V článku sa dozviete zaujímavé podrobnosti o tom, že…
- Ananás nerastie na strome.
- Obsah vitamínu C v ananásu závisí na odrode.
- Bromelín v ananáse môže byť telu prospešný.
- Jesť ananás v tehotenstve je bezpečné.
- Najväčším pestovateľom na svete je Kostarika.
- Ananás voláme rovnako ako Nemci, Francúzi či Nóri.
- Z ananásu sa vyrába aj víno.
- Po zbere už v kontajneroch nedozreje.
- Ananás poznáme vďaka Krištofovi Kolumbovi.
- Ananás sa pestuje aj na európskom území.
1. Ananás nerastie na strome
Ananásovník je prízemná rastlina, ktorá vyrastie do výšky okolo jedného metra. Má dlhé tuhé listy stočené do ružice, uprostred ktorej vyrastá plod – ananás. Ten na plantážach vyrastie, aj keď nie je rastlina opeľovaná, dnes sa totiž ananásy množia vegetatívne. To znamená že sa na vypestovanie novej rastliny využije časť rastliny starej. V divokej prírode ananásovníky opeľujú svojimi dlhými zobáčikmi kolibríky!
Čudujete sa, že ananásy sú také drahé? Ono to nie je tak prekvapivé – na ananásovníku vyrastie iba jeden jediný ananás a (ešte ku všetkému) rastlina po dozretí obvykle uhynie. Celý proces pestovania a zberu trvá dlhé 2-3 roky a výsledkom je plod s váhou 1-3 kg. Najväčšie ananásy na svete ale vážili aj cez 8 kg! Pozrite na podrobný článok, ako ananás rastie.
2. Vitamín C v ananáse
Obsah vitamínov, minerálov a výživovej hodnoty ananásu závisí od spôsobu pestovania, klimatických podmienok i odrody. Vidieť to môžeme napríklad pri vitamíne C – odrody Abacaxi obsahujú až 55 mg vitamínu C na 100 gramov, odrody Queen len asi 35 mg. Priemerne obsahuje 100 gramov čerstvého ananásu podľa USDA okolo 48 mg vitamínu C, čo je 80 % odporúčanej dennej dávky. V závislosti od odrody kolíše aj sladkosť, teda množstvo sacharidov. Ananásom na desiatu doplníte okrem energie a "Céčka" tiež vápnik, horčík a draslík.
Aké ďalšie suroviny zo Světa plodů obsahujú vysoký podiel vitamínu C?
3. Tajomný bromelín
Čerstvý ananás obsahuje enzým bromelín. Ten je nám chemicky známy od roku 1891 vďaka Vincentovi Marcanovi - označujeme tak skupinu enzýmov, ktorá okrem iného pomáha štiepiť bielkoviny z potravy. Zároveň je skvelý pri podpore trávenia, pomáha zabraňovať zrážaniu krvných doštičiek, čo je prospešné pri prevencii srdcových chorôb, pretože znižuje riziko vzniku trombóz. Využíva sa aj pri liečbe popálenín, pretože pomáha urýchľovať hojenie kože. Telo ho absorbuje v nezmenenej forme, čo znamená, že dokáže priaznivo pôsobiť priamo tam, kde je to potrebné. Naopak vysoké dávky bromelínu môžu vyvolať vyrážky, či dokonca zvracanie a hnačku.
4. Ananás v tehotenstve – áno, alebo nie?
Možno ste počuli zvesti o tom, že ananás spôsobuje problémy v tehotenstve, ktoré môžu viesť až k potratu, a tehotné ženy by ho tak nemali jesť. Problémový má byť práve bromelín. Žiadna vedecká štúdia však nepreukázala, že by k takýmto dôsledkom v nadväznosti na bežnú konzumáciu ananásu malo dôjsť. Žena by musela zjesť viac ako 7 veľkých čerstvých ananásov, aby potenciálne mohlo dôjsť k nepríjemnostiam! A tak sa všetky nastávajúce mamičky môžu v kľude zahryznúť do čerstvého, sušeného aj lyofilizovaného ananásu. Pri mrazom sušenom variante to navyše pekne chrumká a sebe i svojmu dieťaťu doprajú poriadnu dávku vitamínov!
