Od cumlíku k tyčinkám
Saša je nielen majsterka kuchyne, je to tiež mama, ktorá nevydrží sedieť na jednom mieste. A práve tak sa zrodil nápad na vlastnú výrobňu tyčiniek. „Keď som bola na materskej, chlapci mali práve nakročené k skvelému rozjazdu firmy. Raz mi brat (Ota) zavolal, že by som si mohla vziať na starosti výrobu raw tyčiniek. No, a bolo to!“ hovorí trošku s nadsádzkou. Od pôvodného nápadu k hotovej tyčinke to ale bola tŕnistá cesta. Ota s Tomom, majitelia firmy, mali pôvodne v Břidličné sklad, preto Saša rozbehla v roku 2016 Tyčinkáreň tam.
Sklad sa kvôli kapacite v septembri 2020 presťahoval do Bruntálu, ale Tyčinkáreň zostala na svojom pôvodnom mieste. V Tyčinkárni vládne hrejivá rodinná atmosféra. „Keď má niekto problém, vždy sa snažíme mu pomôcť. Zbytočne sa neurážame, nie sme vzťahovační a komunikujeme otvorene. To je základ – nekecať si do vecí a vzájomne sa rešpektovať," cení si spoluprácu so Světem plodů.
Než sa ide vyrábať
Saša úzko spolupracuje s Tomom, naším nákupcom, ktorý jej pomáha s víziou. „Tom mi vždy povie, že mu v ponuke typovo chýba nejaká tyčinka – na schôdzke sa potom bavíme o celom koncepte novej produktovej rady. O tom, aké suroviny by tyčinky mali obsahovať a ako by mali vzhľadovo vyzerať. Potom zamierim do skladu a pozerám sa po surovinách, ktoré by sme mohli použiť. Premýšľam, ktoré chute budú k sebe najlepšie ladiť a čím tyčinku ozdobiť.“ Saša totiž na výrobu tyčiniek používa výhradne suroviny zo Světa plodů. Preto sme si istí, že vám ponúkame tie najlepšie tyčinky z prírodných surovín.
Potom prichádza fáza vymýšľania receptúry – to je vraj tá najťažšia časť. Všetky nové pomery a postupy musí najprv Saša poriadne premyslieť. „Rozhodne nejdem systém pokus–omyl,“ smeje sa. Všetkým tyčinkám, ktoré dnes vyrába, predchádzali týždne až mesiace premýšľania, príprav a mikroskúšok. „Pokiaľ nie som s kvalitou a receptúrou stopercentne spokojná, tyčinka sa k zákazníkom vôbec nedostane!“ Mysleli ste si, že sa všetky tyčinky vyrábajú vždy rovnakým technologickým postupom? V tomto prípade zdanie klame! Každé cesto sa chová inak, a preto sú potrebné aj iné postupy výroby.
Ako sa tyčinky vyrábajú
Keď Saša s výrobou raw tyčiniek začínala, „odpálila“ 7 mixérov, než si vytipovala tú správnu technológiu. Teraz už má ale technologický postup v malíčku. Aj keď jej s výrobou tyčiniek pomáha niekoľko strojov, stále je to z väčšej časti ručná práca. V Tyčinkárni stojí hneď pod oknom hnetací stroj. Do neho sa nasypú všetky ingrediencie – pomixovaná zmes orechov, datľová pasta, proteíny – proste všetko, čo je práve na konkrétnu tyčinku potreba. Cesto sa potom miesi, kým nie sú všetky suroviny dokonale premiešané.
Následne sa cesto dávkuje na potrebnú gramáž. Pre väčšinu firiem by práca skončila zabalením do nepriehľadného obalu. V Tyčinkárni ale majú nastavený ďalší proces – skrášľovanie. „Chcela som mať vzhľadovo dokonalé tyčinky. Aby zákazníkov zaujali a bolo potešenie si ich kúpiť a zahryznúť sa do nich!“ Preto sa ešte vysekané plátky vkladajú so svojim posypom do lisu, kde dostane tyčinka svoj nezameniteľný vzhľad.
