Čo sa v článku dozviete:
Jedine tú pravú z Cejlonu
Vedeli ste, že existuje viac druhov škorice? Na pultoch obchodov sa najčastejšie stretnete so škoricou čínskou (čiže cassia). Tá má síce podobnú chuť i vôňu a prináša dokonca niektoré zo zdravotných benefitov ako tá cejlónska, ale v porovnaní s pravou škoricou v podstatne nižšej miere. Hlavným problémom škorice z Číny je významný obsah alkaloidu kumarínu, ktorý zaťažuje pečeň a obličky. Škorica cassia má tmavo hnedú farbu, na dotyk je o poznanie tvrdšia a jej zvitok je zarolovaný iba v jednej vrstve. Na jazyku je čínska škorica ostrá a štipľavá.
Oproti tomu pravá škorica zo Srí Lanky – teda cejlónská škorica – obsahuje kumarínu len malé množstvo. Okrem toho sa vyznačuje charakteristickou jemnou, sladkou a vyváženou chuťou s nádychom citrusov a tropických plodov. Pravú cejlónsku škoricu spoznáte na prvý pohľad a samozrejme tiež pri ochutnaní. Je svetlo hnedá, sladká, na dotyk krehká a jej zvitok pripomína cigaru – je zložený z viacerých tenkých vrstiev.
Vplyv škorice na zdravie: 5 úžasných benefitov
1. Poriadna dávka antioxidantov
Antioxidanty sú látky, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť, preto je potrebné ich dopĺňať v potrave. V tele totiž plní veľmi dôležité funkcie. Tou hlavnou je ochrana buniek pred oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Tzv. oxidačný stres vedie k predčasnému starnutiu buniek a zvyšuje náchylnosť organizmu k zápalom a mnohým ochoreniam.
Škorica je antioxidantmi doslova nabitá. V množstve antioxidantov dokonca víťazí napríklad aj nad "superpotravinami", ako je cesnak a oregano. Silné antioxidanty prítomné v škorici sa nazývajú polyfenoly. Podporujú enzymatické procesy v ľudskom tele, zlepšujú chuť k jedlu a prispievajú k regulácii hladiny cukru v krvi. Vedecké štúdie ďalej poukazujú na to, že antioxidanty v škorici podporujú v ľudskom tele protizápalové procesy!
2. Pokojná myseľ s vôňou škorice
V ľudskom tele hrá veľmi dôležitú úlohu hormón inzulín. Medzi jeho hlavné funkcie patrí usmerňovanie metabolizmu a spotreby energie. Ďalej je nevyhnutný pre reguláciu hladiny cukru v krvi. Čím ďalej viac ľudí sa potýka s inzulínovou rezistenciou, teda zníženou schopnosťou tela využiť svoj vlastný inzulín. Jednoducho povedané, inzulín v ich tele nemôže plniť svoje dôležité funkcie.
Dobrou správou je, že práve škorica pomáha zásadným spôsobom znížiť inzulínovú rezistenciu. Vďaka tomu potom môže tento hormón pôsobiť v plnej sile. Navyše škorica preukázateľne napomáha zníženiu hladiny cukru v krvi u pacientov s diabetom II. typu. Tento účinok bol preukázaný ako v dlhodobom časovom horizonte, tak ihneď po jedle.
Premýšľali ste niekedy, prečo sa po šálke lahodného čaju sa škoricou cítite tak uvoľnene? Navodením vianočnej atmosféry to nie je. Relaxačné účinky škorice súvisia práve so stabilizáciou hladiny cukru v krvi. To je dôvodom, prečo je škorica častou prísadou čajových či vonných zmesí pre upokojenie tela i mysle.
3. Štipka pre zdravé srdce
Škorica patrí medzi potraviny, ktoré prispievajú k regulácii normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Pomáha v tele znižovať „zlý" LDL cholesterol a naopak pomáha zvyšovať množstvo „dobrého" HDL cholesterolu. Výskum z roku 2013 dospel k záveru, že na dosiahnutie týchto účinkov stačí konzumovať len 120 mg škorice denne. Ďalšia štúdia vykonaná na zvieratách poukazuje na to, že škorica prispieva k zníženiu krvného tlaku. Pre zdravšie srdce teda stačí naozaj len štipka škorice denne!
4. Preč s bacilmi!
Jednou z hlavných aktívnych zložiek v škorici je látka nazývaná cinnamaldehyd. Okrem toho, že stojí táto organická zlúčenina za typickou hrejivou chuťou a vôňou, môže pomôcť aj v boji proti rôznym druhom infekcie. Vedecké štúdie potvrdili účinnosť škorice proti niekoľkým druhom baktérií a iných nežiadúcich mikroorganizmov.
Pre svoje antimikrobiálne účinky sa škorica pridáva do zubných pást, ústnych vôd a ďalších produktov určených na ústnu hygienu. Podľa výskumov totiž tiež napomáha predchádzať vzniku zubného kazu a redukuje zápach z úst.
5. Pro dobré zažívanie
Vo východnej aj západnej medicíne sa už po stáročia používajú škoricové extrakty na zmiernenie ťažkostí s trávením. Škorica je bohatým zdrojom vlákniny a minerálov (predovšetkým vápnika, mangánu a železa). Dostatok vlákniny a vápnika v strave stimuluje v ľudskom organizme proces vylučovania soli a škodlivín. Zároveň tieto látky podporujú peristaltické pohyby čriev, a tak prispievajú k pravidelnému vylučovaniu. Nadmerná konzumácia škorice však môže viesť k páleniu záhy. A tak aj u škorice platí – všetko s mierou.
Škorica dodá vášmu telu omnoho viac než len lahodný zážitok pri jedle a upokojujúci pocit. Spektrum zdravotných benefitov, ktoré pravidelná konzumácia škorice prináša, je skutočne široké. Tak si ju zaraďte do jedálnička. Vyskúšajte, ako je skvelá so soľou a pekanovými orechy, posypte si s ňou kakao, pridajte ju do rannej kaše alebo si vylepšite lievance štipľavo sladkou chuťou!