Čo sa v článku dozviete:
- Čo sú bisfenoly a ftaláty a ako nám škodia
- Ako ich obmeziť
- Ako EÚ reguluje ich použitie
- Či sú naše plastové obaly bezpečné
BPA free! Bez ftalátov! Heslá, ktorými se oháňajú výrobci plastových produktov, väčšinou podvedome vnímáme ako príjemný bonus. Čo ale naozaj znamenajú?
BPA a jeho hormonálna búrka
BPA čiže bisfenol A je organická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe polykarbonátov, teda plastov. Z tých vznikajú napríklad dojčenské fľaše, barely a fľaše na vodu, športové pomôcky, detské hračky alebo plastové príbory. Používajú sa aj v stavebníctve, elektronike, a dokonca aj medicíne. Bisfenoly na nás číhajú aj v termocitlivom papieri, na ktorý sa tlačia účtenky alebo lístky.
Bisfenolov je niekoľko druhov a práve „Áčko“ sa využíva najčastejšie. Do hľadáčika odborníkov sa dostalo okolo roku 2008 a od tej doby vzniklo mnoho výskumov, ktoré zisťovali, ako veľmi nám škodí. A vyzerá to, že by sme si ho mali držať od tela.
Nežiaducich účinkov BPA je celý rad. Bisfenol A zvyšuje riziko rakoviny a prispieva ku vzniku obezity alebo napríklad astmy. U mužov spôsobuje úbytok spermií a problémy s erekciou. Bisfenol sa totiž správa podobne ako syntetické estrogény, a tým ohrozuje hormonálnu rovnováhu mužov aj žien. Zároveň oslabuje našu imunitu a narúša endokrinný systém vrátane funkcie štítnej žľazy.
Tip!
Premýšľate, ako by ste zdravie svojich buniek ochránili? Vsaďte na antioxidanty!
Bezproblémové nejsou ani další typy bisfenolů značené písmeny S a F. Dřív se předpokládalo, že škodí o něco méně, na jednoznačné vědecké závěry ale zatím čekáme.
Bouřlivou debatu vyvolal bisfenol A v kojeneckých lahvích a dětských hračkách. Kromě olizování plastů s jeho obsahem se ale do těla dostává i vdechováním a transdermálně, tedy přes kůži. Často s ním přicházíme do styku i skrze potraviny. Bisfenol je totiž součástí mnoha obalů včetně plechovek a nápojových kartonů nebo plastového kuchyňského nádobí. Jídlo ho dlouhodobým působením (a často urychleným ohříváním) absorbuje a my ho pak s chutí slupneme. Dobrota, že?
Ftaláty nie sú sexy
Ftaláty v plastoch fungujú ako zmäkčovadlá. Najčastejšie ich nájdeme v PVC, vyskytujú sa ale aj v kozmetických produktoch, kuchynskom náčiní, alebo dokonca aj v erotických pomôckach.
Na telo majú negatívne účinky pri vdychovaní, kontakte so sliznicou a pri konzumácii kontaminovaných potravín. Do organizmu sa ale dostávajú aj zo znečisteného ovzdušia.
A akú paseku nám v tele urobia? Niektoré typy ftalátov podľa odborníkov zhoršujú fungovanie obličiek a pečene, zvyšujú riziko vzniku alergie, sú karcinogénne a negatívne pôsobí na naše reprodukčné zdravie. Takže takiež žiadna hitparáda.
Ako obmedziť kontakt s toxickým bisfenolom a ftalátmi?
- Vyhnite sa nevhodným plastovým obalom a fľašiam.
- Obmedzte konzumáciu polotovarov a nápojov v plechovkách.
- V mikrovlnke neohrievajte jedlo v plastových krabičkách.
- Neberte si nepotrebné účtenky a lístky kupujte on-line.
- Zajujímajte sa o zloženie kozmetiky, hračiek a ďalšieho spotrebného tovaru.
Čo na to legislatíva?
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) je s úplným odsúdením bisfenolu A opatrný. V roku 2015 ale na základe štúdií prehodnotil jeho tolerovaný denný príjem (TDI; z anglického Tolerable Daily Intake). Odporúčania na maximálne množstvo BPA, ktorému môže byť každý jedinec denne vystavený zo všetkých možných zdrojov bez zdravotného rizika, sa tak znížilo z 50 na 4 mikrogramy na kilogram hmotnosti človeka za deň.
Na základe tohto zistenia EFSA upravil tiež takzvaný špecifický migračný limit (SML). Ten udáva maximálne povolené množstvo látky migrujúcej z obalu do potravín. Všetky obaly teda musia nanovo spĺňať limit 0,05 miligramov BPA na kilogram potravín.
Jediným prísnejším obmedzením platným pre celú Európsku úniu je zákaz používania bisfenolu A v dojčenských fľašiach. V termopapieri pre účtenky sa na odporúčania EÚ postupne nahrádza bisfenolom S.
U ftalátov je situácia podobná: šesť najtoxickejších z nich Európska únia dlhodobo obmedzuje a vo výrobkoch pre deti a v mäkčených plastových obaloch stanovuje ich maximálnu hmotnostnú koncentráciu. To sa týka aj materiálov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. V júli roku 2020 potom došlo k sprísneniu u detských hračiek a rozšírenie zákazu vybraných ftalátov na všetky mäkčené plastové výrobky.
A ako to máme my?
Náš postoj k ftalátom a bisfenolom asi nie je ťažké uhádnuť. Látkam, ktoré nie sú bezpečné pre dojčence, nezveríme ani naše bábätká v podobe vypiplaných a starostlivo vybraných surovín. Okrem toho, že nám záleží na zdraví našich zákazníkov, boli by sme sami proti sebe. Väčšina členov nášho tímu totiž plody svojej práce ochutnáva častejšie ako často.
S čistým svedomím tak môžeme povedať, že sú naše obaly bezpečné. Napriek tomu, že stále volíme plasty, vyberáme len tie bez ftalátov a bisfenolu A.
Zo zdravotne nezávadného plastu je samozrejme aj náš Desiatonosič. Na jeho výrobu používame materiál najvyššej kvality – je odolný, neobsahuje BPA ani ftaláty, a navyše ho môžete bez obáv šupnúť aj do umývačky riadu. Desiatonosič je najlepší desiatový parťák. Za pol minúty si doň nachystáte kombináciu presne podľa vašej chuti alebo výživových odporúčaní. Všetky dobroty potom uchráni pred vlhkom či pokrčením alebo obitím. Potom už si stačí vybrať recept podľa toho, či práve sedíte v kancelárii, alebo chystáte desiatu deťom do školy, či ste športovec alebo vegan!
Plasty sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Keď sú ich služby potreba, vypláca sa spoliehať na kvalitu. A tá u nás hrá prím. Obaly preto vyberáme rovnako starostlivo ako suroviny, aby sme zachovali perfektnú chrumkavosť orieškov aj lyofilizovaného ovocia, ich lahodnú chuť a zdravotné benefity.