Najzáludnejší je postup u proteíniek. „Obsahujú veľa proteínového prášku, cesto je tuhé, takže sa musí starostlivo vychytávať čas každého procesu,“ hovorí Saša. Akonáhle je cesto pripravené, nasekáme ho podľa toho, či práve chceme vyrábať tyčinky, alebo valčeky. Vedeli ste, že všetky naše valčeky krája Saša so svojimi pomocníčkami ručne?
Čerešnička na každej proteínke
Orechové a ovocné tyčinky sú týmto pripravené k baleniu, zatiaľ čo proteínky a valčeky čaká ešte ďalšia skrášľovacia procedúra! Vyskladajú sa vedľa seba na veľký stôl uprostred miestnosti, vymieša sa čokoláda na poliatie a ručne sa zdobia. Žiadne polevy plné dochucovadiel a umelých náhrad – aj na ozdobu tyčiniek používame iba tie najkvalitnejšie suroviny! Napríklad takú čokomarhuľu doplňuje kvalitná biela čokoláda a ta najžiarivejšia mrazom sušená kľukva zo Světa plodů! Na kešukaramelku je zase potrebná karamelová čokoláda a malé kúsky kešu orieškov. Najprv sa tyčinky ozdobia čokoládou, a než stihne zaschnúť, posypú sa ešte ovocím alebo orieškami.
Aj desať tisíc tyčiniek za mesiac
Je to naozaj náročná práca. Dievčatá z Tyčinkárne ale nie sú žiadne slabé kusy! „Všetky suroviny nám vozia zo skladu. My potom debny s orechmi, ovocím, čokoládou alebo proteínmi nosíme k nám. Sme na to väčšinou iba v trojici, nárazovo nám pomáhajú i brigádnici, keď je viac objednávok.“
V priemere v tyčinkárni vyrobia za mesiac 7 tisíc tyčiniek. V poslednej dobe sa ale čím ďalej, tým viac objavujú mesiace, kedy ich odíde do skladu aj 10 tisíc. To je v prepočte pól tony tyčiniek mesačne! „Bývame občas celkom utyčinkovaní,“ smeje sa s nadsádzkou Saša.
Až keď sú tyčinky vyladené do posledného detailu, nabalia sa do priehľadných obalov, ručne zatavia, nalepia sa na ne etikety a sú vyskladané podľa druhu do debien. Suroviny, ktoré do Břidličné prišli na začiatku procesu, potom putujú v novej podobe zase naspäť do skladu v Bruntále a odtiaľ na naše predajne alebo k vám domov.
Ktorá je najlepšia?
Nemohli sme sa neopýtať na Sašinu najobľúbenejšiu tyčinku. „Asi hrušková s konopným semienkom. Proste mi chutí najviac,“ odpovedá pokrčením ramien na otázku prečo. Jej deti zase zbožňujú na desiatu do školy malinovú a jahodovú. Chutiť skvelo ale musia všetky. „V Tyčinkárni z každého cesta pri výrobe ujedáme. Starostlivá kontrola je potrebná!“ smeje sa. Naše tyčinky sa hodia nie len pre deti ako desiata do školy. Ocenia ich aj športovci, vyznávači raw stravovania a všetci, ktorí si radi doprajú kvalitne spracované suroviny.
Ako vyzerá naša tyčinková budúcnosť?
Saša ale určite nechce zaspať na vavrínoch. Čo plánuje vo svojej kúzelnej dielni ďalej? Možno nejaké slané tyčinky sú zatiaľ iba v škatuľke „inšpirácia“ a cesta k nim bude ešte tŕnistá. „Teraz mám v hlave iný projekt,“ usmieva sa tajomne. „Chcem sa zase vrátiť akoby na začiatok a zamerať sa viac na deti.“ Čo to bude, ešte nechce prezradiť. Ale ako poznáme Sašu, určite to bude niečo, čo na českom a slovenskom trhu ešte nie je! Tiež už sa tešíte?