Čo sa v článku dozviete?
Korene hľadajte u aborigincov
Makadamové orechy rastú na strome nazývanom makadamia celistvolistá. Tá má svoj pôvod v Austrálii, kde jej bohatstvo poznali pred príchodom kolonizátorov aj pôvodní obyvatelia – aboriginci. Tí strom aj jeho lahodné orechy nazývali Kindal Kindal.
Ako sa z toho vývojom jazyka stalo slovo makadam? Nijako. Makadam aj makadamie sú umelo vytvorené botanické pomenovania. Prišli s nimi botanici Ferdinand Von Mueller a Walter Hill, ktorí stromu dali meno po škótskom vedcovi Johnovi Macadamovi.
Makadamie sú celoročne zelené stromy, ktoré majú asi sedem druhov, z ktorých však len dva – makadamia celistvolistá a makadamia tetraphylla, plodia makadamové orechy. Ostatné druhy majú semená horké a nepožívateľné.
Makadamie okrem Austrálie rastú a plodia aj v Juhoafrickej republike, Keni alebo na Havaji. V závislosti na odrode a klimatických podmienkach dokáže jeden strom vyprodukovať aj 100 kilogramov makadamových orechov! Než však stromy začnú poriadne plodiť, trvá to pokojne aj 7 rokov.
Ako vyzerajú makadamy na strome?
Stromy môžu mať výšku od dvoch do osemnástich metrov, a keď kvitnú, je to zaujímavý pohľad. Môžu za to drobné smotanovo biele alebo krémové kvety poskladané v dlhých úzkych hroznovitých kvetenstvách. Stromy na severnej pologuli kvitnú od marca do mája, na južnej potom od konca augusta do septembra.
Po odkvitnutí sa na dlhých vetvičkách usadia zárodky neskorších orechov. Proces je podobný, aký poznáme z našich záhrad pri vlašských orechov. Dozrievanie makadamov trvá približne 5–7 mesiacov a je veľmi postupné.
Samotné orechy – botanicky ale vlastne semienka, sú uschované v tvrdej škrupine a ešte obalené v kožovitom zelenom obale. Všetky šupky a škrupiny makadamu sú krásne okrúhle, takže na strome vyzerajú trošku ako zelené dužinaté bobuľky.
Zdĺhavý zber
Pri dozrievaní sa na rozdiel od vlašských alebo pekanových orechov zelené oplodie makadamových orechov neotvára úplne. Iba hnedne a praská. Preto pestovatelia často nedokážu úplne s istotou odhadnúť, ktoré makadamu sú už zrelé a ktoré nie. A tak sa čaká. Na čo? Až im spadnú z neba až do lona!
Keď orechy samovoľne spadnú na zem pod strom, zbierajú sa pomocou strojov s veľkými kefami. Zber ale nie je jednorazová záležitosť! Vzhľadom k tomu, že sa pomerne často prekrýva doba kvitnutia a doba zrenia makadamu, musia pestovatelia vykonávať zber kontinuálne – pokojne aj pol roka! V posledných rokoch sa síce pestovatelia po vzore svojich kolegov z pistáciových sadov uchyľujú aj k traseniu stromov na účely zberu, nechať dozreté makadamu spadnúť na zem sa ale zdá byť stále bezpečnejšie pre zdravie koreňov i kmeňov stromov makadamie.
Preč so všetkými šupkami!
U makadamových orechov to však dlhotrvajúcim zberom nekončí. Až keď majú pestovatelia orechy pekne pod strechou, začína tá pravá cesta k pokladu. Najprv sa z orechov musí odstrániť zelená (respektíve v tom čase už hnedá) kožovitá šupka. Pod šupkou sa ukrýva tvrdá drevnatá škrupina. V nej sa orechy na slnku ešte sušia, aby sa z nich odstránila vlhkosť, ktorá by bola živnou pôdou pre baktérie alebo prípadné plesne.
S obyčajným luskáčikom na makadamy nechoďte
Vysušené makadamu potom putujú na špeciálnu nářezovú pílu. Ich škrupina je totiž veľmi tvrdá a oriešok vnútri vypĺňa takmer celý priestor, a tak by sa ľahko stalo, že by sa pri manipulácii poškodil. S luskáčikom by ste tak u makadamu pravdepodobne nepochodili.
A prečo musia byť pri odstraňovaní škrupiny makadamu tak opatrní? Ide o obchodné triedy! Tá najvyššia – obchodná trieda 0, totiž musí obsahovať v balení viac ako 95 % celých nepoškodených jadier. Ako sa makadamu delia do obchodných tried, sme pre vás podrobne zistili tu.
Najguľatejšia dobrota na svete
Po roztriedení putujú makadamu buď priamo na pulty obchodov, kde si ich môžete vychutnať v celej ich smotanovej kráse, alebo idú robiť parádu medzi cukrárov a pekárov. Vďaka vysokému obsahu zdravých tukov z nich máme báječnú, dokonale jemnú makadamiovú pastu, ktorú pre nás spracováva česká značka Lepé. Pridať si ju môžete do ranného jogurtu s granolou, ovsenej kaše alebo na palacinky!
Rovnako ako ostatné orechy, aj makadamy sa dajú opražiť na slano – s korením alebo bez neho. Nám ale prišlo nefér prebiť ich dokonalú chuť niečím navyše, a tak ich ponúkame k uzobávániu v celej ich prirodzenej kráse, a to hneď v dvoch najvyšších obchodných triedach. Siahnete po najlepších na trhu alebo ich radšej chcete mať v dlani o trošku viac?
Nech už si makadamy vychutnávate v akejkoľvek podobe, pamätajte, že majú najväčší podiel tuku zo všetkých orechov. Pre ich jemnú chuť im to ale sme ochotní vo Světě plodů odpustiť. Pretože čo by sme si bez nich počali? A pre nerozhodnutých sme ich primiešali aj do nášho MYXu Exclusivka, kde perfektne chrumkajú vedľa kešu, raw mandlí, lieskáčov, pistácií, para orechov a pekanov. Tak čo, vezmete si ich so sebou na výlet, alebo neodoláte a vyjete ich ešte doma?