Čo sa v článku dozviete?
Cukor ako biely jed
Ešte než sa pustíme do mudrovania, niečo si ujasnime: nie sme žiadni sugar-free a super-healthy svätci. Sladké máme veľmi radi a v rozumnej miere si ho s pokojným svedomím doprajeme napríklad v našich čokoládách. Potrpíme si ale na kvalitu. A chceme k tomu inšpirovať aj vás.
Čo to znamená v praxi? Mať pod kontrolou zloženie a kvalitu vstupných surovín, prípadne si starostlivo vyberať alternatívy s nižším množstvom cukru a nezdravých stužených tukov. A tam, kam cukor nepatrí, ho jednoducho nedávať.
Väčšina bežných sladkostí je totiž cukrom (alebo glukózo-fruktózovým sirupom) doslova natlačená. Jednoducho to spoznáte, keď si prečítate ich zloženie – cukor býva na jednom z prvých miest. U našich ovocných tyčiniek ale nemusíte mať strach. Pred cukrom stihli utiecť do bezpečia!
Prečo je cukor problém?
- Nadmerná konzumácia cukru súvisí so zdravotnými neduhmi, ako je napríklad obezita, diabetes, kardiovaskulárne ochorenia alebo napríklad kazivosť zubov.
- Že by cukor priamo spôsoboval hyperaktivitu, odborné štúdie vylúčili. Už len rozbúrená glykemická krivka (teda hladina cukru v krvi) ale dokáže urobiť svoje. Tesne po konzumácii sladkostí deti prekypujú energiou a chvíľku neposedia. Potom ale krivka rýchlo spadne a prichádza únava a nechuť čokoľvek robiť. Deti potom môžu byť letargické, nesústredené a horšie sa učia.
- Cukor je návykový. Rovnako ako drogy totiž v našom mozgu stimuluje tvorbu dopamínu, ktorý je zodpovedný za príjemné pocity. Sladkými pokrmami sme si navyše zvykli odmeňovať, utešovať a oslavovať, čo môže vyústiť až do emočného prejedania.
- A pozor! Ani s umelými sladidlami to nie je žiadna výhra. Majú síce menej kalórií, nášmu zdraviu ale neprospievajú. Radšej vyskúšajte prírodné sirupy, stéviu alebo niektorý z ďalších tipov, ktoré sme pre vás spísali.
Ako maškrtiť zdravšie?
Vyhlásiť revolúciu a zo dňa na deň deťom zobrať všetky obľúbené sladkosti nie je práve ideálnou stratégiou.
Deti treba motivovať k zmene prístupu. Choďte im príkladom a hovorte s nimi o dôsledkoch nezdravého stravovania. Za zdravšie voľby ich dôsledne chváľte a nezabudnite na lákavý food styling.
Jeme aj očami! Deťom (aj dospelým) preto zaručene vykúzlite úsmev na tvári farebným MYXom Smoothie alebo hravým MYXom Leto.
Nahraďte sladkosti sladučkou chuťou ovocia
Čím teda nahradiť nezdravé sladkosti? Najlepšou voľbou je čerstvé ovocie, ktoré obsahuje iba prírodné cukry. Prítomná vláknina navyše spomaľuje ich vstrebávanie do krvi.
Skvelú službu vám urobí aj sušené ovocie. Voľte ale vždy nesírené a nedosladzované – u nás sa nikdy nepomýlite. Cukor aj energia je v ňom koncentrovanejšia, a tak sa hodí ako nakopávač počas fyzickej aktivity alebo ako kompaktný olovrant na výlety.
Aby ste nepodľahli nezdravým tyčinkám v prvom bufete, majte ovocie a oriešky neustále po ruke – napríklad v našom desiatonosiči. Do vrecka, kabelky alebo batohu potom nezabudnite pribaliť ani naše tyčinky, ktorých božskú chuť tvoria práve sušené ovocie, datľová pasta alebo ovocno-orechový základ.
Sebe aj deťom môžete pravidelne dopriať aj kvalitnú čokoládu v praktických kúskoch alebo domáce sušienky z ovsených vločiek. Len to neprežeňte s množstvom.
A pokiaľ máte v sortimente sladkostí svoje srdcovky, bez ktorých sa jednoducho nezaobídete, hľadajte ich výživovo hodnotnejšie alternatívy.
- Namiesto Toffifee skúste lieskače v karamelovej čokoláde,
- tyčinku Bounty nahraďte čokoládovými kokosovými zlomkami,
- lentilky vymeňte za maliny v malinové čokoláde
- a pokiaľ chcete úplne čistú variantu, siahnite po MYXe Smoothie.
Čím potešiť ratolesti na Deň detí?
Ako „hacknúť“ každodenné maškrtenie, teda už viete. Medzinárodný deň detí si ale žiada niečo extra!
V našich predajniach sme na malých maškrtníkov pripravení. Zo surovín na váhu im namiešame kornút, pred ktorým sa supermarketové sladkosti prepadnú hanbou.
Okrem obľúbených zdravých pochúťok deťom pripravte špeciálnu hostinu, o ktorej budú ešte niekoľko týždňov rozprávať.
Domáce tvorenie s deťmi
Čerstvé ovocie obaľte v kvalitnej čokoláde. Napichajte ho na špajdle namiesto lízaniek alebo z neho vyrobte farebné špízy či zvieratká.
Pokiaľ neviete, ako rozpustiť čokoládu tak, aby mala tú správnu štruktúru, farbu a lesk , naučíme vás to. Pre deti s alergiou na laktózu navyše máme aj vegánské čokolády.
Domáca zmrzlina má tú výhodu, že vždy presne viete, čo obsahuje. Ak ju chcete mať zdravú, jednoducho rozmixujte zmrazený banán s ďalším ovocím, ozdobte, čím chcete, a rovno podávajte. Alebo sa pozrite na naše ďalšie recepty.
Domáce želé cukríky z agaru a ovocnej šťavy sa pripravujú podobne ako puding. Ovocnú šťavu a agar stačí povariť, podľa chuti dosladiť, dokysliť šťavou z limetky alebo pridať obľúbené korenie, naliať do silikónových formičiek a nechať stuhnúť. No alebo si chrumknite čisto ovocný MYX Smoothie.
Nebojte sa tvoriť aj z neobyčajne obyčajných vecí. Skúste veselé raw guličky a iné kreatívne výtvory, s ktorými zožnete úspech nielen na Halloween. Strašidelné múmie a veselé jabĺčka sa tešia, až si ich vyrobíte!
Prípravy na Deň detí navyše môžete pojať ako generálku na koniec školského roka. Vymyslieť sladkú a zdravú odmenu za vysvedčenie potom už bude úplná hračka. A nezabudnite na chrumkavý darček pre pani učiteľku alebo pána učiteľa!
Skoro vám tie oslavy závidíme. Prípadné výčitky, že deti obmedzujete, rovno hoďte za hlavu. Deti rýchlo vyrastú a spätne vám za zdravý štart do života poďakujú. Koniec koncov najsladšia je rovnako pusa od mamičky a otecka a tej sa „predávkovať“ nedá.