Čo sa v článku dozviete?
Mozog potrebuje cukor – ale nie je jedno aký
Aby ste detskému mozgu zaistili optimálne podmienky na štúdium a nasávanie nových informácií, dbajte pri príprave desiat na ich vyváženosť. Predídete tým kolísaniu hladiny cukru v krvi, ktorá vedie k únave a nesústredenosti.
Čo to znamená v praxi? Pred nezdravými sladkosťami dajte prednosť komplexným sacharidom, ktoré deťom zaistia dostatok energie bez nežiaducich výkyvov. V každodennom zhone pokojne stavte na evergreen v podobe kúska kvalitného obloženého pečiva. Čas od času ho môžete zapiecť, obaliť vo vajíčku, alebo zameniť za plnenú tortillu, domácu pizzu či cestovinový šalát.
Vstrebávanie cukru do krvi spomaľuje aj prítomnosť bielkovín, ktoré sú navyše pre správnu mozgovú činnosť nenahraditeľné. Súčasťou každej desiatej by preto mal byť nesladený mliečny výrobok, vajcia, kúsok kvalitnej šunky alebo ryby, prípadne strukoviny či tofu.
Rýchlemu nárastu hladiny krvného cukru zabraňuje aj vláknina, s tou to ale u (malých) detí nie je dobré preháňať. Bohato postačí, keď im na desiatu pridáte kúsok zeleniny. Občasná konzumácia celozrnného pečiva sa odporúča zhruba od 5 rokov.
Aj v rámci snahy o vyváženosť im ale môžete dopriať sladkú bodku - len ju vyberajte starostlivo a ukočírujte rozumné množstvo. Okrem ovocia a zdravších domácich múčnikov skúste napríklad naše jablkové trubičky, ovocné tyčinky alebo MYX Smoothie.
Stavte na zdravé tuky a vitamíny
Pokiaľ chcete nadanie vášho dieťaťa maximálne podporiť, zahrňte do desiatového repertoáru aj nasledujúce dôležité pokrmy..
Omega 3 mastné kyseliny
Mozog je tvorený až zo 60 percent tukmi. Konzumácia tých „zdravých“ je tak pre jeho správne fungovanie doslova životne dôležitá.
Podľa nedávnych štúdií je ale príjem omega 3 mastných kyselín u európskych detí úplne žalostný. Najosvedčenejším zdrojom sú pritom ryby a morské riasy. Deťom preto na chleba namažte domácu rybaciu nátierku alebo im pripravte cestovinový šalát s tuniakom. A pokiaľ im tieto pokrmy nebudú chutiť, alebo ich spolužiaci budú posielať za dvere kvôli špecifickej rybacej vôni, hľadajte alternatívu medzi semienkami.
K najlepším rastlinným zdrojom omega 3 mastných kyselín patria ľanové a chia semienka. Skvelou voľbou sú aj vlašské orechy – nie nadarmo svojim tvarom pripomínajú práve mozog.
Tip! Nadchnite deti insta-friendly chia pudingom do pohára.
Jahodový chia puding
Vajcia
Vajcia sú bohaté nielen na bielkoviny a zdravé tuky, ale aj na vitamíny skupiny B, a taktiež cholín, ktorý je súčasťou membrán mozgových buniek, prenáša nervové vzruchy do mozgu a podporuje pamäťové schopnosti.
Vajička však nemusíte iba variť natvrdo a pripravovať z nich omelety či nátierky. Môžete ich šikovne „schovať“ aj do cesta na muffiny, do lievancov či iných placiek, ktoré deťom zabalíte spolu s jogurtom alebo slaným dipom.
Tip!
Pokiaľ máte možnosť, dajte prednosť vajíčkam z domácej produkcie – napríklad od susedov. Väčšinou sú nielen lacnejšie, ale aj nutrične bohatšie.
Ovocie a zelenina
S ovocím nemôžete šliapnuť vedľa. Okrem vitamínov obsahuje aj množstvo ďalších prospešných látok, ktoré sa podieľajú na obranyschopnosti a celkovej vitalite detí.
Malých mysliteľov dopujte hlavne čučoriedkami a inými tmavými bobuľami. Majú vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú zlepšiť kooperáciu medzi mozgovými bunkami, podporujú ich regeneráciu a zlepšujú dlhodobú aj krátkodobú pamäť. Za zmienku potom stoja aj banány. Spoľahlivo dodajú energiu a sú bohaté na draslík aj tryptofán, ktorý podporuje dobrú náladu.
