Čo sa v článku dozviete?
Objavte poklad z Blízkeho východu
Pasta zo sezamových semienok čiže tahini (niekedy aj tahina) pochádza z Perzie. Odtiaľ sa čoskoro dostala do Izraela a postupne sa rozšírila do celej Ázie, kde ju o sto šesť jedia dodnes. V našich končinách sa najčastejšie vyrába z lúpaných sezamových semienok, v Ázii je ale k dostaniu aj z nelúpaných.
Náš obľúbený dodávateľ orieškových masiel a semienkových pást Lépé používa pražené sezamové semienka, ktoré majú ešte plnšiu chuť ako tie nepražené. Aj farba je potom o niečo tmavšia. A keď sa vám obsah prvého pohára ako lusknutím prsta vyparí, môžete siahnuť po väčšom a praktickom doypacku.
Tip! Ak vás semienkové pasty nadchnú, určite vyskúšajte aj konopnú.
Môže sa stať, že pri skladovaní sezamovej pasty sa na povrchu vyzráža vrstva oleja a rozomletá hmota trochu klesne. Ale nebojte. Na kvalitu a chuť to nemá žiadny vplyv. Jednoducho všetko premiešajte a nenechajte sa zdržovať.
Prečo do tahini ponoriť lyžičku?
Tahini obsahuje to isté, čo sezamové semienka. To dá rozum. Lenže na rozdiel od semienok, ktoré musíte starostlivo rozhrýzť alebo rozomlieť, aby ste vstrebali živiny obsiahnuté vo vnútri, pasta vám ich rovno naservíruje na striebornom podnose.
A nie je potrebné sa držať na uzde. Okrem maškrtných jazýčkov budú spievať blahom aj vaše kosti. Tahini pasta je totiž bohatá na vápnik, horčík a fosfor, teda minerály nevyhnutné ako prevencia proti osteoporóze a pomocníci pre zdravie zubov.
Sezam je zároveň bohatý na zinok, ktorý ocení naša imunita a metabolizmus, ale aj vlasy, nechty a pokožka. Zaujímať by vás mohlo i obsiahnuté železo. Jeho nedostatok sa často prejavuje anémiou alebo chudokrvnosťou. K tej sú náchylní hlavne vegetariáni, ľudia, ktorí držia prísne diéty, alebo ženy a dievčatá so silnou menštruáciou. Tahini tak patrí ku kvalitným rastlinným zdrojom železa, ktoré sa oplatí do jedálnička zaraďovať pravidelne.
Vyššieho podielu tukov sa pritom nemusíte báť. Sezamová pasta obsahuje mono- a polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa radia medzi tie „dobré“ a nášmu kardiovaskulárnemu systému prospievajú. Tahini navyše vyniká poriadnou dávkou fytosterolov, ktoré znižujú hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a pomáhajú predchádzať rakovinovému bujneniu. Pred oxidačným stresom potom bunky chránia aj obsiahnuté antioxidanty.
Za zmienku stojí aj nálož tiamínu čiže vitamínu B1, ktorý priaznivo pôsobí na nervový systém a zmierňuje únavu. Dospelej populácii sa odporúča prijímať približne 1,2 miligramov tohto vitamínu denne. Samotné dve polievkové lyžice tahini (asi 30 gramov) tak pokryjú zhruba 30 percent odporúčanej dennej dávky. K ďalším zdrojom vitamínu B1 patrí bravčové mäso, strukoviny, obilniny a pivovarské kvasnice. A pozor! Veľké množstvo kávy, čaju a alkoholu potrebu tiamínu zvyšuje.
V nátierkach zažiari, v sladkých jedlách prekvapí
Poznáte také tie suroviny, ktorých chuť sa v jedle nepozorovane rozplynie? Tak presne to od tahini pasty NEčakajte. Jej chuť sa jednoducho nezaprie. A to je dobre. Ľahko jej totiž prepadnete. Dodá šmrnc slaným jedlám, zelenine aj sladkým dobrotám.
Ako sezamovú pastu tahini využiť?
- Hummus a baba ghanoush – radičné blízkovýchodné pokrmy, jeden z cícera, druhý z baklažánu, sa vám nezmazateľne zapíšu do pamäte. Jednak kvôli zábavným názvom, predovšetkým ale svojou nezameniteľnou chuťou, ktorá by sa bez tahini nezaobišla. Vyskúšajte aj naše kreatívne variácie, ktoré nadchnú nielen vegetariánov.
- Tahini dresing – o lahodnom dresingu, ktorý dokonale podčiarkne chuť čerstvej i tepelne upravenej zeleniny, už bola reč v našom šalátovom článku. Že ste ho ešte nevyskúšali? Niet na čo čakať! Urobíte s ním parádu na letnej grilovačke i počas sezóny pečených tekvíc a repy.
- Sladké potešenie – tahini pastu môžete pridať do domácich sušienok alebo s ňou ozdobiť ovsenú kašu či zdravú buchtu. Chuť sezamu si notuje s kakaom alebo čerstvým a sušeným ovocím. Pre výrobu sladkej polevy potom stačí zmiešať lyžicu tahini s datľovým sirupom.
- Chutná nátierka – sezamovú pastu bez obáv namažte na pečivo, palacinky alebo na tortillu. Nebudete ľutovať!
- Nech je to husté – pridaním tahini do omáčky alebo krémovej polievky zjemníte jej chuť a prirodzene ju zahustíte.
- Pripite si na zdravie – lyžicu tahini primiešajte do smoothie, aby bolo ešte výživnejšie. A pokiaľ sezamovú pastu zmiešate s vodou, vznikne chutné rastlinné mlieko.
- Tip pre zdravé chrumkanie – tahini pastu využijete aj u prípravy zdravých variant večerného maškrtenia. Mrknite, ako sa robia také bezlepkové sezamové tyčinky.
Už sa vám zbiehajú sliny? Než sa všetky zhromaždia a donútia vás ísť loviť niečo pod zub, prezradíme vám ešte jedno tajomstvo, ktoré sme dobrovoľne otestovali za vás. Lyžička tahini spoľahlivo zaženie chuť na sladké. Pokiaľ ju teda v špajze ešte nemáte, čo najskôr to v záujme vašej štíhlej línie aj chuťových buniek napravte.