Čo sa v článku dozviete?
Marhule potešia telo i dušu
Podľa učebníc histórie nie sú marhule žiadne dorastenky – v Číne sa pestujú už viac ako 4000 rokov. Európa sa ich potom dočkala o niečo neskôr a dodnes si ich svedomito rozmaznáva. Marhule sú totiž nielen chutné, ale aj bohaté na zdraviu prospešné látky. Okrem vitamínov B a C obsahujú napríklad železo, draslík, kremík, beta-karotén alebo lykopén. Zároveň sú skvelým zdrojom vlákniny.
Práve vďaka vláknine slúžia ako šetrný „rozhýbávač čriev“ a podobne ako figy alebo slivky pomáhajú predchádzať zápche. Navyše vedia zahnať chuť na sladké, a to aj napriek tomu, že majú v čerstvom stave pomerne nízky obsah cukru aj kalórií.
Obsiahnutý draslík telo využije na reguláciu krvného tlaku a zaistenie optimálnej činnosti nervového systému. Karotenoidy potom marhuliam prepožičiavajú antioxidačné účinky, ale nielen to. Beta-karotén je zároveň prekurzorom vitamínu A, ktorý sa podieľa na zdraví našich očí i pokožky; lykopén zase chráni naše srdce a prispieva k prevencii rakoviny. Znižovať riziko kardiovaskulárnych chorôb aj vzniku nádorového ochorenia hrubého čreva pritom marhule vedia aj vďaka prírodným salicytátom.
Vedeli ste, že...
zatiaľ čo nám prírodný beta-karotén z ovocia a zeleniny prináša spomínané benefity, s tým syntetickým si vedci zďaleka nie sú tak istí? Skôr než po doplnkoch stravy preto každý deň siahnite po ovocí alebo zelenine.
Marhule sú navyše spoľahlivým zlepšovákom nálady. Môže za to ich veselá farba aj pôsobenie vitamínov skupiny B, ktoré uľahčujú odbúravanie stresu a podieľa sa na našom celkovom psychickom zdraví.
Hurá k jadru pudla… teda marhule!
Sladučká dužina zďaleka nie je tým jediným, čo môžu marhule ponúknuť. Poklady skrývajú aj vo vnútri svojich kôstok. V každej z nich sa nachádza malé jadierko, ktoré sa podobá mandli – svojim vzhľadom, chuťou aj výživnosťou. Okrem zdravých tukov, bielkovín, minerálov a vitamínov ale marhuľové jadrá obsahujú aj kontroverzný amygdalín.
Podrobnosti o tom, prečo to s amygdalínom nie je dobré preháňať, zistíte v článku, ktorý sme tejto téme venovali. Pointu vám ale prezradíme rovno: O amygdalíne sa (zatiaľ nepodložene) tvrdí, že detoxikuje organizmus a môže predchádzať vzniku rakoviny. Po požití jadier sa však amygdalín premieňa na jedovatý kyanid. Marhuľové jadrá by sme sa tak, aj napriek ich údajným blahodarným účinkom, určite nemali pchať všade.
A ako s takouto informáciou naložiť v praxi? Konzumácii horkých jadier s vysokým obsahom amygdalínu sa radšej vyhýbajme úplne. My sme sa však tejto pochúťky nechceli vzdať bez boja, a tak sme zohnali sladké jadrá, ktoré majú amygdalínu oveľa menej a bez obáv si ich môžeme dopriať až 10 denne.
Pri zobaní a chrumkaní to ale nekončí. Z jadier marhúľ sa tiež lisuje marhuľový olej, ktorý telo vyživuje zvnútra aj zvonku. Používa sa preto ako na kulinárske, tak na kozmetické účely.
