Recepty v článku
Vegánska babátová nátierka s pekanovými orechmi
Čo budete potrebovať?
- 1 varený alebo pečený batát
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 lyžice olivového oleja
- citrónovú šťavu
- 3 lyžice rastlinného jogurtu
- hrsť nasekaných pekanových orechov
- soľ a chilli
Uvarený alebo upečený batát ošúpeme a rozmixujeme s cesnakom, rastlinným jogurtom a olivovým olejem. Nátierku dochutíme citrónom a soľou. Namazané jednohubky posypeme nasekanými pekanmi a sušeným chilli. To dokonale doplní sladkú chuť batatov a svojou výrazne červenou farbou poteší oko!
Nivová nátierka so spáleným pórem a vlašákmi
Čo budete potrebovať?
- kocku nivy
- čerstvý syr alebo tvaroh
- menší pór
- nasekané vlašské orechy
Pór očistíme, odkrojíme zelené konce a korienky a dáme ho vcelku na rozohriatu suchú panvicu, kde ho necháme spáliť do čierna - otáčame, aby sa spálili všetky strany. Spálené šupky olúpeme a vyhodíme - ostane nám sladký a šťavnatý stred, ktorý použijeme do nátierky. Nivu, lučinu a pór spoločne pomixujeme, pridáme nasekané vlašské orechy a dochutíme. Dozdobiť môžeme kolieskami póru a polovicou vlašského orechu.
Baklažánová nátierka s lieskovými orechmi
Čo budete potrebovať?
- 1 stredne veľký baklažán
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 lyžicu tahini pasty
- 2 lyžice olivového oleje
- 2 lyžice gréckeho jogurtu
- citrónovú šťavau
- hrsť lieskových orechov
- soľ a čierne korenie
Rúru predhrejeme na 200 °C. Baklažán pozdĺžne rozpolíme a poprepichujeme vidličkou, posolíme a zabalíme do alobalu. Pečieme asi 30 minút, kým nie je mäkký. Upečené baklažány vybalíme, dáme do misky a necháme vychladnúť. Vychladnuté baklažány vydlabeme lyžicou a spoločne s lieskovými orechmi, cesnakom, tahini pastou, olivovým olejom a jogurtom dáme do mixéru. Potom pridáme podľa chuti citrónovú šťavu, prípadne dosolíme a okoreníme. Namazané jednohubky ozdobíme nahrubo nasekanými lieskovými orieškami.
Kešu hummus
Čo budete potrebovať?
- 250 g uvareného alebo konzervovaného cícera
- 3 lyžice kešu pasty
- 1 lyžicu tahini pasty
- ½ lyžičky rímskej rasce
- 3 lyžice olivového oleja
- 1 strúčik cesnaku
- citrónovú šťavu
- soľ a čierne korenie
Cícer zlejeme a olúpeme šupky – hummus tak bude jemnejší. Dáme do mixéra s ostatnými surovinami a mixujeme podľa toho, akú konzistenciu chceme mať. Ak je hummus hustý, môžete pridať lyžicu oleja alebo orieškovú pastu navyše. Nakoniec dochutíme a natrieme na domáci koreňový chlieb. Ozdobiť môžeme nasekanými kešu orechmi, troškou čili alebo čerstvou petržlenovou vňaťou.
Koreňový chlieb
Čo budete potrebovať?
- 720 ml vody
- 1 kg polohrubej múky
- 20 g droždia
- 30 ml olivového oleja
- 20 g soli
- akékoľvek orechy či semienka
Do misy nasypeme múku a urobíme jamku, do ktorej rozdrobíme droždie a nalejeme trochu vody. Kvások necháme vzísť asi 10 minút . Do zmesi pridáme zvyšnú vodu, olej a soľ a miešame asi 10 minút, kým nie je cesto hladké. Cesto necháme hodinu nakysnúť. Vykysnuté cesto rozdelíme na 2 časti a vytvarujeme z nich podlhovasté pruhy, do ktorých zapracujeme oriešky alebo semienka. Obtočíme ich pevne okolo seba. Zapletené chleby dáme na plech a pečieme pri 200 °C asi 25 minút.