V článku sa dozviete zaujímavé informácie o tom, že…
- Lieskové orechy majú tajomný pôvod.
- Rozlúsknuť lieskové orechy môže byť oriešok.
- Lieskače sú skutočné orechy.
- Sú piate najpestovanejšie orechy na svete.
- V Oregone si lieskače zvolili ako štátny oriešok.
- Lieskové orechy sú dobré pre vaše zdravie.
- Môžete sa stretnúť aj s označením filbert a piemont.
- Lieskové orechy sú symbolom šťastia aj plodnosti.
- Strom liesky, a tým aj úrodu, ohrozujú škodcovia.
- Niektoré odrody liesky sú aj mohutné stromy.
1. Boli tu lieskové orechy skôr ako my?
Lieskové oriešky pôvodne pochádzajú z východnej a južnej Európy, niektoré zdroje ale uvádzajú, že liesky môžu pochádzať až z oblasti okolo hraníc medzi Áziou a Európou. Biológovia sa jednoducho nezhodujú. Isté je, že po skončení poslednej doby ľadovej sa liesky rýchlo rozšírili a dôkazy o ich pestovaní a využití boli odvtedy nájdené po celom svete.
Zvyšky škrupín lieskových orechov boli nájdené pri archeologických prieskumoch nálezísk z doby kamennej na území dnešného Spojeného kráľovstva, Nemecka aj Škandinávie a zmienky o lieskových orieškoch boli dokonca nájdené v náboženských textoch starovekých civilizácií až na východe Číny.
2. K svojim predkom majú blízko
Aj keď o krajine pôvodu nájdete mnoho rôznych informácií, faktom zostáva, že lieska už dávno nie je len divo rastúci ker, ako tomu bývalo v minulosti. Dnes je vyšľachtených okolo 20 odrôd, ktoré sa pestujú komerčne. Nájdeme ju ale aj v lesoch, pri poliach a svoju cestu si strom liesky našiel aj na záhradky.
A ako lieskové oriešky rozlúsknuť? Oriešok je uložený v pevnej hladkej škrupine, ktorou je pomerne ťažké rozbiť bez toho, aby sa zničil poklad, ktorý ukrýva. Pre jeden zo šikovných domácich spôsobov lúskania potrebujete sieťku, drevené doštičku a kladivko na mäso. Oriešky nasypete do sieťky, preložíte doštičkou a kladivkom jemne (skutočne s citom!) poklepte. Lieskové orechy tak zostanú v celku a neporiadok bezpečne v sieťke.
3. Žiadni votrelci, iba skutočné orechy
Asi vám to nebude pripadať ako zaujímavý fakt. Ale ako už možno viete, z botanického hľadiska sa množstvo surovín, ktoré bežne ako orechy označujeme, radí do iných kategórií. Mandle a vlašáky sú semienka plodov vo vnútri kôstky, rovnako je na tom aj kešu oriešok. Arašidy sú dokonca strukovina. Lieskáče však sú (ako jedny z mála) orieškami s veľkým O – spadajú do tejto kategórie aj podľa puntičkárskych botanikov.
4. Liskáče patria medzi svetovo známe celebrity
Kto by v našich končinách nepoznal lieskové orechy. A možno vás prekvapí, že očarili nielen nás v Európe, ale aj celú zemeguli! Sú to piate najpestovanejšie orechy na svete! Lieskové oriešky pokrývali v roku 2019/2020 12 % svetovej produkcie, vypestovalo sa ich úctyhodných 528 tisíc ton. Trhu s lieskovými orechmi úplne dominuje Turecko, ktoré pokrýva 75 % svetovej produkcie.
Jedným z najväčších odberateľov bude bezpochyby aj firma Ferrero produkujúca známu nátierku Nutella. Je možné, že vymenia dodávky z Turecka za oriešky z USA? Nechajme sa prekvapiť. Lieskové orechy sa komerčne pestujú aj v Taliansku, Azerbajdžane a Grécku.
5. Štátny oriešok Oregonu
Na americkom trhu sú lieskové oriešky obľúbené. Pestujú sa z 99% v štáte Oregon, kde si ho dokonca v roku 1989 zvolili za štátny oriešok! Pestujú ho tu na viac ako 80 tisíc hektároch už viac ako 100 rokov. Navyše, zvýšená adaptácia a odolnosť nových kultivarov voči chorobám dáva Spojeným štátom potenciál stať sa jedným z popredných svetových (a tiež udržateľných) producentov lieskových orechov.
