Výrobňa dražé

nasa-kuzelna-tovaren-na-cokoladu

 

Ťuk, ťuk, ťuk ... Otvárajú sa dvere našej výrobne dražé a za nimi stojí pani Hofmanová, mamička majiteľa firmy Toma. Je večne usmievavá a kamkoľvek ide, hovoria jej, že vonia ako pralinky. A niet sa čomu diviť, jej rukami každý deň prejdú desiatky kilogramov ovocia a orechov obalených v čokoláde. Zaujíma vás, ako to v našej výrobni dražovaných dobrôt chodí? Poďte ďalej!

 drazovane-orechy-1
 
Mandle v mliečnej čokoláde so škoricou
 
Čo je to dražovanie? 

Dražovanie je obaľovanie surovín v čokoláde, mede či cukre. Pôvod má už v antickom Grécku, odkiaľ tiež pochádza tento názov - gréckej "tragemata" [dra:žmata] totiž označuje maškrtu alebo dezert

 
Ako to všetko začalo? 

Dražované suroviny, alebo tiež "dražovky", ako im hovoríme, sme pôvodne odoberali od externých dodávateľov, s kvalitou sme však spokojní neboli. Bežne totiž výrobcovia na surovinu nanášajú glukózový sirup a následne ju ešte obaľujú v cukre, aby bola výroba lacnejšia a čokoláda lepšie priľnula. Výsledný produkt potom obsahuje veľa cukru, a preto sme sa v roku 2016 rozhodli ísť na to inak a do výroby dražovek sa pustili sami. Rýchlo sme ale zistili, že to nie je žiadna sranda, výroba dražé je totiž technologicky veľmi náročná. Našťastie sa pani Hofmanová nezľakne žiadnej výzvy a zatiaľ sme nenarazili na nič, čo by v čokoláde nedokázala obaliť. Od otvorenia vlastnej dražovny sme produkciu navýšili už o 300%

Naše dražované produkty neobsahujú žiaden pridaný cukor alebo glukózový sirup. Používanie prímesí a lacných surovín nie je naša cesta! Nad vstupnými surovinami máme úplnú kontrolu a všetky orechy aj ovocie, ktoré v čokoláde obaľujeme, starostlivo vyberáme. Sú to tie isté prémiové suroviny, ktoré nájdete na našom e-shope, žiadne podradné kúsky ani druhú akosť v našich dražovkách nenájdete!

 pani-hofmanova

Pani Hofmanová, naše čokoládová kúzelníčka

 

Ako prebieha dražovanie

Vo výrobni dražé je niekoľko zvláštne vyzerajúcich strojov, ktoré si pani Hofmanová nechala vyrobiť na zákazku. Okrem toho je tu tiež poriadna zima - kvôli správnemu tuhnutia čokolády teplota vo výrobni nepresahuje 14 °C. "Niekto sa chodí otužovať do rybníka, ja do svojej práce," vtipkuje s obľubou pani Hofmanová. Je preto potrebné sa poriadne obliecť a byť neustále v pohybe. Ešte šťastie, že o prácu tu nie je núdza!

Najprv je potrebné pomaly rozohriať čokoládu - a nie tak hocijakú, na výrobu dražé sa používa špeciálna čokoláda, ktorá musí mať určitý stupeň viskozity, aby sa v nej suroviny krásne obalili. Používame prevažne čokoládu českej výroby, ktorá má minimum aditív a neobsahuje palmový tuk.

Následne sa suroviny nasypú do veľkého bubna miešačky a za stáleho otáčania a chladenia sa obaľujú čokoládou. Tá sa prilieva priebežne, suroviny teda postupne získavajú ďalšie a ďalšie tenučké kabátiky z čokolády. Obaliť jednu várku trvá až 4 hodiny! Pri každom nalievaní čokolády je potreba suroviny dôkladne premiešať, nie je preto jediný kúsok, ktorý by pani Hofmanovej neprešiel pod rukami. 

Vychytať správny pomer surovín a čokolády je pekná veda, rovnako ako nastaviť ideálnu teplotu. V prípade potreby sa suroviny počas dražovania dochladzujú pomocou ventilátora. Nesmie sa to však prehnať, inak čokoláda stuhne príliš rýchlo a naskáču jej vrásky. Každá vrstva však musí byť dokonale hladká!

Na záver sa dražé "lakujú", aby boli krásne lesklé a hladké, alebo sa obaľujú v škorici či prášku z lyofilizovaného ovocia.

 prubeh-drazovani

Suroviny sa v čokoláde postupne obaľujú až 4 hodiny. Takto vznikajú chrumkavé maliny v malinovej čokoláde.
 
 

Unikátne príchute našich dražovek

S nápadmi na nové príchute prichádza majiteľ firmy Tom, syn pani Hofmanovej, ktorý má vraj už od malička vycibrené chute. Testovacie várky obaľuje pani Hofmanová ručne a následne nové dobroty všetci ochutnáme a prísne ohodnotíme. Akonáhle od nás dostanú 11 bodov z 10, putujú do výroby.

V súčasnosti u nás môžete ochutnať také unikáty, ako sú kokosové zlomky v mliečnej čokoláde, ktoré sú podľa pani Hofmanovej absolútna špička, alebo lieskové orechy v karamelovej čokoláde, ktoré chutia skoro ako Toffi..., ehm, jedna obľúbená bonboniéra - ba nie, vraj sú ešte oveľa lepšie!

 

 drazovane-orechy-2

Mandle v jahodovej čokoláde

 
Čo prinesie Mikuláš hodným aj zlobivým?

Zlobivé děti přece nejsou," hovorí s úsmevom pani HofmanováČokouhlie ale bodne - pre neposlušných aj poslušných. Tento rok ho čerti majú plné vrece! Ale pozor, u nás na sklade sa hovorí, že neposlušným z neho sčernejú ruky - no vážne!


 Zaujíma vás, aké ďalšie dobroty pre vás pani Hofmanová pripravila?

výrobna-SK


logo_small