Čo sa v článku dozviete?
Čo sú mrazom sušené potraviny?
Ovocie sušené teplom pozná každý. Okrem tejto starej klasiky však vo Světě plodů nájdete aj ovocie sušené mrazom – takzvanou lyofilizáciou. Ako je to možné a čo to prináša? Suroviny sú zmrazené pri teplote až -100 °C a zároveň pri nízkom tlaku. Tak strácajú takmer všetku vodu, ale ponechávajú si vitamíny i minerály. Odstránenie vody znemožňuje množenie baktérií a počas procesu sa zlikvidujú tiež kvasinky a plesne, ktoré sa bežne nachádzajú okolo nás. A aby sme nezabudli, farba aj chuť zostáva stále rovnaká a suroviny vydržia mnohonásobne dlhšie než tie čerstvé. Podrobne sme celý proces sušenia mrazom popísali v našom článku.
Prečo dbať na správne skladovanie lyofilizovaných surovín?
Ak si nedáte záležať na skladovaní lyofilizovaných potravín, môžu vám navlhnúť a budú mäkké a gumové. Zároveň sa v takto navlhnutých surovinách môže ľahšie objaviť pleseň či nežiadúci návštevníci. A napríklad taký mrazom sušený prášok vám stvrdne.
Ak chcete, aby si vaše lyofilizované jahody udržali tvar a chrumkavosť, pridávajte ich na dezerty, do jogurtov či kaše vždy rovno z balíka alebo dózy. Keď ich necháte vonku dlhšie, pohltia vzdušnú vlhkosť a budú gumové. V prípade, že ich necháte v jogurte či v kaši namočené dlhšie, nasiaknu a stratia svoju chrumkavosť, čo však samozrejme nemusí byť na škodu! Svojou štruktúrou pripomínajú rehydratované lyo ovocie napríklad to z kompótu, ale chuť, tú majú stále ako čerstvé! My máme mrazom sušené ovocie najradšej pekne chrumkavé, preto si ho do desiat pridávame priamo z desiatonosiča, v ktorom je od jogurtu oddelené až do doby, než naň máme chuť. Ideálny na cesty aj do práce!
S nevítanou vlhkosťou vnútri balenia môže súvisieť aj pleseň. Keď mrazom sušené suroviny zle zavriete a dostane sa k nim vlhko, je dosť pravdepodobné, že sa po čase objaví aj pleseň. Preto je dobré maškrtiť každý deň – tak aspoň skontrolujete, či ste náhodou naposledy nezatvorili balenie alebo dózu zle!
Ak si nedáte pozor na dôkladné uzavretie lyofilizovaných práškov, môžu sa v balení vytvoriť hrudky, v tom horšom prípade prášok celý stvrdne. Takýto prášok sa zle používa a zbytočne budete strácať čas, keď sa ho budete snažiť opäť rozdrobiť. Hrudky nemusia vadiť napríklad v raňajkovej kaši, ale ak prášok pridávate do krému alebo ním zdobíte dezerty, mohol by to byť problém.
Ako správne skladovať lyofilizované suroviny
Naše ovocie a zelenina sú poriadne vysušené, a tak by pri správnom skladovaní nemali nastať žiadne nemilé prekvapenia. Najbežnejšie odporúčanie je skladovať mrazom sušené suroviny v nádobe, ktorá vám neprepustí žiaden vzduch, vlhko ani pachy. Vhodné materiály sú sklo, plast alebo kov.
V praxi vám postačia aj naše znovuuzatvárateľné ZIP balenia, poháre na zaváranie a rôzne sklenené nádoby s gumovým tesnením. Vždy je dôležité nádobu dôkladne utesniť. Lyofilizované suroviny skladujeme v ZIP vrecúškach u nás v Břidličné aj na predajniach, aby sa k vám dostali vždy v plnej kráse!
Použiť môžete aj vákuové sáčky či plechovky. Konečne tak využijete vakuovačku, ktorú ste kedysi dostali na Vianoce a čaká už pár mesiacov v špajze. Nezáleží, ktorú použijete (na sáčky či dózičky), dôležité je, že predĺži výdrž vašich mrazom sušených dobrôt!
Nezabudnite doma zabezpečiť vhodné podmienky pre skladovanie mrazom sušeného ovocia a zeleniny. Dôležitým faktorom je aj svetlo a teplota. Mali by sme ich skladovať na tmavom a suchom mieste a pri izbovej teplote (do 22 °C). Zároveň je dobré ich chrániť pred priamym slnečným žiarením. Ak ich skladujete v špajze alebo v skrini, je vhodné dbať aj na to, aby bola teplota stála a veľmi sa nemenila.
Ak vám surovina navlhne a je gumová, nepanikárte. Stráca síce svoju chrumkavosť, ale nie svoju nutričnú hodnotu a chuť! Len ju odporúčame v blízkej dobe spotrebovať, aby sa do nej nezahryzli plesne alebo baktérie.
Tip!
Vyberte si vo svojom dome miestnosť, ktorá je zvyčajne tmavá a bez okien. Pivnice, špajze alebo skrine sú zvyčajne najlepšími miestami pre skladovanie mrazom sušených surovín, pretože majú stabilnú teplotu. Naopak nevhodné prostredie je okolo sporáka, kde je zvyčajne vysoká vlhkosť z varenia.
Ďalšou možnosťou je pridať do sáčku alebo nádoby sáčok vysúšadla, ktorý pohlcuje vzdušnú vlhkosť. Samozrejme nie len tak hocijaký, používajte len tie, ktoré sú vhodné na použitie s potravinami. Občas je tiež nutné ho vymeniť alebo nechať vysušiť.
Vedeli ste, že…?
- Proces sušenia ovocia a iných potravín mrazom nie je len aktuálnym trendom.
- Využívali ho už peruánski Inkovia, ktorí nosili svoju úrodu do výšok Machu Picchu. V Andách tak boli schopní uchovávať zemiaky v nízkych teplotách aj niekoľko rokov.
- Počas druhej svetovej vojny sa lyofilizácia používala k uchovaniu krvnej plazmy.
- Momentálne využíva mrazom sušené potraviny aj NASA, ktorá oceňuje hlavne ich dlhú trvanlivosť a tiež to, že si zachovajú všetky vitamíny a minerály.
Na správne skladovanie potravín je potrebné dbať u všetkých typov spracovania surovín. Či už si vyberiete ovocie lyofilizované, sušené alebo čerstvé, vždy sa riaďte odporúčaním o skladovaní. Tak budete môcť maškrtiť dlhšie a zabránite zbytočnému plytvaniu jedlom.