Čo sa v článku dozviete?
Každý sme originál
Naša genetická výbava nás bezpečne odlišuje od každého zo siedmich miliárd ľudí na planéte. A gény sú naozaj mocné. Ešte pred narodením sú predurčené nielen naše vzhľadové a povahové vlastnosti, ale aj predispozície k niektorým chorobám. To isté platí o fungovaní nášho metabolizmu a biochemických reakciách, ktoré v ľudskom tele neustále prebiehajú. Gény tak ovplyvňujú sklony k ukladaniu energie do tukových zásob, hospodárenie s jednotlivými živinami, energetický výdaj tela pri aktivite aj v pokoji a dokonca aj chuťové preferencie konkrétneho človeka!
To, že rôzne jedálničky a spôsoby stravovania fungujú na každého človeka inak, je pomerne známa vec. Ešte donedávna platilo, že ak vás zaujala nejaká diéta, museli ste na vlastnom tele vyskúšať, či práve na vás bude účinkovať a či vám bude vyhovovať. V roku 2018 dokonca prebehol veľký výskum pod vedením vedcov z londýnskej King's College a lekárskej fakulty na Harvarde. Štúdia zahŕňala 700 jednovaječných dvojčiat a 400 ďalších osôb a skúmala ich telesné reakcie na konzumáciu rôznych druhov potravín. Výsledky potvrdili, že rôzni ľudia reagujú na rovnakú stravu veľmi odlišným spôsobom. Z toho vyplýva, že skutočne neexistuje jeden spôsob stravovania, ktorý by fungoval na všetkých rovnako.
Predstavte si ale, že by stačil jediný test k tomu, aby ste si mohli zostaviť jedálniček presne na mieru svojim cieľom a potrebám. Diéta, ktorá naozaj funguje. Znie to ako sci-fi?
Základom je test
Nutrigenomika je vedný odbor, ktorý študuje vzťah medzi výživou a ľudským genómom (genetickou informáciou uloženou v DNA konkrétneho organizmu). Moderné technológie a vedecké poznatky pomohli vzniknúť takzvanému stravovaniu podľa DNA. Princíp je pomerne jednoduchý. Podstúpite genetický test, ktorý prezradí, ako presne funguje váš metabolizmus, na aké potraviny máte alergie či intolerancie, ku ktorým vážnym ochoreniam máte vrodené predispozície a ďalšie informácie.
Predstavte si teda, že na základe výsledkov testu presne poznáte potreby svojho vlastného tela: koľko akých živín zjesť, príjem ktorých vitamínov a minerálov je potrebné navýšiť, ktorým zložkám stravy sa vyhnúť či ku ktorým vážnym chorobám máte sklony. Vďaka týmto znalostiam môžete svoj jedálniček maximálne prispôsobiť tomu, čo váš organizmus naozaj potrebuje. Či už chcete zhodiť prebytočné kilá, zlepšiť svoje zdravie alebo znížiť riziko mnohých ochorení, stravovanie podľa DNA sľubuje tieto ciele dosiahnuť.
Spomínaný test genetickej informácie si môžete nechať urobiť na rôznych klinikách a špecializovaných pracoviskách. Vo výsledkoch testu sa dozviete informácie o vopred definovaných genetických predpokladoch ako napríklad:
- reakcia na konkrétne potraviny (vrátane alergií a intolerancií)
- metabolizmus makroživín (bielkoviny, tuky, cukry), vitamínov a minerálov
- riziko nadváhy a schopnosť spaľovať tuky
- potreba pohybovej aktivity
- citlivosť organizmu na inzulín
- odolnosť voči voľným radikálom
- sklon k vzniku zápalu
- predispozície k vzniku cukrovky II. typu
- predispozície k ochoreniu srdca alebo vysokému krvnému tlaku
Testy sa vykonávajú neinvazívne sterom ústnej sliznice, alebo pomocou odberu krvi. Predpokladov, ktoré môžu testy vyhodnotiť, existujú desiatky. Vzhľadom k náročnosti a nákladnosti testovania sa väčšinou merajú len niektoré z nich. Môžete si tak nechať urobiť genetickú analýzu na spaľovanie tukov, pre lepšie športové výkony či pre celkové zlepšenie zdravia.
Výsledok DNA testu vám napovie, aký jedálniček je optimálny práve pre vaše telo. Dozviete sa teda, či je pre vás vhodná nízkosacharidová, nízkotučná alebo napríklad stredomorská diéta. Vďaka analýze metabolizmu vitamínov a minerálov budete vedieť, koľko by ste týchto látok mali prijímať. Z genetickej informácie sa dá vyčítať aj to, akým potravinám by ste sa mali vyhýbať, pretože na ne máte alergiu, intoleranciu alebo napríklad zvýšenú citlivosť. Ak vám napríklad vyjde, že je vaše telo veľmi citlivé na kofeín, mali by ste si svoju popoludňajšiu kávu alebo čierny čaj pre nabudúce dobre rozmyslieť.
