V článku sa dozviete zaujímavé podrobnosti o tom, že…
- banán je vlastne bobuľa.
- pestovať banánovník môžete aj doma.
- banán je vhodný pri diétach aj črevných ťažkostiach.
- pri banánoch veľmi záleží na stupni zrelosti.
- správny sušený banán je tmavo hnedý.
- banány nepatria do chladničky.
- najväčším dovozcom banánov je Európska únia.
- vďaka horčíku a draslíku sú dobré pri kŕčoch.
- zeleninové banány (tzv. plantajny) sa musia pred konzumáciou uvariť.
- vlákna z banánovníku se používajú na výrobu lodných lán.
1. Banánovník má ruky aj prsty
Hoci by ste to podľa jeho tvaru rozhodne nepovedali, banán je vlastne bobuľa. A možno ste netušili ani to, že nerastie na strome! Banánovníky sú 2–6 metrov vysoké byliny, ktoré síce tvarom strom pripomínajú, chýba im však drevnatý kmeň. Pod dozrievajúcimi trsmi banánov sa potom celá rastlina skláňa k zemi, ale banány rastú smerom nahor!
Kvety banánovníkov sú žlté až ružovkasté. Plody (tzv. fingers alebo prsty) sú usporiadané v trsoch, ktorým sa hovorí hands čiže ruky. Trsy rastú v jednotlivých poschodiach na šľahúne. Každý banánovník urodí až 240 banánov a jeden šľahúň banánov váži 30 až 50 kilogramov!
Akonáhle banány dozrejú, rastlina umiera. Pestovatelia však odrezávajú plody ešte nedozreté – ak by sa totiž na šľahúne nechali dozrieť, mohli by prasknúť a pokaziť sa.
2. Ako sa banány pestujú
Bežne si pestovatelia musia privstať o 5 ráno a vyraziť autobusom na plantáže. Zmena väčšinou trvá 12 až 14 hodín a je skutočne fyzicky náročná. Na plantáži poľnohospodári nachodia množstvo kilometrov – o každý banánovník sa totiž musia starať zvlášť. Ich práca spočíva v hnojení a prerezávaní každej rastliny. Akonáhle sa objaví kvet, musí sa na banánovník vyšplhať a na kvet navliecť vrece, ktoré odrádza vtáky a ďalšie živočíchy. Následne sú tieto vrecia pravidelne kontrolované a zapisujú sa údaje o tom, v akej fáze 12-týždňového cyklu sa banány nachádzajú. V správnej chvíli ich potom pestovatelia odrežú mačetou.
Banánovník môžete pestovať aj doma. Dnes sú v ponuke okrasné banánovníky vyšľachtené priamo na pestovanie v bytoch, pokiaľ však zvolíte správnu odrodu, budete šikovní a dodržíte špeciálne podmienky, ktoré banánovník vyžaduje, môžete sa v domácich podmienkach dočkať dokonca aj plodov!
3. Kamaráti všetkých dietárov
Držíte štíhlu líniu? Tak to vás určite poteší, že si svoje obľúbené ovocie nemusíte odopierať. Banány sú totiž vhodné pri diétach. Sú tiež skvelým zdrojom rýchlej energie a vitamínov a minerálov a môžete ich jesť aj pri črevných problémoch.
Stredne veľký banán obsahuje približne 100 kalórií a dokáže pomerne dobre zahnať hlad. S určením presného obsahu vlákniny a sacharidov je to zložitejšie. V priemere banán obsahuje až 75% vody a zo zvyšku pevných zložiek je to asi 93% sacharidov, 3% tuku a 4% vlákniny, tieto pomery sa ale menia podľa toho, aký je banán zrelý.
Strážte si dostatočný príjem vlákniny
4. Od zelenej po žltú – kedy jesť banán?
Čím je banán zrelší, tým sa v ňom prirodzene zvyšuje podiel sacharidov a vláknina dramaticky ubúda. Tým pádom má veľmi zrelý banán aj vyšší glykemický index.
Menej zrelé banány obsahujú viac zložitého, tzv. rezistentného škrobu, ktorý funguje v tele podobne ako vláknina. Pomáha zlepšiť trávenie – je dokonca potravou pre priateľské baktérie v hrubom čreve. V prezretých banánoch je týchto škrobov menej ako 1 %.
Pokiaľ teda chcete pomocou banánov podporiť svoje trávenie, dlho nečakajte!
5. Poctivý sušený banán nie je žltý
Keď sa povie sušený banán, väčšina ľudí si predstaví žlté koliesko, ktoré chrumká. Vedeli ste ale, že tieto banány sú v skutočnosti vyprážané a často aj umelo dosladzované?
Naozaj kvalitné sušené banány sú hnedé a mäkké. Nemusíte sa báť, rozhodne nie sú zhnité alebo skazené! Hnednutie je totiž dôsledok prirodzeného pomalého sušenia na slnku alebo v tepelných peciach. Správne sušené banány si zachovajú svoju prirodzene sladkú chuť aj bez pridaných cukrov a zároveň obsahujú aj množstvo živín a minerálov. Ich chuť je intenzívna, sladká a môže pripomínať čokoládu alebo kakao.
Zabudnite na tvrdé kolieska, na ktorých si vylámete zuby, a prejdite na stranu skutočných znalcov kvality!
