Čo sa v článku dozviete?
Exotika do každej domácnosti
Kokosový olej je rastlinný tuk, ktorý sa získava zo zrelých kokosových orechov. Žiadne prekvapenie, čo? Zatiaľ čo v tropických oblastiach je hlavným zdrojom tukov už po stáročia, k nám sa vo veľkom štýle prikotúľal pomerne nedávno. A hneď spôsobil poriadny uragán. Experti na výživu ho začali ospevovať pre jeho všeobjímajúcu genialitu a keby mohli, jedli by ho od rána do večera.
Lenže ako to už tak býva, nič nie je čierne alebo biele. Kokosový olej síce má skvelé vlastnosti, kvôli ktorým stojí za povšimnutie, ale nejde o zázračnú potravinu, ktorú by sme mali nábožensky uctievať. Poďme sa naňho pozrieť bližšie.
Vysoké teploty ho nerozhodia
V čom teda tkvú výhody kokosového oleja? Predovšetkým v jeho termostabilite alebo vysokom dymovom bode. V praxi to znamená, že znesie pomerne vysoké teploty (okolo 180 °C) bez toho, aby sa začal prepaľovať a vytváral nezdravé transmastné kyseliny. Je preto ideálny na tepelnú úpravu.
Kokosový olej sa navyše pýši veľkým množstvom antioxidantov a nechýbajú mu ani nejaké tie vitamíny či minerály.
Na čom se ale odborníci nezhodujú, je často spomínané tvrdenie, že kokosový olej znižuje cholesterol. Aj jeho údajné antimikrobiálne účinky stále ešte čakajú na nepriestrelné potvrdenie.
Niektorí výživový poradcovia však nerafinovaný kokosový olej stále vyzdvihujú ako jeden z najzdravších tukov. Obsahuje totiž prevažne nasýtené mastné kyseliny so stredným reťazcom (tzv. MCT tuky), ktoré sa dostávajú priamo do pečene, kde sa rýchlo rozkladajú na energiu, namiesto toho, aby sa ukladali do zásoby. Kokosový olej zároveň dokáže zvýšiť pocit sýtosti a pomáha vstrebávať potrebné živiny – v rozumnom množstve tak môže byť vhodnou súčasťou zdravého, prípadne aj redukčného jedálnička.
Dôraz na rozumné množstvo je ale naozaj zásadný. Ide totiž o vysoko kalorickú potravinu, ktorá navyše obsahuje nasýtené tuky, ktoré by podľa platných doporučení mali pokrývať maximálne 10 % nášho celkového energetického príjmu.
TIP: Neviete, po ktorom tuku siahnuť? Zoznámte sa s najzdravšími olejmi.
Ako vybrať kokosový olej?
Hlavným rozcestníkom pri výbere kokosového oleja je voľba medzi tým panenským a rafinovaným. Záleží pritom na požadovaných vlastnostiach.
Za studena lisovaný panenský kokosový olej si zachováva všetky zdraviu prospešné živiny. Chutí ľahko sladkasto a intenzívne vonia po kokose. Pomyselnou čerešničkou na torte potom môže byť jeho biokvalita, ktorá zaručuje absenciu škodlivých chemikálií bežne používaných v konvenčnom poľnohospodárstve.
TIP: Patríte k skalným fanúšikom kokosu? Vyberte si zo širokej ponuky kokosových produktov na našom e-shope.
Rafinovaný kokosový olej sa naopak „čistí“ pri vysokých teplotách. Predĺži sa tým jeho trvanlivosť a zvýši odolnosť voči prepaľovaniu – dymový bod tak stúpne až k 230 °C. Zároveň ale dochádza k stratám cenných živín a olej prichádza aj o svoju typickú chuť a vôňu.
Ako teda kokosový olej využiť v kuchyni?
Kokosový olej sa skvele hodí do múčnikov, sušienok, domácej granoly či sladkých pokrmov typu crumble. A keď na ňom pripravíte palacinky či lievance, získajú fajnový exotický šmrnc.
Spríjemniť vie aj výrobu nepečených dezertov, náplní a poliev. Kokosový olej totiž pri nižšej ako izbovej teplote tuhne. V polevách a krémoch vám tak po vychladení urobí skvelú službu.
TIP: Vyskúšajte naše obľúbené sladké recepty s kokosovým olejom:
Kokosový tuk si ale rozumie aj so slanými pokrmami. Do ázijských jedál typu kari je vhodná jeho „nevykastrovaná“ aromatická verzia, zatiaľ čo nad rezňom s kokosovou príchuťou by asi zdvihol obočie aj Jirka Babica.
V takýchto prípadoch preto radšej siahnite po dezodorizovanom rafinovanom variante, ktorý poslúži ako náhrada masti. S vyprážaním a fritovaním to však v záujme svojho zdravia radšej veľmi nepreháňajte.
10 rýchlych tipov, čo s kokosákom v kuchyni, keď nie je času nazvyš
Kokosový olej môžete použiť:
- na vyprážanie lievancov,
- ako tuk do domácej granoly,
- pri rozpúšťaní čokolády na polevu,
- do raw dezertov ako „pojivo“,
- na prípravu ázijských pokrmov,
- miesto masla/ghee pri príprave zlatého mlieka (prírodný protizápalový nápoj),
- na dochutenie ovsenej kaše,
- do „nepriestrelnej“ bulletproof kávy (najlepšie vo forme kokosového MCT oleja)
- na prípravu domáceho popcornu,
- ako základ zálievky do šalátov.
Luxusná starostlivosť na spapanie
Okrem kuchyne má kokosový olej svoje miesto aj v kúpeľni. Obzvlášť vhodný je pre citlivú pleť, ktorá vie poskytnúť jemnú a láskavú starostlivosť. Upokojuje aj pokožku podráždenú nadmerným opaľovaním.
Z kokosového oleja si môžete vyrobiť aj domáci peeling (stačí pridať trochu trstinového cukru či mletej kávy) alebo napríklad domácu zubnú pastu. Skvele poslúži aj pri odličovaní make-upu, a dokonca vraj funguje ako prírodný lubrikant.
Pokiaľ však od kokosového oleja očakávate hydratáciu, vezmite si na pomoc ešte ďalších prírodných asistentov. Hlavne vodu. Kokosák totiž sám o sebe skôr vysušuje, preto ho vždy aplikujte na vlhkú a umytú pokožku.
Aj v kombinácii s inými olejmi dokáže vykúzliť luxusné a voňavé hýčkanie – napríklad v podobe výživnej masky na končeky vlasov. Len pozor, olejové kúry by ste mali vždy vmasírovať do ešte vlhkých vlasov, prečesať a nechať voľne uschnúť.
Suma sumárum, kokosový olej je skvelým parťákom, ale v kuchyni ani v kúpeľni by nemal hrať one man cocconut show. A to je vlastne skvelá správa – k slovu sa tak dostáva pestrosť, ktorá je spoľahlivou prevenciou nudy.