distribúciu. Ceny arašidov v hlavných produkčných oblastiach prudko vzrástli a začiatkom apríla dosiahli vrchol, najmä kvôli obmedzenej ponuke a špekuláciám na trhu. Predpokladá sa, že aj čínska úroda arašidov bude tohtoročnou pandémiou negatívne ovplyvnená. Produkcia a spotreba arašidového oleja však naopak vzrástla. Hoci je tohtoročná úroda silnejšia, než minuloročná, cena arašidov sa drží stále nízko.

USA sa potýka s viacerými problémami. Minuloročná úroda bola menej kvalitná a tento rok miestni obchodníci čelia vývozným obmedzeniam na medzinárodný trh. Sústredia sa preto na vysádzanie nových plodín a zameriavajú sa predovšetkým na kvalitnú starostlivosť o surovinu.

Argentínska komora pre produkciu arašidov (CAM) zhodnotila podmienky minuloročnej sezóny ako veľmi dobré, kvalita suroviny vraj bola optimálna. Pri zbere 351 214 hektárov sa predpokladá celková produkcia 884 708 ton arašidov v zrne (1,263 milióna ton arašidov v škrupine).

Po veľmi zlej úrode sezóny 2018/19 sa tento rok Brazília pýši veľkým a kvalitným zberom, čím sa vedľa Argentíny stavia medzi najistejších dodávateľov arašidov na trhu. Od oboch štátov sa očakáva stabilná kvalita suroviny.

 ovocie-sk

Svetová produkcia sušeného ovocia; zdroj: Global Statistical Review

Datle
Opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19 zasiahli pestovateľov datlí už v dobe opeľovania, preto žiadnu veľkú stratu nečakáme. Vďaka úsiliu farmárov a podpore úradov v tejto dobe zostane tohtoročná úroda datlí pandémiou nedotknutá. Úroda v nasledujúcom roku bude pravdepodobne slabšia, deficit však bude možné vyrovnať prenesením zásob z úrody v aktuálnej sezóne 2020/21.

 

Marhule
Hoci oficiálny odhad produkcie pre obdobie 2020/2021 ešte nebol zverejnený, očakáva sa, že turecká úroda marhúľ dosiahne približne 78 000 ton plodov. V porovnaní s minulým rokom ide o 22% pokles produkcie. Na vine sú mrazy tohtoročného apríla. Asociácia vývozcov v Egejskom mori uviedla, že od 1. augusta 2019 do 20. júna 2020 predstavoval vývoz až 91 037 ton (237,5 miliónov USD), čo je o 3% menej ako v rovnakom období predchádzajúcej sezóny. Celé sušené marhule predstavovali 85% dodávok, zatiaľ čo priemyselné a rezané tvorili zvyšných 8 a 7%.

 

Figy
Podľa priemyselných zdrojov sa predpokladá, že produkcia dosiahne približne 75 000 ton fíg, to znamená pokles o 15% oproti minulému roku. Turecké figy sa vyviezli v objeme 60 861 ton, čo je o 18% viac ako v rovnakom období minulej sezóny. Celé sušené figy predstavovali 75% vývozu, nasledovali pasty (16%), rezané sušené figy (7%) a ďalšie formy - šroty, pražené, atď. (2%).

 

Slivky
V USA očakávajú v sezóne 2020/21 menšiu úrodu sliviek, ktorá povedie k mierne nedostatkovému zásobovaniu a tlaku na zvyšovanie cien. Ovocie v sadoch zreje do prvotriednej kvality, ale pandémia COVID-19 spôsobila problémy s distribúciou, najmä na exportných trhoch.

V Čile predpokladajú, že produkcia v roku 2020 bude najmenšia za posledných 10 rokov, a to predovšetkým kvôli nízkym teplotám, suchu a stratám surovín.

 

Hrozienka
Hrozienka si na trhu vedú už dlhšiu dobu dobre. Ceny sú výhodné a stabilné, neočakávame žiadny dramatický skok. Najvýraznejším vývozcom je momentálne Južná Afrika. Vďaka silnej úrode, dobrej kvalite a relatívne nízkej cene dokázali miestni producenti vytlačiť z trhu konkurenciu. Poznamenané tým bolo napríklad Turecko - turecké hrozienka stratili na trhu svoju pevnú pozíciu, pretože dodávatelia odmietli pristúpiť na nižšie ceny.

 oddělovač

V krátkosti sme Vám predstavili, ako bude vyzerať úroda v tohtoročnej sezóne 2020/21. Čo to znamená pre vás, ako koncových zákazníkov?

Vo Světě plodů kontrahujeme kľúčové suroviny na rok dopredu. Kontraktom si zaistíme nielen množstvo suroviny, ktorá by inak nemusela byť dostupná celý rok, ale aj pevnú cenu, stálu kvalitu a dokonca čerstvosť. Zaplatený tovar si po častiach nechávame posielať počas roka, takže kvalita ani cena sa u nás nijako výrazne meniť nebudú. Môžete sa však tešiť na chrumkavé americké mandle odrody Carmel, ktoré sa vďaka veľkej úrode konečne dostanú aj na európsky trh za veľmi príjemnú cenu!

 

logo_small