6. Až po uši v živinách
Lieskové orechy sú dobrým zdrojom vlákniny. Tá podporuje správnu funkciu tráviaceho traktu a pomáha predchádzať zápche. Ako ešte doplniť vlákninu do tela? Spísali sme v článku. Lieskové orechy obsahujú aj antioxidanty a vitamín E a ich pravidelná konzumácia pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi. Hlavné mastné kyseliny v lieskových orieškoch sú kyselina olejová a linolová. Prečítajte si, prečo a ako ich pridať do jedálničku!
7. Lískač, filbert a piemont
Lieskové orechy sa tiež v niektorých krajinách nazývajú orechy filbert. Podľa najrozšírenejšej teórie toto pomenovanie vzniklo kvôli sviatku francúzskeho svätého Filiberta, ktorý pripadá na august, kedy obvykle začína aj zber lieskových orechov. Niektorí ale tvrdia, že názov filbert sa vzťahuje na „plnovous“ (chlpaté kapsuly), ktoré úplne pokrývajú lieskový orech. Označenie má mať práve spojitosť so slovom Vollbart (v angličtine full beard; plnovous).
A čo že to sú tie najslávnejšie lieskové oriešky piemont? Táto prémiová odroda lieskových orieškov pochádza z Talianska – konkrétne regiónu Piemont. Od roku 1993 sa dokonca pýši chráneným krajinným označením Nocciola Piemonte I.G.P. Sú dokonale sladké, majú výraznú arómu i chuť. Najslávnejším produktom z piemontských lieskových orieškov je potom nugátový krém gianduia. Ochutnať piemont oriešok môžete aj u nás. A keď sa doň prvýkrát zahryznete, už nebudete chcieť iné. Tým sme si istí.
8. Lieskač pre šťastie a zdravie
Starí Rimania používali pri svadobných obradoch pochodne vyrobené z konárov lieskového orecha, pretože verili, že lieskový orech zaisťuje dlhé, šťastné a perspektívne manželstvo. Tiež bolo zvykom darovať rastliny liesky, aby priniesli šťastie. Starí Gréci zase používali lieskové orechy pri liečbe kašľa a prechladnutia. Vo Francúzsku zase táto rastlina symbolizuje plodnosť.
9. Malí lupiči lieskových orieškov
Lieskače sú zdrojom potravy aj pre zvieratá. Známym lupičom lieskových orieškov je napríklad vták, ktorý podľa svojho zaľúbenia dostal aj pomenovanie – orech kropenatý. Pre úrodu lieskových orieškov je hrozbou aj chrobák nosatec lieskový. Samičky totiž svojim dlhým „nosom“ vyhryzú do škrupiny otvor a doň potom nakladú vajíčka. Vyliahnuté larvy sa potom živia lieskovým orieškom vo vnútri. Tento chrobák tak dokáže zničiť aj celú úrodu.
A tak pokiaľ sa vám práve tento rok v záhradke nezadarí, rýchlo do Světa plodů! U nás nájdete len tie najkvalitnejšie orechy od najspoľahlivejších dodávateľov. Žiadni votrelci vás tak o zážitok neokradnú!
10. Lieska nemusí byť len stredne veľký ker
Aj obyčajná lieska prekvapí, a to vo veľkom! Niektoré odrody liesky nie sú také, aké poznáte od babičky zo záhrady. Na záhradku za domom by sa možno niektoré ani nezmestili. Napríklad lieska turecká je vysoký strom, ktorý dosahuje výšku až 20 metrov. Má krásne rozvetvenú košatú korunu a v Českej republike sa využíva buď ako okrasný strom do parkov alebo na spevnenie svahov, pretože má svoje korene zapustené pomerne hlboko.
Tak do čoho si najradšej pridávate lieskové orechy? Kaša, granola, alebo napríklad orechová torta? Ak zháňate inšpiráciu na recept s lieskovými orechmi, stavte na naše brownies. No a ak chcete maškrtiť trošku hriešne, odporúčame naše lieskové orechy v karamelové čokoláde, ktoré chutia trošku ako Tofiffe. Vlastne nie. Sú ešte lepšie!