Starostlivý výber je základom úspechu
Kôstku už nechajme kôstkou a vráťme sa späť k marhuliam. Ako ich vybrať, aby ste neboli sklamaný? Pri nákupe čerstvých marhúľ sa zamerajte na nepoškodené plody. Marhule sú celkom náchylné a akonáhle sa pokrčia, začnú čoskoro hniť alebo plesnivieť. Veľkú úrodu preto radšej zavarte alebo zamrazte. Dobrou voľbou ale nie sú ani nezrelé plody – marhule totiž po zbere už ďalej nedozrievajú, a tak je pri zbere potrebné vychytať správne načasovanie.
Zachráni nás lyofilizácia
Z krátkej sezóny a krehkého života marhúľ si však nemusíte robiť vrásky. Vieme totiž zastaviť čas. Po celý rok sa tak môžete spoľahnúť na marhule sušené mrazom, ktoré sa tým čerstvým hravo vyrovnajú. Vďaka nízkym teplotám počas lyofilizácie neprichádzajú o cenné látky a zachovávajú si intenzívnu chuť. Marhule „ako zo záhradky“ si tak môžete dopriať aj uprostred zimy.
Oranžové nesmú cez prah
Sušené marhule potom voľte vždy nesírené. Na nič sa nehrajú a neboja sa priznať farbu, ktorá sušením prirodzene tmavne. Ich chuť sa zintenzívni a získa medový nádych. Kvalitné nesírené marhule zároveň zostávajú šťavnaté. To sa rozhodne nedá povedať o tých žiarivo oranžových nadopovaných siričitanmi, ktoré navyše môžu dráždiť žalúdok alebo viesť k alergickým reakciám. Pravidlo znie teda jednoducho: len tie tmavé sú tie pravé!
Prípadných plesní či škodcov si pri nákupe sušených marhúľ všimnete celkom ľahko. Ak majú sivú farbu alebo kyslastý odér, vyhnite sa im oblúkom. Zároveň dbajte na ich správne skladovanie. Sušené ovocie uchovávajte v dobre tesniacej nádobe alebo vrecku, aby ste zamedzili prístupu vlhkosti aj nepozvaných návštevníkov.
K ďalším rizikám, ktoré ale nemajú s kvalitou marhúľ nič spoločné, patrí hnačka (to keď sa neudržíte a zjete celé vrece naraz) a alergie. Tá sa najčastejšie prejavuje svrbením, pálením a brnením pier, jazyka či hrdla alebo rôznymi opuchmi. Pokiaľ vám teda ovocie všeobecne spôsobuje problémy, dajte si pri vašom marhuľovom prvýkrát radšej len jeden testovací kúsok.
Prečo nepredávame sírené ovocie?
Marhule v kuchyni = úsmev na perách
Čerstvé marhule sú obľúbenou letnou desiatou, ale aj náplňou do koláčov, sladkých knedlí či nákypov. Trvanlivosť im predĺžite výrobou domácich kompótov, čatní a marmelád, za ktoré sa v zime budete uznale búchať po ramene.
Sušené marhule potom môžete zobať len tak alebo ich nakrájať do domácej granoly, RAW dezertov, sušienok či muffinov. Milovníci sladkoslaných kombinácií po nich siahnu aj pri príprave mäsa, plniek, omáčok aj ľahkých večerí. Skúste ich napríklad v šaláte z quinoy a rukoly. Prihoďte hrsť pistácií a dolaďte zálievkou z citróna alebo jablčného octu. Mňam!
A ak holdujete chrumkavosti, nadchnú vás lyofilizované marhule. Nasypte ich do desiatonosiča a vezmite ich na výlet. Nevážia skoro nič, takže sa vám neprenesú, a navyše chutia aj deťom. A rovnako praktické sú lyo marhule aj v MYXoch a granoli.
Sladučké marhule si do vreciek skafandrov berú aj profesionálni astronauti. Na ceste k hviezdnym cieľom tak určite odprevadia aj vás. My však zatiaľ zostávame predajňami na Zemi, takže až budete potrebovať dotankovať vesmírny pohon, viete, kde nás nájdete. Tešíme sa na vašu návštevu!