6. Ako banán skladovať?
Banán nikdy neukladajte do chladničky! Toto tropické ovocie zle znáša nízke teploty, najlepšie mu je v suchu na chladnejšom mieste. Nemajte ich dlho ani v prílišnom teple, kde rýchlo zrejú, mäknú a vylučujú väčšie množstvo etylénu, ktorý urýchľuje dozrievanie ostatného ovocia. Preto dávajte pozor na to, vedľa čoho máte banány položené!
Pokiaľ nechcete, aby vám banány rýchlo zreli a hnedly, skladujte ich oddelene od ostatného ovocia na mieste s teplotou okolo 10–15 °C.
Že je na vás životný cyklus banánu veľmi rýchly a nikdy ich nestihnete zjesť včas? Potom ochutnajte banány sušené alebo lyofilizované. Tie pred sušením dozreli tak akurát a v špajze vám vydržia dlhé týždne – teda pokiaľ sa po nich nezapráši hneď prvý deň! Alebo siahnite po niektorej z tyčiniek.
7. Trh plný banánov
Najbežnejšie sa v obchodoch stretnete s banánmi z Ekvádoru, Filipín a Kolumbie, najväčšími svetovými producentmi sú však India a Čína. Tieto krajiny ale na export dávajú len malú časť – väčšinu spotrebuje domáci trh.
Celosvetovo sa v roku 2019 vyprodukovalo približne 116,8 miliónov ton banánov, a pokiaľ banánové plantáže nepostihne nečakaná choroba, Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN odhaduje, že v roku 2029 bude celosvetovo vypestovaných až 132,6 miliónov ton banánov. A teraz pozor. Toto číslo znamená zdvojnásobenie produkcie oproti roku 2000!
Najväčším dovozcom banánov je Európska únia – a nie je sa čomu diviť. Pod šupkou banánov sa totiž ukrýva dokonalosť sama.
8. Pri kŕčoch si dajte banán
Nie nadarmo jedia banány športovci na doplnenie energie pri výkonoch. 100 gramov čerstvého banánu obsahuje 27 mg horčíku, ktorý pomáha zmierniť bolesti hlavy, depresie a významne podporuje svalovú činnosť, a 358 mg draslíka. Draslík spolu so sodíkom upravuje rovnováhu tekutín v organizme a je dôležitý na tvorbu glykogénu.
Glykogén je hlavným zdrojom energie pre organizmus, a teda aj svaly. Práve jeho nedostatok potom spôsobuje svalové kŕče! A ako z banánov vyťažiť maximum? Skúste naše sušené banány z Ekvádoru! V 100 gramoch nájdete dokonca 1491 mg draslíka! Sú tiež významným zdrojom vitamínu B6 – jeden banán vám dodá až 30 % doporučenej dennej dávky tohoto dôležitého vitamínu.
V praktickom balení v podobe banánových tyčiniek si ich navyše môžete zbaliť do vrecka a vyraziť s nimi na tréning, na bicykel či na výlet.
9. Banány mnohých tvárí
Banány delíme na ovocné a zeleninové a na svete existuje asi tisíc rôznych odrôd (ovocných aj zeleninových) banánov, ktoré sa lokálne pestujú a konzumujú.
Ovocné banány sú tie, ktoré poznáme z našich európskych obchodov, sú ľahko stráviteľné a môžeme ich jesť aj surové. Najbežnejšia je odroda Cavendish, ktorá pokrýva až 50 % globálnej produkcie. Má krátke stonky, takže je menej náchylná na poničenie vplyvom vetra a dažďa a relatívne rýchlo dozrieva. S touto odrodou sa stretnete práve na pultoch našich obchodov.
A čo zeleninové banány? Hovorí sa im plantajny a zbierajú sa väčšinou nedozreté, pretože v tom čase majú najviac škrobu. Aby sme ich mohli jesť, musia sa uvariť, upiecť alebo usmažiť. V obchode si ich ale pomýlite len ťažko – sú oveľa väčšie ako tie ovocné (dosahujú veľkosť až 30 cm) a šupka tvorí po celej dĺžke plodu výrazné hrany.
Usušené plantejny sa používajú na výrobu tzv. plantejnovej múky. Vďaka vysokému obsahu škrobu sa z nej robí napríklad „fufu“ kaša – lepkavá príloha, ktorá má skôr planú chuť, je svetlá a pripomína hustú zemiakovú kašu. Hodí sa k pikantným pokrmom a rybám. Nadvakrát vyprážané plátky surových zeleninových banánov sa v latinskej Amerike a Karibiku jedia ako tzv. „tostones“ napríklad k dipom, guacamole alebo ako vyprážaná príloha k mäsu.
10. Banánovník, priateľ každého námorníka
Mysleli ste si, že banánovníky potešia len jedákov a milovníkov exotických rastlín? Ale kdeže. Taký banánovník textilný sa využíva aj priemyselne. Z jeho až 6-metrových listov sa získava vlákno zvané „abaka“.
Len časť tej najkvalitnejšej produkcie sa používa v zmesi s bavlnou v textilnom priemysle, jeho hlavný prínos je však inde. Z menej kvalitného vlákna sa vyrábajú lodné laná a povrazy, pretože abaka je veľmi pevné vlákno odolné voči morskej aj sladkej vode. Niekedy sa týmto povrazom tiež hovorí „Manila rope“ podľa hlavného mesta Filipín, odkiaľ pochádza drvivá väčšina svetovej produkcie abaka vlákna.
Kto by to bol čakal, že sa pod šupkou dnes už aj tak obyčajného ovocia skrýva toľko zaujímavostí… Uchvátili vás banány tak ako nás? A ako ich máte najradšej?