Čo sa v článku dozviete?
Plastová bublina
O plastoch sa v posledných rokoch hovorí ako o strašiakovi, ktorý zahltí planétu a zničí život nasledujúcim generáciám. Túžba robiť svet lepším miestom sa nevyhla ani nám. Pri snahe nájsť vhodnú alternatívu sme ale tvrdo narazili.
Aha-moment prišiel so zistením, že to s bioplastmi zďaleka nie je tak ružové. Hoci sa tvária ako kompostovateľné, nie sú recyklovateľné. Aby navyše splnili svoju povesť ľahko rozložiteľného materiálu, potrebujú špeciálne podmienky. Najčastejšie si žiadajú intenzívne pôsobenie pôdnych baktérií, vyššie teploty, veľký objem vzduchu a vysokú vlhkosť prostredia. A to všetko v tej správnej kombinácii.
Väčšina spotrebiteľov ale kompost vôbec nemá a bioplast vyhodí rovno do smetiaku. Na to pozor! Práve preto, že nie je vhodný na recykláciu, nepatrí do žltých kontajnerov, ale do zmesového odpadu. Zázrak sa teda nekoná.
Nie je bio ako bio
Ako bioplasty sa súhrnne označujú materiály z prírodných polymérov. A pretože je ich niekoľko stoviek druhov, neexistuje jednotný spôsob, ako s nimi ďalej naložiť. Konkrétne podmienky ich rozkladu sa kvôli rozmanitému zloženiu líšia a ich systematická recyklácia je v súčasných podmienkach sci-fi. Drvivá väčšina týchto rádoby ekologických obalov tak rovnako končí na skládke alebo v spaľovni.
Pomenovanie bioplast je navyše pomerne mätúce. Presnejšie by sme mali rozlišovať biodegradabilné plasty na báze ľahko rozložiteľných polysacharidov, polyamidov či polyhydroxyalkanonátov a oxodegradabilné plasty z polyetylénu, do ktorého sa pridávajú aditíva pre urýchlenie rozkladu. V druhom prípade sa jedná o bežné plastové materiály, ktorých premena na nechcené mikroplasty len prebieha o niečo rýchlejšie. O ekológii tak nemôže byť reč.
A aby toho nebolo málo, je tu ešte jeden háčik – aj keď je (bio)plast označený ako biodegradabilný, nemusí byť (ľahko) kompostovateľný. Domácemu kompostu väčšinou urobí skôr medvediu službu.
Bioplasty sú tak zatiaľ len modernou chimérou, ktorá mylne evokuje súlad s prírodou. Ani vstupné suroviny (najčastejšie kukurica alebo cukrová trstina) nie sú bez škvrnky – pochádzajú z konvenčného, teda neekologického poľnohospodárstva a často sú geneticky modifikované. Veľká časť bioplastov navyše stále obsahuje ropné prímesi. Navyše idú tieto obaly väčšinou veľmi zle znovu použiť. Nie sú vo väčšine prípadov dobre umývateľné a už po prvom použití sa zničia.
Vedeli ste, že…?
Najbežnejším typom bioplastov je materiál s označením PLA, z ktorého sa vyrábajú práve obaly na potraviny? Tvári sa kompostovateľne, ale rozloží sa len za veľmi špecifických podmienok, ktorých v domácom komposte nedosiahnete. Ak sa dostane do riek, morí a oceánov, narobí rovnakú paseku ako konvenčné plasty.
Plusové body pre plast
Po dlhom skúmaní sme teda zistili, že sa zatiaľ s komerčnými bioplastami nedá naložiť inak, než ich spáliť. Ich využitie nám preto prišlo značne kontraproduktívne. Obzvlášť keď Česi v triedení a recyklácii plastov vynikajú. Podľa štatistík stretne pomyselná reinkarnácia skoro 70 percent plastových obalov v Česku.
