Čo sa v článku dozviete?
GMO v skratke
V každom organizme môžeme nájsť prirodzený gén určujúci konkrétnu vlastnosť. Ak takýto gén prenesieme do inej rastliny alebo ho naopak odstránime, hovoríme o genetickom inžinierstve alebo genetickej modifikácii. Geneticky modifikovaný organizmus, teda rastlina, zviera alebo mikroorganizmus, je ten, u ktorého bola pozmenená jeho genetická výbava. Zmena sa vykonáva cielene a výsledkom je organizmus s vlastnosťami, ktoré sa v prírode bežne nevyskytujú. Môže ísť napríklad o zvýšenú odolnosť voči škodcom, vyšší výnos alebo dlhšiu trvanlivosť.
Prvou GMO plodinou, ktorá sa v Českej republike mohla pestovať, bola BT kukurice. Ide o kukuricu, do ktorej sa umelo vniesol gén z baktérie Bacillus thuringiensis. Rastliny vďaka tomu produkujú BT toxín, s pomocou ktorého hubia svojich nepriateľov, húsenice vŕtačky kukuričnej. Medzi najčastejšie modifikované poľnohospodárske plodiny sa radia repka olejná, lucerna siata, kukurica alebo sója.
Čo je certifikát Non-GMO?
Certifikát Non-GMO je potvrdenie, že firmy (a ani ich dodávatelia alebo výrobcovia) nevyužívajú geneticky modifikované suroviny. A to ako pri spracovaní samotných surovín, tak v procese výroby konečného produktu. V zahraničí funguje certifikácia Non-GMO už pomerne dlhú dobu. Napríklad v Rakúsku, Nemecku, Slovensku, Maďarsku, Poľsku, ale aj v ďalších krajinách je bežná, v Českej republike je certifikát dostupný od roku 2017 pod názvom Bez GMO. Na základe nariadenia EÚ (1, 2) bol vytvorený štandard pre Českú republiku, ktorý podporuje aj ministerstvo poľnohospodárstva.
Prečo je certifikát dôležitý?
Všetci dnes venujeme veľkú pozornosť tomu, čo si kupujeme a následne konzumujeme. V obchodoch dávame prednosť výrobkom bez chemických prísad, ovocí alebo zelenine bez pesticídov a vysoko priemyselne spracovaným potravinám sa vyhýbame oblúkom. Certifikácia Non-GMO slúži predovšetkým na to, aby si boli spotrebitelia istí, že vyrábané produkty neobsahujú geneticky modifikované zložky. Podľa nariadenia EÚ by síce mali byť všetky produkty obsahujúce GMO zložky riadne označené (s výnimkou liečiv a potravín obsahujúcich menej ako 0,9 % GMO zložiek). Táto informácia by mala byť uvedená v zložení, ak však na obale uvidíte zelenú nálepku Bez GMO, môžete si čas strávený študovaním etikiet s pokojom ušetriť.
Čo certifikácia zaručuje?
Označenie Non-GMO zaručuje, že na celý proces výroby, teda od surovín až po konečnú výrobu, nebola využitá a použitá zložka alebo produkt, ktorý by bol geneticky modifikovaný. To sa pravidelne overuje certifikovanou nezávislou firmou. Okrem celého procesu sa kontroluje tiež distribúcia potravín.