5. Tropická láska z Kostariky
Najväčším pestovateľom ananásov na svete je Kostarika, odkiaľ pochádza aj náš kráľovský sušený ananás. V roku 2019 na Kostarike vyprodukovali 3,3 milióna ton ananásov, čo tvorí 30 % exportného obratu krajiny. Celosvetovo sa vyprodukovalo 28,2 miliónov ton ananásu. Významný podiel na tom majú aj Filipíny, Brazília a Indonézia. Ananás sa ale nepestuje len v južnej Amerike, odkiaľ pochádza, plantáže sú aj v Číne, Thajsku alebo Indii.
6. Prečo sa ananásu hovorí ananás
Francúzština, slovenčina, nórčina alebo gréčtina. A na naše prekvapenie aj nemčina! Všetky tieto jazyky nazývajú toto tropické ovocie ako „ananás“. Možno ste preto boli niekedy prekvapení, že ananás je v angličtine „pineapple“. Je to preto, že európskym kolonizátorom pripomínal šišku borovice (anglicky pine), a tak ho pomenovali ako borovicové jabĺčko. Naše pomenovanie „ananás“ však pochádza z pôvodného slova juhoamerických indiánov /anana/.
7. Navštívte ananásové plantáže
Vedeli ste, že sa ananásy pestujú aj v Európe? Ale nie v tej kontinentálnej – predsa len musíte vyraziť za troškou exotiky. Azorské ostrovy sú autonómnym územím Portugalska hlboko v Atlantickom oceáne. Na centrálnom ostrove Sao Miguel sa ananásy pestujú v hlavnom meste Ponta Delgada vo veľkých skleníkoch. Ananásovníkové plantáže môžete vidieť ako turista, miestni ich považujú za svoju pýchu a radi ich ukazujú ako atrakciu pre návštevníkov. Našťastie pre sladký ananás nemusíte v dnešnej dobe až na Azory. Stačí si skočiť do Světa plodů!
8. Mali ste už ananásové víno?
Okrem kandizovania, sušenia a kompótovania sa ananás využíva aj na výrobu vína alebo alkoholového nápoja zvaného „chicha“. Vďaka vysokému obsahu cukru prebieha kvasenie (a teda premena cukru na alkohol) veľmi rýchlo. Ananásové víno tak býva obzvlášť silné. Po dozretí plodu sa využívajú aj tuhé listy ananásovníka. Tie obsahujú asi 8% vlákna, tzv. ananásového hodvábu, ktoré slúžia na výrobu pevných tkanín alebo povrazov.
9. Nechajte ho dozrieť
Nielen že je nedozretý ananás nejedlý, je dokonca jedovatý! Preto sa ananásy zbierajú čo najviac dozreté. Odtrhnuté síce ešte čiastočne „dozrejú“, ale už nebudú o nič sladšie ako v momente zberu. Tak, ako ho v supermarkete kúpite, taký bude, keď ho budete jesť. Pestovatelia poznajú, že je ananás pripravený na zber, keď začne byť zospodu žltkastý a zároveň začne aj napriek šupke krásne voňať. Na export do našich končín je už v tento moment ale neskoro.
Na trh sa ananásy snažia producenti dostať čo najrýchlejšie, pretože toto ovocie má tendenciu sa rýchlo kaziť. A tak sa k nám ananás často nedostáva v perfektnej kondícii a my musíme premýšľať, ako v obchode vybrať ten správny kúsok. Ak si chcete užiť dokonale sladkú chuť perfektne dozretých plodov, vyskúšajte sušený ananás. Ten sme nechali dozrieť až do tej najlepšej formy, potom ho na slniečku usušili a vy tak nemusíte mať strach z kyslosti alebo trpkej chuti.
10. Vďaka, pán Kolumbus
Ananás máme v Európe vďaka Krištofovi Kolumbovi. Ten ho na svojej druhej ceste do Nového sveta objavil na ostrove Guadalupe a natoľko si ho obľúbil, že ho so sebou priviezol späť do Európy. A v srdciach Európanov už zostal. V histórii bol veľkou vzácnosťou. Jeho ježatá koruna, ktorá zdobí každý plod, sa používala na zdobenie sviatočných stolov a mohli si ho dovoliť len najbohatšie vrstvy spoločnosti. Ananás bol jednoducho kráľom odjakživa! Predtým bol výsadou bohatých ľudí, dnes už si ho môže v tej najlepšej kvalite dovoliť každý – stačí pootvoriť dvere Světa plodů!