Zippery, do ktorých balíme naše suroviny, sme vybrali z niekoľkých dôvodov. Tou hlavnou prioritou pre nás zostáva, aby ste vždy dostali suroviny v tej najlepšej možnej kvalite. V papierových obaloch naše suroviny zvlhli – hlavne pri našich lyofilizovaných produktoch, ktoré potrebujú spoľahlivo ochrániť pred vlhkosťou, aby zostali tak božsky chrumkavé. Orechom a sušenému ovociu vlhkosť a vzduch tiež nesvedčí. Plast je v tomto prípade zatiaľ najlepšou voľbou. Je pevný a trvanlivý, a navyše hygienický. Ide vzduchotesne uzavrieť, a tak sa cez neho nedostanú k surovinám žiadne nečistoty. Tým, že je pevný, navyše dlho vydrží. Potom, čo si pochutnáte na surovinách vo vnútri, môžete ho umyť a znovu použiť. A až doslúži úplne, ľahko ho vytriedime do žltých kontajnerov!
Rozmaznávajte si naše obaly
Vo Světě plodů preto miesto greenwashingu balíme potraviny do takých plastov, ktoré len tak niečo nerozhodí. Nemusia byť len na jedno použitie. Rozmaznávajte si ich! Jednoducho ich vypláchnite, ak to bude potrebné, umyte ich prípravkom na riad a môžete ich znovu použiť. Skvele sa hodia do mrazničky – napríklad na zeleninu, predvarené strukoviny alebo bylinky. Vďaka svojmu pevnému zipsu však udržia aj tekutiny. Využijete ich aj ako obal na desiatu na výlety. Môžete do nich presypať granule pre vášho psieho kamaráta a vziať ich so sebou do batohu.
Rovnako tak ich môžete vziať k nám na predajňu a znova ich naplniť dobrotami. Pri nákupe orieškov a ovocia do vlastného obalu dostanete v predajniach Světa plodů 5% zľavu! Ak si necháte suroviny navážiť do nášho zipperu, budete si zároveň istí, že ich máte vo vhodnom obale. Prečítajte si, prečo je dôležité dbať na správne skladovanie lyofilizovaných surovín a ako sa starať o orechy.
Ako inak uľaviť životnému prostrediu
- Na nákup vyrážajte s vlastnou taškou. Textilné varianty sú oproti igelitovým taškám oveľa ekologickejšie, pretože vydržia dlhšie. A tiež sú štýlovejšie!
- Ovocie a zeleninu baľte do znovupoužiteľných sáčkov. Kúpte si vrecúško od lokálnych výrobcov, alebo si ho ušite doma. Nakupovať môžete aj bez obalu – trebárs na trhoch alebo prostredníctvom farmárskych debničiek.
- Keď už musíte použiť obal z plastu, využite ho viackrát.
- Vyhnite sa jednorazovým kelímkom a fľašiam. Radšej si noste vlastné – či už prázdne, alebo rovno s obľúbeným nápojom.
- Dohodnite sa s rodinou alebo kamarátmi a nakupujte veľké balenia. Tie sú nielen ekologickejšie, ale často aj výhodnejšie.
Tip!
Najlepším parťákom pre zodpovedných gurmánov je náš Desiatonosič zo zdravotne nezávadného a odolného plastu. Je variabilný, kompaktný a skladný. Uložené dobroty navyše chráni pred vlhkom, pomačkaním či pobúchaním. Neobsahuje škodlivé bisfenoly ani ftaláty a rozumie si s umývačkou riadu. Čo si do neho nasypete?
Zodpovedné správanie voči našej planéte je v dnešnej dobe nutnosťou. A hoci sa plastom v určitých situáciách nedá vyhnúť, každý z nás môže urobiť jednu malú vec pre planétu. Každý plast využiť znova. A pokiaľ to ide, nakupujte bezobalovo. Ide to aj u nás na predajniach. Budeme sa na vás tešiť!