Výhody diéty podľa DNA
Hlavnou výhodou jedálnička zostaveného na základe genetickej analýzy je, že zohľadňuje špecifiká konkrétneho tela. Takto zostavená diéta by pre daného človeka mala byť najefektívnejšia. Nemusíte tak bezvýsledne skúšať desiatky rôznych stravovacích spôsobov. Podrobná genetická analýza prezradí, ktorá diéta je ideálna práve pre vás.
Vedieť, čo jesť, je dôležité. A možno ešte dôležitejšie je vedieť, čo nejesť. Potravinové alergie a intolerancie sú v populácii stále častejšie. Ľudia pritom často netušia, že tento problém sa týka aj ich. Koho by napadlo, že napríklad nadmerná únava je spôsobená intoleranciou na mliečne výrobky? Vďaka genetickým testom sa spoľahlivo dozviete nielen to, na aké potraviny máte alergiu či intoleranciu, ale aj na ktoré máte zvýšenú citlivosť.
V prípade chronických a vážnych ochorení je veľmi dôležitá prevencia. Ak sa vďaka testu dozviete, že máte sklony ku konkrétnym chorobám či zdravotným komplikáciám, môžete svoj životný štýl prispôsobiť tomu, aby ste im predišli.
Nevýhody diéty podľa DNA
Stravovacie plány zostavené podľa testovania DNA veľmi často spočívajú na uprednostnení niektorých makroživín na úkor tých ostatných. Typicky sa jedná o diétu s nízkym podielom sacharidov či tukov. Mnohé štúdie ale poukazujú na to, že tieto diéty nie sú vyvážené a telu sa pri nich nedostáva niektorých dôležitých látok. Navyše pre mnoho ľudí nie sú také jedálničky dlhodobo udržateľné. Je napríklad možné, že vám z genetickej analýzy vyjde ako najvhodnejšie nízkosacharidová strava, ale v praxi zistíte, že bez dostatku sacharidov v jedle fungovať nemôžete. Nižšia hladina cukru v krvi môže viesť k únave či pocitom slabosti a podráždenosti. Navyše jedálniček bez ovocia, príloh a ďalších bežných potravín vás skrátka nemusí „baviť". Hoci telo dostane všetko, čo potrebuje, psychická stránka je tiež dôležitá. Ak budete neustále myslieť na to, koľko toho nesmiete a aké máte obmedzenia, ťažko vám taká diéta bude vyhovovať.
Ďalším negatívom stravovania podľa DNA je, že mnohí vplyv genetiky na naše zdravie preceňujú. Hoci veľa ochorení je geneticky podmienená, prevažná väčšina chronických chorôb vzniká ako dôsledok nezdravého životného štýlu (fajčenie, alkohol, nedostatok pohybu, zlé stravovacie návyky). Podľa dát českého Štátneho zdravotného ústavu by uplatňovaním princípov zdravého životného štýlu bolo možné zabrániť až 80 % predčasných úmrtí na kardiovaskulárne a nádorové ochorenia. Stravovanie rozhodne patrí medzi najdôležitejšie faktory, avšak pre telo prospešný jedálniček môže mať mnoho podôb. V ideálnom prípade by sa každý mal stravovať tak, aby jeho telu z dlhodobého hľadiska nič nechýbalo a zároveň pre neho bol jedálniček udržateľný.
Ďalej je nutné upozorniť na to, že špecializované pracovisko či kliniku, kde by vám vykonali genetickú analýzu, je potreba starostlivo vybrať. Ide z veľkej časti o súkromné spoločnosti, ktorých cieľom je zisk. Ako v každom odbore, aj na poli testovania DNA sa môžete stretnúť so skutočnými odborníkmi aj s obchodníkmi, ktorí sa vám budú snažiť predať čo najviac svojich produktov. Zverte sa teda iba niekomu, na koho máte dobré referencie a kto problematike jedálničkov podľa DNA na odbornej úrovni rozumie a pomôže vám dosiahnuť vaše ciele.
Čo na to vaša DNA?
Moderné vedecké metódy umožňujú pomerne podrobnú a individuálnu analýzu fungovania každého ľudského tela. Ak svoj jedálniček maximálne upravíte podľa odporúčaní na základe DNA testu, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete potravinám a zložkám, ktoré vášmu telu nesvedčia.
Na druhú stranu platí, že základné princípy zdravej výživy a životného štýlu sú celkom univerzálne. Určite neurobíte zle, ak znížite konzumácii alkoholu, spracovaných potravín a cukru, nebudete fajčiť a naopak budete mať dostatok pohybu aj spánku. Aj napriek všetkým výhodám genetického testovania je stále najlepším nástrojom pozorovanie toho, ako naše telo reaguje, a vyvarovanie sa tomu, čo mu evidentne nesvedčí. Ak vás stravovanie podľa genetickej analýzy láka, verte na prvom mieste skúsenostiam s vlastným telom a jeho reakciám. Konkrétne jedálniček a jeho zásady je vždy vhodné podrobne prebrať so svojím lekárom alebo iným nezávislým odborníkom.