Ovocie je navyše prirodzene sladké, a tak ho väčšina detí baští úplne dobrovoľne. A ak nie, jednoducho ho zakamuflujte do buchiet, dezertov, jogurtových pohárov alebo koktailov. A obzvlášť „ťažké prípady“ sa môžu spoľahnúť na 100% prírodné želé vitamíny.
Zo zeleniny je vhodná najmä tá tmavá listová, ktorá obsahuje látky, chrániace mozog a podporujúce jeho funkciu. Mnoho z nás si k nej však nájde cestu až v dospelosti. Deťom ju preto ponúkajte (napríklad v podobe špenátových placiek či kúsku hlávkového šalátu v sendviči), ale nenúťte ich, aby ste im ju ešte viac nesprotivili.
Železo
Funkciu mozgu ovplyvňuje aj (ne)dostatok železa. Jeho deficit navyše spôsobuje anémiu a býva jednou z častých príčin únavy. Okrem červeného mäsa sa železo nachádza v strukovinách, orechoch, semienkach, sušenom ovocí, horkej čokoláde, červenej repe, brokolici alebo v už spomínanej tmavej listovej zelenine.
Na zlepšenie vstrebávania a využiteľnosti pre telo sa odporúča jeho konzumácia spolu s vitamínom C.
Pitný režim
Zabudnite na energy drinky a colové nápoje. Najlepším životabudičom je (popri kvalitnom spánku) osviežujúca čistá voda. Ochutiť ju môžete napríklad kvapkou citrónovej šťavy, prípadne domácim sirupom.
No a ak by to pre vaše ratolesti bol zo sladených limonád veľmi veľký skok, neváhajte a osviežte ich domácou limonádou.
Ako pri príprave desiat ušetriť čas aj peniaze?
Že ste s čiastkou za „inteligentné desiate“ pri plánovaní investícií do vzdelania vašich detí nepočítali? Zachovajte kľud. S trochou cviku vás nemusia stáť majland ani hromadu času stráveného pri sporáku. Lacné desiate nie sú sci-fi!
Plánujte vopred
Pokiaľ neplánujete rodinný jedálniček, skúste to aspoň s desiatami. Oveľa pravdepodobnejšie tak nakúpite optimálne množstvo surovín – často napríklad aj v akcii – a vyhnete sa zbytočným výdavkom v školskom bufete.
Domáce dobroty víťazia
Namiesto kupovaných sladkostí radšej upečte buchtu alebo deťom pripravte nepečený dezert do uzatvárateľnéj dózy, ktorý dokonalou chuťou predbehne všetky detské mliečne rezy. Vyvážené domáce desiate vyjdú cenovo oveľa lepšie, a navyše viac zasýtia. Inšpirujte sa u nás v rubrike Receptov.
Lacné, ale výživné desiate
Doslova zázraky dokážete vykúzliť z ovsených vločiek (napríklad zapečenú ovsenú kašu, domáce sušienky či lievančeky) a strukovín (nátierky na tisíc spôsobov). Využívajte tiež sezónnosť. Spomínané čučoriedky do buchty alebo kokteilu môžete kedykoľvek vytiahnuť z mrazničky.
Buďte kreatívni
Aby ste predišli nude, pripravujte pestré desiate. Uľahčí vám to napríklad náš desiatonosič. „Nelabužníkov“ alebo odmietačov ovocia môžete prekvapiť farebným mrazom sušeným smoothiečkom, ktoré je na nerozoznanie od sladkých cukríkov.
„Desiatové“ vysvedčenie
Nalepte na chladničku súpis desiat na celý týždeň a nechajte dieťa, aby ho po príchode zo školy oznámkovalo. Ľahko tak získate prehľad, aké pokrmy patria medzi favoritov. A rovno si tam pripíšte aj desiate pre seba.
Zapojte deti do prípravy
Dovoľte vašim zvedavým ratolestiam, aby vám pri príprave desiat do školy asistovali. Uvidíte, že vám sami povedia, čo vlastne chcú a väčšie deti si navyše urobia predstavu o vynaloženom úsilí. Vyhodiť desiatu do koša ich už potom ani nenapadne.
Napriek tomu, že my dospeláci sme zo školských lavíc už dávno vyrástli, našu detskú misiu hrdo považujeme za splnenú. Teda ak sme vám prípravu desiat – a deťom učenie – aspoň trochu uľahčili. Všetkým deťom prajeme radosť z novo získaných vedomostí a spokojné brušká, dostatočne nasýtené kvalitnou stravou.